SON DAKİKA

Türk Şefler Dünyayı Doyurmaya Talip

Bu haber 26 Ocak 2018 - 8:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya Mutfakları, Başkent 1. Gastrobul

Gastronomi Trendleri Zirvesinde Buluşuyor.

 

İstanbul Beykoz Üniversitesi’nin iş birliği ile ilki düzenlenen Başkent “1. GastrobulGastronomi Trendleri Zirvesinin” koordinatörleri, dünyaca ünlü mutfak şeflerinden olan Gökhan Gümüş ve Tarık Kurt, bütün dünyadan 72 ülkenin gastronomi alanında söz sahibi şeflerini Ankara’da bir araya getiriyor. Temel amacı Türk Mutfağının zenginliklerini dünyaya göstermek olan etkinliğin geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

 

Ünlü Şefler Gökhan Gümüş ve Tarık Kurt; Sırf Kayseri ve Gaziantep Mutfağının bile dünyaca ünlü Fransız mutfağından kat ve kat zengin olduğuna dikkat çekerek, Türk Anadolu Mutfağının bütün Dünyayı en iyi lezzetlerle doyurabileceğini iddia eden Gümüş ve Kurt, Sahip olduğumuz on binlerce yıllık yemek kültürümüzün bütün zenginliklerine karşınTürk Mutfağının Dünya’da yeteri kadar tanınmadığını dile getirdiler.

 

TÜRK MUTFAĞININ GÜCÜ

 

Daha önceki birçok yarışmadasponsor bulamadığı için büyük maddi sıkıntılar çektiklerini ifade eden Gümüş, bu nedenle Başkent Gastronomi zirvesinin önemine işaret ederek, “Tayland da yapılan ve 72 ülkeden en ünlü 5 bin kişinin katıldığı yarışmada, Osmanlı ve Türk mutfağının gücünü göstererek 3. lük madalyası ile döndük. “Yunanistan’da yapılan  Güney Avrupa Yemek Yarışması’nda Türkiye’yi temsil ettik ve iki bronz madalya kazandık. Şimdi hedefimiz bütün dünyadan katılımcıların olacağı ve geleneksel hale getirmeyi planladığımız Başkent Gastronomi Zirvesi ile Türk Mutfağının geleneksel zenginliklerini bütün dünyaya göstermek ve damakları fethetmek.” şeklinde konuştu.

 

DAMAKLARINI FETHEDECEĞİZ

 

Osmanlı mutfağının Çin’e kadar uzandığı için kendi kültürümüzün izlerini en iyi şekilde yansıtacağımızı savunan Gümüş ve ve Kurt, Soslarla ve küçük dokunuşlarla taçlandırılan yemeklerimizin 10 binlerce yıllık geçmişi ile bütün dünyanın damaklarını fethedecek özelliklere sahip olduğuna dikkat çektiler.

Zirvede Gastronomi Trendlerini ile yenicilik tutkunlarını farklı lezzetleri konseptinde buluşturmak ve Lezzet keşfine çıkmak, farklı kültürleri deneyerek Türkiye’nin önde gelen gurme ve lezzet ustalarını ile bir araya gelmek amaçlanıyor.

Türk Mutfağı Gastronomi Zirvesinde Dünyaya Açılıyor

Bu yıl ilki düzenlenen “Gastrobul 1. Başkent Gastronomi Zirvesi” Türk mutfağının farklı vizyonda şefleri ve yazarlarıyla mutfağımızın değerlerini dünyaya tanıtmak amacıyla birbirinden değerli isimleri bir araya getiriyor.

Dünya gastronomi trendlerini Anadolu’nun lezzetleriyle buluşturmayı amaçlayan zirve, Şef Gökhan Gümüş ve Şef Tarık Kurt tarafından Beykoz Üniversitesi işbirliği ile düzenleniyor.  I. Başkent Gastronomi Zirvesi3 Şubat 2018 tarihindeAnkara Demonti Otel’de gastronomi tutkunlarını bir araya getiriyor.

