SON DAKİKA

ZANZİBAR’DA LÜKS LAMBALARI

Bu haber 26 Kasım 2017 - 1:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ZANZİBAR’DA LÜKS LAMBALARIN AYDINLATTIĞI GECE PAZARI

Forodhani Gardens Parkında her akşam Lüks Lambasının aydınlattığı Yiyecek Pazarı kuruluyor. Izgara Karides,Lokma,Döner,Pizza ne ararsan var. Çeşit çeşit yiyecekler, patates kızartmaları, meyveler, Zanzibar’a has küçük ekmekleri bisikletlerinin üzerindeki büyük sepetlerde satanlar… Street Foods( Sokak Atıştırmalıkları) yanı sıra Şeker Kamışı Suyu da satılıyor. Biraz malumatfuruşluk yapıp Lüks Lambasını anlatalım:

Elektrik olmayan yerlerde, piknik tüpünün ucuna cam içinde bir bez torba geçirilmiş halinden ibaret, ışık veren alete denir.Bazı yörelerde “Löküs” denir. Esasen Lüks; Aydınlanma şiddeti birimidir. Bir mum şiddetindeki bir ışık kaynağının bir metre uzaktaki bir noktada meydana getireceği aydınlanma bir lükse eşittir.

ZANZİBAR’LI LOKMACI GÜZELİ

Zanzibar’ın sahilindeki Forodhani Parkında her akşam Sokak Yemekleri Pazarı kuruluyor.Lokmacı Güzeli tarçınlı Lokma ikram etti bize.

BEYT ÜL ACAİB EV

Sahildeki Gece Pazarının kurulduğu Parkın yanı başındaki eve halk ;”Acaip Ev” demiş. 1883 yılında inşa edilen bu Saray gibi Evde elektrik ve asansör de varmış. Günümüzde Sultanların şahsi eşyalarının sergilendiği bir Müze olarak kullanılıyor.

ZANZİBAR;KARANFİL VE KÖLE TİCARETİYLE ZENGİNLEŞMİŞ

Zanzibar’ın oldukça ilginç bir tarihi geçmişi var, Perslerden Ummanlılara, Hintlilerden İngilizlere kadar pek çok ülkenin sömürgesi olmuş ya da kültüründen etkilenmiş.

Ekonomik büyüme, Umman Sultanı Seyyid Said’in 1840’ta başkenti Zanzibar’a taşımasından sonra hız kazanır. Ekonomik çeşitliliğe ek olarak, şehrin uluslararası ticareti Avrupa ve Kuzey Amerika’yı da kapsayacak şekilde Hint Okyanusu’nun ötelerine taşınır. Bu dönemde artan ekonomik zenginlik, farklı taş binaların (camiler, ticari yapılar, evler, yeni bir saray, yollar) inşasıyla gerçek anlamda kentin fiziksel büyümesi ile sonuçlanır. Tarihi kentte yer alan birçok mekán bu dönemde inşa edilir.

18’nci yüzyıl boyunca Ummanlı Arapların dolaylı yönetimi altına girer girmez Doğu Afrika’daki köle ve karanfil ticareti sayesinde ekonomisi hızla gelişir. 19’ncu yüzyılda deniz ticareti ile büyüyen Zanzibar, 1830’lu yıllarda iç bölgelerde tarımın başlamasıyla yeni bir güç kazanır. Karanfil, hindistancevizi, susam ve reçine gibi ürünler sayesinde ticarette başarılı olur.

NÜFUSUN ÇOĞU MÜSLÜMAN

Tropikal iklimin verdiği o ılık hava İlk bakışta Zanzibar bir Afrika ülkesinden çok, bir Arap ülkesine, ya da Hindistan’a gelmiş hissi veriyor. Baharat kokuları, oymalı kapılar Hint hissi uyandırırken, Müslüman insan portreleri ve kafalardaki takkeler görünce insan kendini Fas’taymış gibi hissediyor.Yeri gelmişken belirteyim: Biz Türkler,19.Yüzyılda 2.Mahmut zamanında Fesi,Fas’tan alıp kullanmaya başlamışız.

