SON DAKİKA

TÜRK EĞİTİM VAKFI VE TSK MEHMETÇİK VAKFI ZEKİ MÜREN’İN TELİF HAKLARI’NIN TAKİBİNİ MÜZİKOTEK’E EMANET ETTİ

Bu haber 28 Ağustos 2018 - 20:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve TSK Mehmetçik Vakfı; tüm mal varlığını kendilerine bağışlayan Zeki Müren’in eserlerinin telif haklarının takibini Müzikotek işbirliğiyle korumaya devam edecek. Ülkemizden ve dünyadan birçok önemli müzik eseri sahibi ve müzik kataloğunun temsil eden, Türkiye’nin ilk Müzik Yayım (Edisyon) Şirketi olan Müzikotek, ‘Sanat Güneşi’ Zeki Müren’in eserlerinin telif haklarını profesyonel bir bakışla takip etmeye 2018 yılı itibariyle başladı.

Barış Manço, Ali Kocatepe, Hakkı Bulut, Ömür Göksel, Erol Sayan, Ümit Yaşar Oğuzcan, The Rolling Stones, Bobby Womack gibi birbirinden değerli bir çok müzik eseri sahibinin Türkiye’deki telif haklarını koruyan Müzikotek, bu süreçle beraber Zeki Müren’in eser sahibi olduğu ve yorumladığı eserler ile yorumcu haklarının lisanslama faaliyetlerini yürütecek.

1980’lerin başından bu yana müzik eserlerinin ve sahiplerinin haklarının korunması ve gelişmesi için telif hakları alanında faaliyet gösteren Müzikotek, geliştirdiği disiplin ve uzun yıllara dayanan deneyimi ile Zeki Müren’in eserlerinin koruyucusu olacak. Zeki Müren kataloğunun büyüyen lisanslama faaliyetleri sayesinde teliflerden elde edilecek olan gelirle Zeki Müren’in TEV eğitim burslarında artış hedeflenirken, daha çok gence eğitim olanağı doğması ve TSK Mehmetçik Vakfı tarafından şehit ve gazi Mehmetçik ailelerine sağlanan yardımların da paralel olarak artması bekleniyor.

Zeki Müren Biyografi

6 Aralık 1931 tarihinde Bursa’da doğdu. Bursa’da başladığı orta öğrenimini İstanbul’da Boğaziçi Lisesi’nde tamamladı. İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. Desen çalışmalarını öğrencilik yıllarından başlayarak pek çok kez sergiledi.

Zeki Müren, Bursa’da tamburi İzzet Gerçeker’den aldığı solfej ve usul dersleriyle musiki bilgileri öğrenmeye başladı. 1949’da, Boğaziçi Lisesi’nde okurken Agopos Efendi (sinema yönetmeni ve senaryo yazan Arşavir Alyanak’ın babası) ile udi Kirkor’dan aldığı derslerle de musiki eğitimini sürdü. Daha sonra, fasıl musikisini iyi bilen ve geniş bir repertuvarı olan Şerif İçli’den çeşitli eserler meşk etti; Refik Fersan’dan, Sadi Işılay’dan, Kadri Şençalar’dan yararlandı.

1950’de sınavla İstanbul Radyosu’na girdi. İstanbul Radyosu’nda 1951’de, canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi. Bundan sonra Türkiye radyolarında düzenli olarak okumaya başladı. Radyo programları on beş yıl sürdü, bunların çoğu canlı yayın programlarıydı. Müren bundan sonra kendini daha çok sahne ve plak çalışmalarına verdi.

Zeki Müren 600’ü aşkın plak, kaset, CD doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir muhabbet kuşu” güfteli şarkısıdır. Müren 1955’te, “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı. Zeki Müren Türkiye’de en çok konser veren ses sanatçısıdır. Bir yılda yüz konser verdiği dönemler olmuştur.

İki yüz dolayında şarkı besteledi. On yedi yaşındayken bestelediği “Zehretme hayatı bana cânânım” mısraıyla başlayan acemkürdi şarkı bestelediği ilk şarkıdır. “Şimdi uzaklardasın gönül hicranla doldu” (suzinâk), “Manolyam” (kürdilihicazkâr), “Bir demet yasemen” (nihavend), “Gözlerinin içine başka hayal girmesin” (nihavend) güfteli şarkıları sık sık okunan, en sevilen şarkılarıdır.

Zeki Müren 1954’te Beklenen Şarkı adlı filmde sinema oyunculuğuna başladı. Büyük bir ticari başarı kazanan bu filmden sonra şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği on sekiz filmde daha oynadı. 1955’te de Arena Tiyatrosu’nca sahneye koyulan Çay ve Sempati adlı oyunda da başroldeki oyuncuydu. Ayrıca ‘Bıldırcın Yağmuru’ isimli bir şiir kitabı da vardır.

24 Eylül 1996 Çarşamba günü geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN