SON DAKİKA

The Circle’da Orhan Onuk sergisi; (Oto)Portre

Bu haber 11 Haziran 2019 - 0:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pre- işbirliğiyle ‘Keşif’ sergilerine ev sahipliği yapacak olan The Circle, ilk olarak Orhan Onuk’un eserlerinden oluşan (Oto)Portre sergisini açacak. Sergi 12 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Mimari odaklı kültür-sanat platformu The Circle, Pre- işbirliğiyle 12 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında ‘Keşif’ sergilerinden ilkini düzenliyor. The Circle’ın ilk keşfi Orhan Onuk’un eserlerini portre/otoportre odaklı bir seçkiyle sunan (Oto)Portre…

Onuk’un Picasso’nun ‘mavi dönemi’nden etkilenen “Otoportre: Dağ”, “Otoportre: Yanardağ” ve “Otoportre: Süzülen Bir Figür” adlı resimlerinde kendine bakışına soyut ve ekspresyonist bir tutum hakimken, kendini ‘ressam’ olarak çizdiği otoportrelere daha realist bir ton hakim. “Güneş Altında Yılanlı Otoportre” ise fovistleri andıran parlak renkleriyle tekinsiz bir aura yaratıyor. Karakalem otoportrelerinde ise kendini çeşitli kimliklerle yeniden tanımlayan Onuk, bazen de başka kimliklere dair birer ‘portre’ üretmiş oluyor. Orhan Onuk’un Ashille Gorky anısına yaptığı iki büyük çalışma da daha realist bir üslupla portrenin coğrafi ve siyasi anlamını hissettiriyor. Gorky portresi, sanatçının trajik sürgün hikayesini hissettirirken, Gorky’nin ‘Anne ve Çocuk’ adlı işinin yeniden üretimi, resmi tarih yazımında unutulan bir figürü yeniden hatırlatıyor.

Esin kaynakları arasında Jean-Michel Basquiat, Giacometti, Picasso, Vincent van Gogh, Edvard Munch, Egon Schiele, Otto Dix, Chris Ofilli, Francisco Clemente, Ashille Gorky ve Marlene Dumas’ı gösteren Orhan Onuk ziyaretçileri portre, otoportre ve ‘bakış’ın anlamı ve gücü üzerine tekrar düşünmeye davet ediyor.

Şengül AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.