SON DAKİKA

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

Bu haber 26 Ocak 2018 - 16:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI, AkademiÖdülüsahibi Martin McDonagh’ın (IN BRUGES) karanlıkkomedidrama filmidir. Mildred Hayes (AkademiÖdülüllü Frances McDormand),kızınıncinayetininsorumlusubulunamadangeçenaylardansonar cesurbirhareketle, tartışmalıbirmesajlakasabanınsaygıdeğer polis şefiWilliam Willoughby’ye(AkademiÖdülüadayı Woody Harrelson) gidenüçişaretidevreyesokar. Şiddeteeğilimiolan, yardımcısı Dixon (Sam Rockwell) olayakarıştığında, Mildred veEbbing’inkolluk kuvvetleri arasındakisavaşdaha da şiddetlenir.

 

Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Abbie Cornish, Lucas Hedges, ŽeljkiIvanek, Caleb Landry Jones, Clarke Peters, Samara Weaving, John Hawkesve Peter Dinklage’in rolaldığı, Martin McDonagh’ınyazıpyönettiği, Blueprint Pictures’ınyapımıolanFox Searchlight Pictures,Martin McDonaghfilminisunar. Yapımcılar Graham Broadbent, Pete Czerninve Martin McDonagh, başyönetmenBergen Swanson, DiarmuidMcKeown, Rose Garnett, David Kosse, Daniel Battsekveyardımcıyapımcı Ben Knight’labirlikte.

Film yapımekibi;görüntüyönetmeniBen Davis, BSC, yapımtasarımcısıInbal Weinberg, film editörü Jon Gregory, ACE, kostümtasarımcısı Melissa Toth, kastdirektörüSarah Halley Finn’dirve film müzikleriCarter Burwell’eaittir.

 

THREE BILLBOARDS

Outside Ebbing, Missouri

“Birbillboardda ne söyleyebilip ne söyleyemeyeceğinizinkanununedir?

~ Mildred Hayes

Martin McDonagh’ınAmerika’nınküçükkasabasıTHREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI’ ye yaptığı son ziyarette, birannekızınınfailimeçhulcinayetisebebiylesınıraitiliyordur. Film,iyiçıkışyapankorkufilmiIN BRUGESveAkademiÖdülüAdayı, BAFTA ÖdüllüSEVEN PSYCHOPATHSilebilinenİrlandalı film yazarı, senaristveyönetmenMartin McDonagh’ınüçüncüfilmidir.

Her şey Mildred Hayes ve Drinkwater Yoluüzerindekiraladığıüçpanoilebaşlar.McDonagh, “Reklampanolarınınalıcısınınmağdurbiranneolduğunakararverdimveondansonra her şeykendikendiniyazdı”, “Mildred, güçlü, kararlıveöfkelibiriydi, amaiçteniçekırılmıştı. Hikayebuşekildegelişti” diyorMcDonagh.

AkademiÖdüllüFrances McDormand’ın modern tarzınıklasik batı tarzıyla değiştirmesine sebep olacak bir hikayeydi.

Gerçekten John Wayne fikrine güçlü birşekildetuttum, çünkü Mildred içingerçekten başka birkadınfizikselsimgem yoktu “,”O, Batılıgizemliadamgeleneğinden gibi; caddeninortasındayürüyor, silahlarçekiliyorveherkesi vuruyor ki,Mildred’inşimdiyekadarkullandığıteksilahınonunzekâsıolmasının önemtaşıdığına inanıyorum” diyor.

McDonagh, “Yürüyüşünde ve tavrında bunu görebiliyordum” diyor. “Sanırım John Wayne Frances için bir dereceye kadar mihenk taşı haline geldi. Ama aynı zamanda Brando ve Montgomery Clift’i de görüyorum. ”

Mildred, McDonagh’ın bir film için ilk kadın bir karakter yazışını hatırlıyor, ancak belki de o onun en acımasız karakteri olduğu için, şehrinin halini test etmeye gelen ve hiçbir pişmanlığı olmayan bir anne. Filmin kalbindeki toplulukta McDonagh ve McDormand’a katılan beğenilen oyuncular; Woody Harrelson, Sam Rockwell, Abbie Cornish, John Hawkes, Lucas Hedges ve Peter Dinklage’dır.

