SON DAKİKA

Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali Eylül’de İstanbul’da

Bu haber 19 Ağustos 2019 - 1:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uluslararası ve ulusal düzeyde kadın kısa film yönetmenleri ve filmleri,  “Directed by Women Turkey”, adıyla 13-15 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezinde buluşuyor.

 

Dünyada dört yıldır New York ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede Eylül ayında “Directed by Women Worldwide Film Viewing Party” adıyla gerçekleştirilen festivalin Türkiye organizasyonu olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali’nde her dilden, dinden ve kültürden farklı bakış ve hikayelere sahip kadınların çektiği 30 finalist film yer alıyor. Belgesel, kurmaca, animasyon kategorilerinde gösterilecek filmlere ulusal ve uluslararası olmak üzere en iyi film ödülü verilecek. Festivalin bu yılki jürisinde Bennu Yıldırımlar, Meryem Yavuz, Çağrı Vila Lostuvali ve Ceylan Özgün Özçelik yer alıyor.

Festivalin Türkiye Platformu, kadın kısa filmcileri teşvik etmek, sayılarının ve üretimlerinin artmasına katkıda bulunmak, dünyanın her yanından kadın sinemacıları bir araya getirerek kültürel ve sanatsal etkileşim yaratmayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra nitelikli kısa filmleri seyirci ile buluşturmak, kısa filme olan ilgiyi arttırmak, kısa filmin bağımsızlığına ve metrajına sahip çıkmak, kültürlerarası diyalog ve farkındalık yaratmak festivalin hedefleri arasında.

Festival boyunca film gösterimleri, atölye çalışmaları, söyleşiler gerçekleştirilerek sinemacılar ile seyircilerin buluşması sağlanıyor. Yazılı ve görsel sosyal medya alanlarını da kullanan festival Amerika ve Avrupa ile eş zamanlı olarak İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.