SON DAKİKA

Yılın Yapı Koruma Ödülü sahibini buldu

Bu haber 24 Kasım 2018 - 0:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2018 Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verilen Yapı Koruma Dalı Ödülü argos in Cappadocia’nın restorasyon çalışmalarıyla ortaya çıkan Müze Salon ve Süitler Binası’nın oldu.

Doğuş Turizm’in, Türkiye’nin ‘içinden köy geçen oteli’ argos in Cappadocia, Mimarlar Odası tarafından ilk kez 1988 yılından bu yana gerçekleştirilen Türkiye’nin en prestijli mimarlık ödülü, bu yıl 16. kez sahiplerine dağıtıldı. argos in Cappadocia’nın yatırımları sayesinde günışığına çıkardığı tarihi mekân Müze Salon, kaybolmaya yüz tutmuş bir hafızayı geleceğe taşırken tarihin izlerini modern bir tasarımla gözler önüne koyuyor. Çok amaçlı etkinlik salonu Müze Salon ve aynı yapıda yer alan yeni suit odaların oluşturduğu yapı kompleksi, bağımsız ve çok değerli isimlerin yer aldığı jürinin 123 eser arasında yaptığı değerlendirme sonucu ‘Yapı Koruma Dalı Ödülü’nün sahibi oldu.

Argos Yapı ekiplerinin hem projelendirdiği hem de uygulamasını gerçekleştirdiği yeni mekan, birkaç farklı işlevi barındırıyor: Müze Salon bölümünde, zeminden açığa çıkarılan tarihi bezirhanenin, toprak altında kaldığı için yüzyıllardır çok iyi korunmuş değirmen yatakları ve katır kanalları sergileniyor. Muhtemelen Osmanlı dönemine ait bir endüstri yapısının zemin detaylarını yansıtan kaya oyma detaylar, keten tohumundan bezir yağı üretilen bir üretim atölyesinin izlerini gözler önüne seriyor.

Kazılar sonrası ulaşılan zemin bilgilerinden yola çıkarak eski bezirhanenin bir kaya düşmesi felaketi ile yıkıldığını, üzerine muhtemelen 17. yy sonrası bir ev yapıldığını, 1970’lerden sonra o evin de yıkılarak alanın molozlarla doldurulduğu tahmin ediliyor. Böyle bir tarihsel gelişimin üzerine yapılması istenen yeni proje, bir yandan eski bezirhanenin diğer yandan kısmen yıkılan evin izlerine sadık kalarak tasarlandı. Yapının konut olarak kullanıldığı yıllarda inşa edilen ve muhtemelen 1970’lerde yıkılan 2 katlı geleneksel yapıların izleri, içinde konaklama üniteleri olan yeni bir işlevle ayağa kaldırıldı.

Bu yeni keşifle, Uçhisar içinde ve aynı mahallede, birbirine 250 mt mesafede iki bezirhane yapısı bulunduğu ortaya çıkmış oldu. Yine argos in Cappadocia’nın yatırımları sayesinde gün ışığına çıkarılan ve Manastır Kilisesi’nin Osmanlı dönemine ait işlevlerinden biri olan ilk Bezirhane, 2010’dan buyana muhteşem akustiğiyle Türkiye’nin en özel konser salonlarından biri olmanın yanı sıra pek çok özel ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Müze Salon da bundan böyle tarihi izleri koruyan modern tasarımıyla, farklı dönemleri kavuşturan özel bir mekân olarak işlevine devam edecek.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.