Anadolu’nun kadim mutfak kültürünün yanında reçete sunumları, yemek panelleri, geçmişi 600 yıllarına dayanan lezzetler workshoplar ile sunulacak. Gastronomi Dünyası’nın önde gelen konuşmacı şeflerinin hazırladığı panellerde doğal ürünler kullanılarak bu lezzetler katılımcılar ile buluşturulacak.

Türkiye ve Dünya’da yükselen bir değer olan gastronomi trendleri bu zirve ile tanıtım platformu bulmuş olacak. Otel ve lokanta yatırımcılarını, yöneticilerini, gastronomi profesyonellerini, yerli ve yabancı şefleri bir platformda buluşturacak olan etkinlik önümüzdeki yıllarda geleneksel hale getirilecek.

Türkiye’nin değişik coğrafi bölgelerindeki mutfak kültürlerinin harmanlanarak ürünlerimizin çiftçisinden soframıza gelene kadar hangi aşamalardan ve özverili çalışmalarla hazırlandığının gösterilmesi amaçlanan Zirvede Türk Mutfak KültürüDünya’ya tanıtılacak. Bu zirvede dünya gastronomları ile Türk Gastronomlar arasında bir sinerji ortaya çıkarılması da hedefleniyor.

Zirvede kimler var?

Et denince akla gelen ilk adam etin profesörü Cüneyt Asan,

  • Gastronomi Dünyasının yüzü Şef HazerAmani,
  • “Tarhana çorba değildir!” diyen ve Dünya mutfağından tarifleri tarhanayla uygulayan “Kılçıksız Balık”, “Kahvaltıya Dair Her Şey” ve “Salataya Dair Her Şey” kitabının yazarı Gastronom Süleyman Dilsiz,
  • Gastronometro ile birlikte geleneksel lezzetleri gelecek nesillere taşıyan Şef Vedat Demir,
  • Anadolu’nun bulgurdan farklı lezzetlerini tanıtan “Anneannemin Lezzetleri” kitabının yazarı yemek programı sunucusu Asuman Kerkez,
  • Anadolu Mutfağı” kitabı yazarı Şef Muhsin Ertürk,
  • Dünya Menüsü dediğimizde lezzet karnavalları ile Şef Mehmet Siriş -Lezzet Dostu yazar gurme Şef Z. Haldun Tüzel- İşletmeci Şef Özlem Mekik
  • Sektörde branşlarında uzman ve Gastronomi dünyasında önde gelen Şef Mehmet Kudat, Şef Yılmaz Güney, Şef Barış Dırbalı, Şef Yılmaz Almaz, Şef Kadir Yakıcı ve Şef Cemal Yıldız ‘ın katılımıyla gerçekleşiyor.

Zirvede ‘Gizem’in Mutfak Aşkı’ ve ‘Aşkın Lezzeti’ adlı kitaplarıyla gastronomi dünyasına katkıda    bulunan Gizem Özdillide özel konuk olarak gastronomi tutkunlarının karşısına çıkacak.

Gastronomi Zirvesi’nde Lezzet Keşfine Çıkın!

Gastrobul 1. Gastronomi Zirvesi’nde, Türkiye’nin önde gelen şefleri ve yazarları ülkemizin mutfak kültürünü dünyaya sunabilmek için dünyadaki gastronomi trendleriyle yorumlayıp, keşfedilesi yeni ve farklı lezzetler oluşturmak üzere düzenlenen yemek çalıştaylarında (workshop) farklı yorumlarla tarifleri uygulayıp, değerli sunumları ve söyleşileriyle gastronomi tutkunlarını hem düşündürecek hem de lezzet keşfine çıkartacak.

Dünyada gastronomi trendleri tanıtım noktası olan Gastronomi Zirvesi, gastronomi dünyasının yerli ve yabancı profesyonellerini bir araya getirmek ve onların oluşturduğu reçeteleri sunmak suretiyle, Anadolu mutfağının, geçmişi bin yıllara dayanan  “tarhana, bulgur, mısır ve nohut ve et” ile farklı lezzetler oluşturarak gastronomi dünyasına yepyeni ufuklar açacak.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.