SON DAKİKA

VİKİNGLERİN VATANI

Bu haber 25 Şubat 2018 - 15:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DENİZKIZININ MASAL DİYARI:

KOPENHAG

Lao Tzu’nun “Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur” dediği gibi; ben de aynı sayfaları okumak yerine, ufkumu genişletmek ve yeni yerler görmek için yıllarca deniz aşırı ülkelere seyahatler yaptım. Anemon Yayınlarından çıkan “Deniz Hikâyeleri ” kitabımın ön sözünde belirttiğim gibi; çocukluğumda hep denizkızını görmeyi hayal ederdim. Günün birinde “denizkızı” masalının geçtiği ülkeye gitmeye karar verip, rotamı denizkızının mutsuzluğuna inat insanlarının mutlu ve rahat yaşadığı Kopenhag’a çevirdim.

TİCARET LİMANI KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın kelime anlamı “ticaret limanı”. Kopenhag, 10. yüzyıldan bu yana dünyanın önemli liman kentlerinden biri. Vikingler döneminde bir balıkçı limanı günümüzde ise renkli binaları, yemyeşil parkları olan bu şehir her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

VİKİNGLER’İ̇N KURDUĞU SU ŞEHRİ

Vikinglerin kurduğu kanalları ve gölleriyle tam bir su şehri olarak gelişen Kopenhag 1536’da başkent olmuş. 1940-1945 arasında Nazi işgali altında kalmış ama savaş sonrası yeniden dirilerek balıkçı köyünden Avrupa’nın en modern metropollerinden birine dönüşmüş.

AVRUPA İLE İSKANDİNAVYA ARASINDAKİ KÖPRÜ

Bir milyon Danimarkalıya ev sahipliği yapan alışveriş, kültür ve gece hayatı zenginliği olan bu şehir, Avrupa ve İskandinavya arasındaki kültürel ve coğrafi bir bağlantıdır. Kopenhag sokaklarında gezinirken insanların moda anlayışı sizi büyüleyecek, bisikletler ve mimari yapısı sizleri kendisine bağlayacaktır. Şehir merkezine ulaştığınızda, Danimarka’nın en meşhur kültür ve lunaparklarından bir tanesi olan Tivoli, Belediye binası Radhusplads ve meydanı ile karşılaşacaksınız.

ANDERSEN’İN MASALI VE LİMANDAKİ

DENİZKIZI HEYKELİ

Kopenhag Limanında bulunan ünlü masal kahramanı denizkızı heykelinin yazarı Hans Christian Andersen der ki:

“Rivayetlere göre denizkızı bir prense aşık olur ve insan olmak ister. Büyücü denizkızını insana çevirir ama prens onunla evlenmezse bir deniz köpüğüne dönüşecektir. Prens onunla evlenmez ve küçük denizkızı köpüğe dönüşerek Baltık Denizleri’nde kaybolur…”

Işıklar yanar, kırmızı kadife perdeler kapanır. Hans Christian Andersen’in ”Küçük Deniz Kızı” masalından uyarlanan ve Kraliyet Tiyatrosunda sergilenen bale bitmiştir.
Seyirciler sanatçıları ayakta alkışlarlar. Localardan birinde Carlsberg ailesinin veliahtı Carl Jacobsen, ayağa kalkmış avuçları patlarcasına çılgınca alkışlamaktadır. Masaldan ve sanatçıların performansından o kadar etkilenmiştir ki küçük denizkızının bir heykelinin yapılmasını ister.
Heykeltraş Edvard Eriksen, heykeli 1913 yılında limandaki yerine yerleştirir.
Danimarka’nın simgesi olan masal kahramanımız denizkızı heykelinin yanısıra Kopenhag’da görmeniz gereken yerler : özgür şehir olarak bilinen Christiania, Parken Ulusal Stadyumu, Nørreport’ta yer alan Kral’ın Bahçesi ve Rosenborg Kalesi, Christiansborg Sarayı, Carlsberg’in bira müzesi ve Mermer Kilise .