Zanzibar’da yüzde doksandan fazla Müslüman var.Geri kalanda Hıristiyan ve Hindu. Müslüman kadınların çoğu rengarenk yerel giysili, kimisi çarşaflı. Stone Town’da 51 cami, 6 Hint tapınağı, ve 2 kilise bulunuyor. Genç kızlar başlarının üzerindeki sepetleri ve bohçaları dimdik taşıyorlar, erkekler ise üzerlerindeki entarileri, başlarındaki fes ve takkeleriyle çizdikleri tabloda insanı adeta zaman tünelinde 100 yıl geriye götürüyorlar.

Daracık yollara sağlı sollu sıralanmış, birbirine yaslanmış, sıvaları dökük taş evler, evlerin altında sokaklara taşan ürünleriyle küçük dükkânlar, kapıların önlerine çıkartılmış tahta taburelerde koyu bir sohbete dalmış esnaf… Diğer tarafta Afro-Araplar, peçeli kadınlar, fesli erkek çocukları ve başörtüleriyle ip atlayan kız çocuklar ile farklı bir Dünya Tablosuyla karşı karşıyayız.

JAMBO (Merhaba!)  HAKUNA MATUTA  (“Hiç sorun yok”)

Kiminle karşılaşsam “Jambo”diyor. Daha samimi gözükmek isterseniz “Jambo “yerine kendi aralarındaki selamlaşma muhabbetinde söyledikleri “Mambo Vipi” dersiniz onlarda size “Mambo Poa” derler.

Hakuna Matata “Hiç üzülme” ve “Hiç sorun yok” anlamlarına gelen Svahili dilindeki bir deyimdir. Bu deyimi Zanzibar, Tanzanya ve Kenya’da yaşayan halk yaygın kullanmaktadır.

Zanzibar’lı Esnaf;Turistlerle muhabbet kurup bir şeyler satmayı çok seviyorlar. Herkes ”Jambo” deyip sizinle konuşmaya çalışıyor. Son yıllarda çok Türk gelmiş buraya.Tipimizden hemen anlayıp,”Arkadaş” hitabıyla hediyelik eşyayı Kapalıçarşı Pazarlığıyla satıyorlar.

OLD SPİCE PARFÜMÜ VE BAHARAT ÇİFTLİKLERİ

Hint Okyanusu’nun Afrika’yla buluştuğu kıyılardaki Zanzibar Adası, tarçından karabibere, karanfilden Hint cevizine mutfağımızdaki birçok baharatın ana yurdu.

Zanzibar’ın iklimi, farklı türde birçok baharatın yetiştirilmesine imkán veriyor. Bu yüzden dünya baharat ticaretinde oldukça önemli bir yere sahip.

Baharat Turunda Spice Farm denilen baharat çiftlikleri geziliyor. Bildiğiniz, tanıdığınız birçok baharatın aslında çok farklı bir şekilde yetiştirildiğini öğreniyorsunuz. Mesela çoğumuz Karabiberin yerde yetiştiğini biliyoruz .Oysa bir ağaçmış ve bu ağacın çitlembiğe benzeyen meyveleri kurutulduğunda öğütülmemiş karabiber oluyormuş. Karabiber taneleri yeşilken son derece normal, acı olmayan bir tada sahip.

“Old Spice” (Eski Baharat) adlı ağacın yaprakları çok güzel kokuyor. Bir zamanların baharat özlü esansı ile en kral erkek kokusu olan”Old Spice”ın ana maddesi bu ağacın yapraklarıymış.

Bir başka ağaç da Sıtmaya karşı kullanılan Kinin’in elde edildiği ağaç.Yerli halk, yapraklarından yapılan özel bir çayı haftada bir kez içerek Sıtmadan korunuyormuş.

PRİSON ISLAND MAPUSHANE ADASI

Prison Island ;Stone Town’a çok yakın eskiden üstünde hapishane olan Chango Adası .Şimdi üzerinde 100 yaşının üstünde dev kaplumbağalar yaşıyor.

Bu adaya Prison Island denmesinin sebebi 1900’lü yıllarda Doğu Afrika’da toplanan zenci köleleri buradan Orta Doğuya transfer etmiş olmalarıdır. Daha sonra buradaki hapishanenin hastane olarak kullanıldığı söylenmektedir. Ana adaya on dakika uzaklıkta olan bu adaya Deniz kenarlarındaki küçük teknelerle gidiliyor. Queen grubunun solisti Fredi Mercury’nin evi de burada.

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.