SON DAKİKA

YEŞİLÇAM’DAN CANLANDIRMALAR

Bu haber 15 Eylül 2018 - 13:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk sinema tarihinden Türkan Şoray odaklı seçilmiş, en tanınmış ve kült filmler arasından popüler kültür üzerine irdelemelerin yer aldığı ‘Yeşilçam’dan Canlandırmalar’ sergisi, SASAV Sanatçılar ve Sanat Severler Vakfı Sanat Galerisinde 14  Eylül 2018 tarihinde Sasav Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baykan, Yönetim Kurulu üyesi Ressam Dç. H. Vural Yıldırım, Şerif Günyar, Arif Tevetoğlu, Türkan Şoray Fan Club Üyeleri, geniş bir sanatsever grubu ve yerel basının katılımıyla açıldı.

Sergi Sanatçılar ve Sanat Severler Vakfı Sanat Galerisinde 14 – 27 Eylül 2018 tarihleri arasında görülebilir.

Kadının toplumsal değerlere uygun halde sunulması koşuluyla erkek egemen yapısının vurgulandığı ve mutlu ya da mutsuz sonların hep aynı benzer tekrarlarda tüketildiği bir dönem Türk sinemasından pasajlar, sergideki eserlerde yer almaktadır. 1950 ve 1980’ler arası popüler olmuş aynı oyuncular, köyden kente göçteki sıçramaların tekrarı, batı esintili hızlı eğlence – yaşam örneklerinin kopyalanmaya çalışıldığı senaryolar, popüler olmuş şarkılar ya da şarkıcılar ve tekrar sahnelerle hızla tüketilen bir Yeşilçam…

Toplumsal kültürün ve günlük yaşamdaki değişken alışkanlıkların biçimsel anlamda farklılaşması ve yaygınlaşması sonucunda modern sanat alanında ortaya çıkan Pop Art akımı, bu sergide yer alan eserlerde içerik bağlamında etkili olmuştur. Sanatçı Ayşe Nesrin AKÖREN animasyon filmlerinde ve dijital baskı çalışmalarında bu içeriğe bağlı kalarak popülerliği vurgulamaktadır.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.