DEVLET İÇİNDE DEVLET: CHRISTIANİA GREEN LIGHT DISTRICT -YEŞİL IŞIK BÖLGESİ

Özgür Şehir Christiania yeşil rengi ile özdeşleşen Bohem tarzı hayat sürmek isteyen sanatçıların bulunduğu bir bölge. 1971’de bir grup Hippiler askeri barakaları işgal ederek buraya yerleşip, kuralları kendileri koyarak Danimarka Devletiyle 1 Temmuz 2012’de anlaşma yaparak adeta ayrı bir Devlet kurmuşlar. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu Danimarka’nın en çok turist çeken bu bölgesinde uyuşturucu ticareti de var. Green Light Dictrict’de yapılacak veya yapılmayacak şeyler panoda yazılı. Özellikle üç kural önemli : 1.Keyfinize bakın 2.Koşmayın! Paniğe neden olur. 3.Fotoğraf çekmek, uyuşturucu almak ve satmak hâlâ yasak olduğunu unutmayın!

Ancak bu yasağa uyulmuyor.Özelikle burada satıcının yüzünün görülmediği aynalı kabinlerde çeşit uyuşturucu satılıyor.

Christiania’da soba müzesi , ekolojik gıda dükkanları, çocuklar için kreş ve ana okulu, bar, kafe, berber ve hamam var.

KOLAY BİR ULAŞIM ARACI: BİSİKLET

Topolojik açıdan dümdüz olan şehrin en önemli ulaşım araçlarından biri bisiklettir. Kopenhag,Avrupa’da en çok bisiklet kullanılan şehirlerden bir tanesidir. Şehir içi ulaşımda bisiklet, büyük kolaylık sağlıyor. Bisikletle gezerken koca koca otobüsler, tüm otomobiller size yol veriyor. Ancak bisikletle dolaşmanın en güzel yanı, etrafta mini mini etekleriyle bisiklete binen kızlara bakmak. Ancak dikkatiniz azalırsa benim gibi bu cezbedici manzarayı seyrederken yol kenarındaki korkuluklara çarpmanız (!!) an meselesi,

DANİMARKA VE KOPENHAG’IN ANIMSATTIKLARI

💠Danimarka;güleryüzlü ve güzel insanların yaşadığı bir kuzey Avrupa ülkesi.

💠Kopenhag,zirvesi ve kriterleri ile tanınıyor.

💠İstatistiklere göre Kopenhag, mutlu insanlar şehri. Dünya mutluluk endeksinde üst sıralarda yer alıyor.

💠Avrupada yalnız yaşayan insan oranının en yüksek olduğu şehir.

💠Kopenhag’da Seks Müzesi var.

💠Sokaktaki insanın İngilizceyi gayet iyi konuştuğu ve ikinci el plak satan dükkanların çok olduğu bir şehir.

💠 Trenle gidildiğinde, bu yolculuk hiç bitmesin dedirtecek kadar muhteşem orman ve göl manzaraları olan bir

Ülke.

💠Kopenhag’da Viking müzesi var.

💠Mavi uniformali kraliyet askerlerinin tören yaptığı şehir.

💠Danimarka mutfağında tadabileceğiniz lezzetleri şöyle sayabiliriz:somon balığı, karides, kuşkonmaz çorbası,çilekli turta ve üzümlü çörek

💠Sabahları Cafe’lerde bira içenlere rastlayabilirsiniz.

💠Kopenhag;kurumuş ağaçların kesilmeyip heykel haline getirildigi açık hava müzesi.Köşe başını dönüp karşınızda Mikelanj’in 7 metrelik dev bir heykeli ile karşılaşabilirsiniz.

💠Her köşe başında bir dönerci görebilirsiniz. Ancak burada dönerin adı Shawarma.Araplar getirdiği için ismi öyle kalmış.

💠Pet şişeleri marketlere iade ettiğinizde size belli bir para iadesi yapılıyor. Geri dönüşüm konusunda gerçekten çok güzel yatırımları var.

💠Kopenhag’da şehrin içi kanallarla dolu, yaklaşık 2 saatlik kanal turları var.

💠, William Shakespeare’in Hamlet trajedisinin baş karakteri Danimarka Prensi’dir.

💠Kopenhahag’dan trenle 40 dakikalık mesafede Malmö’de somon yiyip Danimarka’ya dönebilirsiniz.

💠 Danimarka’daki Türklerin çoğu Konya, Sivas ve Uşak’tan gelmiştir.

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.