SON DAKİKA

Tolkien 5 Temmuz’da sinemalarda

Bu haber 29 Haziran 2019 - 0:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Tolkien etkisi” edebiyattan sinemaya, farklı alanlarda ses getirmiştir ve aynı zamanda birçok eserin ilham kaynağı olmuştur. Tolkien’in eşi benzeri olmayan, hobbitlerden, ejderhalardan ve büyücülerden meydana gelen hikâyeleri ve âlemleri, aslında insan doğasının ilginç ve güzel yanlarını çağrıştırmaktadır: maceralara olan ilgimiz, fedakârlık ve işbirliğine olan yatkınlığımız ve kötülüğe her daim karşı olmamız.

Tolkien filmi de, J.R.R. Tolkien’in bir yetimden, en başarılı yazarlardan biri haline nasıl geldiğini bizlere anlatmaktadır; kardeşliğin ve hayallerin gücü, aşk ve savaşın sebepleri ise filmin odak noktalarıdır.

J.R.R. Tolkien’in rolünde dünyaca ünlü Nicholas Hoult, Tolkien’in gençlik yılları sırasındaki aşk hayatını ve savaş sırasında başına gelenleri bizlere etkileyici bir şekilde yansıtmaktadır. Tolkien, henüz 12 yaşındayken fedakâr ve yaratıcı olan annesini kaybettiği için erken yaşta kendi başının çaresine bakmak zorunda kalmıştır. Hayatı, okul arkadaşlarından, genç sanatçılardan ve dünyayı değiştirmek isteyen asilerden oluşan gizli bir topluluk kurmasıyla tamamen değişmiştir. Savaşın baskın olduğu yıllarda, bu topluluk sayesinde zor zamanları atlatmış ve de arkadaşlarının verdiği güven ile yasak bir ilişkinin peşinden gitmiş, aynı zamanda birçok etkileyici eserini kaleme almıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.