SON DAKİKA

TÜRKİYE İŞ BANKASI SATRANÇ SÜPER LİGİ BAŞLADI

Bu haber 30 Temmuz 2018 - 2:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünyanın ve Türkiye’nin en güçlü satranç sporcuları “2018 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi”nde şampiyonluk mücadelesi verecek. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından gerçekleştirilen, 13 takım, 14 ülkeden 90’ı unvanlı 216 sporcunun mücadele edeceği Satranç Süper Lig’i Ankara Crowne Plaza Otel’de başladı. GM (Büyükusta) Dmitry Jakovenko, GM Ivan Cheparinov, GM Rauf Mamedov, GM Ernesto Inarkiev gibi dünyaca ünlü sporcular ve çok sayıda Türk usta ismin hamle yapacağı Süper Lig 5 Ağustos Pazar gününe kadar sürecek. İki hafta boyunca tüm dünyadaki satranç severlerin “Chess24” ve “chessbase” sayfalarından takip edeceği dev turnuva, uzman yorumcu IM (Uluslararası Usta) Can Arduman’ın sunuculuğunda, analizler, ödüllü sorular ve konukların katılımıyla canlı olarak yayınlanacak.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK), Türk Hava Yolları (THY) Spor Kulübü, Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği, Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Gökçeada Spor Kulübü, Karaman Belediye Spor Kulübü, Taş Duvar Spor Kulübü Derneği, Tarsus Zeka Satranç Kulübü, Rota Koleji Spor Kulübü Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün mücadele ettiği Süper Lig’in açılışı TSF Başkanı Gülkız Tulay’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

“SPONSORLARIMIZ İLE TÜRK SATRANCINI ZİRVEYE TAŞIYORUZ”

Türkiye’nin dünyada ve Avrupa’da son yıllarda gösterdiği başarılar, tarihi zaferler, projeler, organizasyon kalitesi ile artık ‘Satranç Ülkesi’ olarak tanındığını hatırlatan TSF Başkanı Gülkız Tulay Süper Lig açılışında şu ifadeleri kullandı:

“TSF olarak son beş yılda Türk satrancına büyük yatırımlar yaptık. Yatırımlarımızın karşılığını çocuklarımız ve gençlerimiz Avrupa’da ve dünyanın her köşesinde madalyalarla, kupalarla, Türk bayrağımızı göndere çekip, İstiklal Marşımızı okutarak veriyor. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın desteği ile devlet okullarında açtığımız 21 bini aşkın satranç sınıfı, suça sürüklenmiş dezavantajlı çocuklarımız için ‘Yeni Hayata Bir Hamle’, görme engelli öğrencilerimiz için başlattığımız ‘Gören Eller’ projesi gibi toplumun her kesimine ulaşan projeler gerçekleştiriyoruz. Milyonları aşan satranç ailesi olarak sponsorlarımızın desteği ile çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için verdiğimiz mücadele Türk satrancını zirveye taşıyor, Türkiye sporda daha da güçleniyor.

Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, Türk sporcularla beraber dünyaca ünlü sporcuların mücadele ettiği, satranç dünyasının çok yakında takip ettiği en güçlü satranç ligi. Süper Lig’in kalitesini her geçen yıl daha da yükselterek hem Türk satrancının ve sporcularımızın dünyada tanınmasına hem de Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağlıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Süper Lig’de mücadele edecek takımlarımıza ve sporcularımıza iki hafta boyunca sürecek dev turnuvada başarılar dilerim.”

“SÜPER SATRANÇ LİGİ’NE KATILAN SPORCULARIMIZA BAŞARILAR DİLİYORUZ”

Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü ve Genel Sekreter Suat Sözen ise şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin en üst ligi olan Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi vesilesiyle kıymetli sporcular ve kulüpler ile bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Satrancı, bir spor dalı olmasının ötesinde, zihinsel gelişime, problemlere analitik yaklaşmaya, kaliteli ve verimli zaman kullanımına sağladığı katkı nedeniyle kapsamlı bir eğitim projesi olarak değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye İş Bankası olarak 12 yıldır sürdürdüğümüz Türkiye Satranç Federasyonu ana sponsorluğu ile satrancın yaygınlaştırılması için ülkemizin dört bir yanında 21 bini aşkın satranç sınıfı açtık. Sponsorluğumuzun başladığı günden bu yana Türkiye’de 30 binler civarında olan lisanslı satranç sporcu sayısı 900 bine yaklaştı, satranç kulüplerinin sayısı 600’lerden 2 bine ulaştı. Katlanarak artan sporcu sayımızla birlikte uluslararası platformlarda da önemli başarılar elde edildi. Ülkemizin satranç alanında büyük bir sıçrama kaydetmesinde katkıları bulunan ve kazandıkları şampiyonluklarla bizi yurt dışında da en iyi şekilde temsil eden sporcularımızı kutluyor, Bankamızın desteğiyle gençlerimizin, çocuklarımızın gelecekte çok daha büyük başarılara imza atacaklarına yürekten inanıyorum. Süper Satranç Ligi’ne katılan sporcularımıza başarılar diliyorum”

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.