SENARYO

“Demek istediğim, benim için, yerel polis departmanı gerçek suçları çözmek yerine siyahi işkence çemberinde meşgul oluyor gibi görünüyor

bu yüzden burada bunları düşündü,

Billboardlar, kafalarını biraz konsantre edebilirdi. “

~ Mildred Hayes

 

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI, Mildred’in Ebbing Polis Şefi ile çatışması olduğunu belirtiyor. “Hikaye, gerçeğe bir dereceye kadar yakın iki insan arasındaki bir savaştı”. diyor McDonagh. Ve tam da burada gerilim artıyor.

Bu gerginlikler, öfke sakinleştirilmez olduğunda gerçekleşenlerin araştırılması haline gelir. Gerilim arttıkça film bölünme, öfke ve ahlak hesabı konularına giriyor.

McDonagh soruyor: “Ölümle sonuçlanan, kayıbın olduğu yerdeyken nereye gidersiniz? Bir şeyler yapmak için yapıcı ya da yıkıcı ne yapabilirsin?Herhangi bir umut olmayabilirken bile umut gelene kadar dalgalar üretmeye devam edeceğinize karar vermek ve keşfetmek ilginç bir fikir. Bence bu, diğer suç filmlerinden farklı hissettiren sebeplerden biri “Bu suça çözüm bulunmaması durumunda ne olacak?” sorusu var “diyor.

Belki McDonagh’ın en büyük zorluğu, hikayenin karanlık komedisini Mildred’in duygu güdümlü arayışı ile dengelemekti. Karakterlerin kayba, haksızlığa ve değişime karşı acı çekmesini sağladığı halde mizahın orada karanlık ve ısırgan olacağına inanmıştı.

“Mildred’in kızına ne olduğu çok üzücü ve dehşet verici, benim için en önemli olan karanlıkta bile olsa komediyi gizlemek ve durumun umutsuzluğuna karşı Mildred’in mücadelesinin kendiliğinden devam etmesini sağlamaktı” diyor McDonagh.

McDonagh’ın tonları örtüştürmesinin yolu, aktörleriçeken bir olguydu. Kast grubundan Lucas Hedges: “Martin’in diyaloğu hem fantastik, hem de gerçekçidir; bu da bir oyuncu için rüyadır.Duygusal açıdan dürüst bir metin yazmaktadır ve bu metin, zaman zaman Shakespeare’in eserlerine benzer. Abbey Cornish’de şunları ekliyor: “Martin’in tonu hakkında ham bir şey var. Duman ve aynalar değil, tam tersi: sadece gerçek. ”

McDonagh, bu filmin bu zamana kadar yazdığı en trajik film olduğunu söylüyor çünkü bu film aynı zamanda bi umut arayışını konu alıyor.”Başlangıcı oldukça üzücü, ancak içinde birçok komedi var oldukça hareketli kısımları da var” diye belirtiyor. “Sanırım ben hayatı bu şekilde görüyorum. Bazı açılarda hüzün, ancak eğilimim her zaman parlak tarafı, mizahla yumuşatmak, siyah olabileceği gibi, umutsuzluğa karşı mücadele etmektir. ”

IN BRUGES veSEVEN PSYCHOPATHS’de McDonagh ile ortak yapımda olan yapımcı Graham Broadbent’e göre sonuç ‘komedi ve kederin beraber işlendiği’ bir film oldu.

Broadbent, McDonagh’ın içgüdülerinin onu dengede tuttuğunu belirtiyor. Yapımcı, “Bunun Martin’in tiyatro günlerinden geldiğini düşünüyorum” diyor. “Sette insanların cevap vereceği yolda ilerlediği zaten görülüyor. Martin’in yazdığı kelimeleri biliyorsun ve onun elde edeceği performanslar hep seyircilerle birlikte olacak. ”

Hikmet Aydoğan

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.