SON DAKİKA

YÜZYILIN KİTABI UNUTTURULMAK İSTENEN TARİHE IŞIK TUTUYOR

Bu haber 10 Ocak 2018 - 16:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sinan Meydan’ın kaleme aldığı Yüzyılın Kitabı, Meşrutiyet’ten I. Dünya Savaşı’na, Kurtuluş Savaşı’ndan Demokrat Parti dönemine yüzyılın tarihini yazıyor; 1860’lardan 1960’lara uzanan zaman dilimine dair çarpıtmalara, yalanlara ve uydurmalara cevap veriyor.

İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan Yüzyılın Kitabı’nda günümüzde meydana gelen siyasi gelişmelerin tarihsel kökenlerine inen Sinan Meydan, bugün olup bitenleri kavrayabilmek için dünü iyi anlamak gerektiğinin altını çiziyor.

II. Abdülhamit’in borsa oyunlarından; savaşmadan, masada kaybettiği topraklara dek bir “istibdat devri” perspektifi yaratan Sinan Meydan, I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yıllarında perde arkasında yaşananları, zorlukları, tartışmaları ve savaşı tüm gerçekliği ile aktarıyor. İsmet İnönü ve Lozan tartışmalarına da değinen yazar, Lozan’da elde edilen kazanımlara karşı nasıl bir kara propaganda yürütüldüğünü anlatıyor. Menderes döneminde Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan antlaşmaların içeriğini ele alırken, söz konusu antlaşmalar sonucunda Türkiye ekonomisinin ve tarımının nasıl zarar gördüğünü gözler önüne seriyor. Yüzyılın Kitabı, Amerikancılık politikasının Türkiye’ye verdiği zararları, tam bağımsızlık uğruna verilen mücadeleleri hatırlatıyor.

“Dine bakarken ‘dincilik’ yapmamak gerektiği gibi, düne bakarken de ‘düncülük’ yapmamak gerekir. Çünkü ‘düncülük’ veya ‘ecdatperestlik’ tarihi bilim olmaktan çıkarır, hamaset haline getirir” diyen Meydan, “düncülüğün” insanları geçmişle uyuşturmak anlamına geldiğini, tarih biliminin ise geçmişle uyuşturmak değil, geçmişle uyandırmak olduğunu vurguluyor.

Yüzyılın Kitabı, okuru, kurtarıcı ve kurucu hamleleriyle “Yüzyılın Lideri”ni, yani Atatürk’ü daha yakından tanımaya ve anlamaya davet ediyor.

Yüzyılın Kitabı Neler Anlatıyor?

Borç, faiz ve borsa batağındaki Osmanlı’yı, Cumhuriyet’ten Meşrutiyet’e nasıl dönüldüğünü, 23 Nisan’ın nasıl bayram olduğunu, Atatürk ve İnönü ile aldatmanın deşifrelerini, Demokrat Parti’nin antidemokratik uygulamalarını, Türkiye’deki Amerikancılığı, FETÖ’nün kara kutusu Said-i Nursi’yi, tarihi uyarılarda bulunan Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ü ve günümüze etki eden birçok tarihi olayı çarpıcı bir dille anlatıyor.

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.