SON DAKİKA

TRT World belgeseli “Misafir” BM Uluslararası Göçmenler Günü Kapsamında Dört Farklı Uluslararası Film Festivalinde Gösterildi

Bu haber 20 Aralık 2017 - 21:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Misafir (A Guest)”, İstanbul’un mülteci olarak değil, misafir olarak kucakladığı 3 savaş mağduru gencin hikayesini konu edinen bir belgesel filmdir.

“Misafir” belgeseli, dört farklı uluslararası film festivalinde ve Uluslararası Göçmenler Birliği (IOM) tarafından Hollanda Kraliçesi Maxima’nın katılımıyla düzenlenen Gençlerin Desteklenmesi temalı IGNITE Konferansında gösterildi.

TRT World imzalı belgesel film, 9 Aralık’ta düzenlenen 6. Uluslararası Delhi Film Festivali kapanış gecesinde dünya sinema kategorisinde en iyi içerik ödülünü aldı.

4-9 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen festivalde 54 ülkeden 174 film gösterildi ve Indian Showcase, Cinema Across the Border, Arab Cinema, and World Cinema gibi kategorilerde boy gösteren yeteneklere toplamda 30 ödül verildi.

TRT World belgeseli “Misafir”, savaş ülkelerinden (Filistin, Suriye, Afganistan) kaçarak İstanbul’a gelen üç gencin hayat hikayelerini anlatan bir belgesel filmidir. Gençlerin yeni hayat mücadeleleri, çok kültürlü bir şehre nasıl uyum sağladıkları ve İstanbul’un onları mülteci değil misafir olarak kucakladığı, belgeselde öne çıkan noktalar olarak göze çarpıyor.

Misafir belgeselinin yapımcılarından Mariam El Marakeshy, altıncısı düzenlenen Delhi Uluslararası Film Festivali Kapanış ve Ödül Gecesi’nde, Dünya Sineması Kategorisi’nde En İyi İçerik Ödülü’nü aldı.

TRT World Haber ve Program Direktörü Fatih Er, “Göç etmeye zorlanan insanların hayatlarını daha insani bir perspektifle sunan kanalımızın bu ödüle layık görülmesinden dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. İnsanı, hikayenin merkezine alan yayın çizgimizle izleyicilerimiz kendilerini mültecilerin yerine koyabilir ve hikayenin insani tarafıyla bağ kurabilirler” dedi.

Yapımcı Mariam El Marakeshy de “Amacımız daha iyi bir yaşam arayışıyla kendi ülkelerinden kaçan mültecilerin yeni hayatlarına ilişkin algıları değiştiren bir film yapmak ve yeni çevrelerine yaptıkları katkıyı göstermekti. Filmle, çoğunlukla küresel medyanın ön plana çıkarmadığı Türkiye’deki mültecilerin umut verici tarafını dünyaya gösterdiğimiz için mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Misafir belgeseli, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla 18 Aralık Pazartesi günü Türkiye saatiyle 23:30, 19 Aralık Salı günü saat 11:30, ve 17:30, 20 Aralık Çarşamba günü ise saat 07:30’da TRT World ekranlarından yayınlanacak.

Belgesel Ekibi

Baş Yapımcı: Oğuz Ömer Eser

Asistan Yapımcı: Mustafa Koç

Yönetmen/Yapımcı: Mariam El Marakeshy

Editör: Omar El Kholy

Renklendirme: Mehmet Özen (1987-2017)

Kameraman: Cevahir Şahin & Şevket İlkay Erkoç

Belgeselin önizlemesi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=MS5jJsUeY6w

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.