SON DAKİKA

Türkiye Avrasya’nın sinema üssü olacak

Bu haber 18 Kasım 2018 - 0:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gelişen Sinema Pazarları Konferansı ECM 2018, 20’yi aşkın ülkeden 250 katılımcıyı İstanbul’da bir araya getirecek.

Sinema endüstrisi, dünya çapında 40 milyar dolarlık artan gişe gelirleriyle en dinamik pazarların başında geliyor. Pazarın en dikkat çeken bölgesi ise Türkiye’nin de içinde olduğu Balkanlar, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi. Sektördeki bu hareket ve fırsatlar İstanbul’da toplanacak Gelişen Sinema Pazarları Konferansı ECM 2018’de masaya yatırılacak. İngiliz şirketler DCS Events ve The Big Picture’in Türkiye’de Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği SİSAY ve Türk İngiliz Ticaret Odası işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle düzenlediği konferansa 20’yi aşkın ülkeden 250 sektör temsilcisi katılacak.

Türkiye, Balkanlar, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu gibi bölgelerdeki gelişime açık sinema sektörünün pek çok yönüyle değerlendirileceği ve sektörel fırsatların konuşulacağı konferans 20-22 Kasım 2018 tarihlerinde Swissotel The Bosphorus’da gerçekleşecek. Dinamikleşen global sinema pazarı açısından önemli potansiyel taşıyan bölgenin sektörel durumu ve gelişim fırsatları ele alınacak. Sinema endüstrisinin önde gelen aktörlerinden 50 konuşmacı tecrübelerini aktaracak. Global pazarın focus yaptığı bölgeler, özellikle teknolojik gelişmeler, yenilikçi dağıtım uygulamaları, uluslararası ticari ortaklıklar, medya pazarlama, büfe, sektör içi yatırım fırsat ve olanakları gibi başlıklar altında değerlendirilecek.

DCS Events Direktörü Rob Arthur, “İstanbul, bir hub. Kültürel ve tarihi değeri, konumuyla çok çekici bir merkez. Sinema pazarı açısından bölge gelişime çok açık. Global pazarın aktörleriyle bölgedeki endüstri uzmanlarını, tedarikçileri ve içerik sağlayıcıları buluşturuyoruz’’ dedi. SİSAY Derneği Başkanı Cenk Sezgin ise Türkiye’nin sinema üssü olacağını kaydetti: ‘’Global pazarın gözü bizim de içinde olduğumuz Balkanlar, Orta Asya, Kuzey Afrika, Orta Doğu bölgesinde. 650 milyon nüfusun yaşadığı bölgede toplam satılan bilet sayısı 170 milyon. Gelişime çok açık bir pazar. Türkiye son birkaç yılda film endüstrisinde çok büyük adımlar atarak, dünyada kendine önemli bir yer edinmeyi başardı. Konferansın İstanbul’da yapılması bunun göstergesi. Pazarın güçlü oyuncularıyla bölgedeki aktörleri buluşturan bu konferansların devamı gelecek. Türkiye bu gelişen pazar fırsatları açısından daha çok yatırımcıyı çekecek ve Avrasya’nın sinema üssü olacak.’’ SİSAY Derneği Başkanı Cenk Sezgin konferans katılımcılarına Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri ‘’1 milyon çocuk sinemayla buluşuyor’’ projesini ve tecrübelerini de anlatacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.