SON DAKİKA

TABLO NEDİR, NE KADAR ETMELİDİR, NEDEN ALINIR?.. CİDDİ KOMEDİ “SANAT” OYUNU BUNLARA YANIT ARIYOR

Bu haber 15 Ocak 2018 - 11:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hem soyut hem de çok pahalı bir tablo, üç eski arkadaşı birbirine düşürünce ortaya sert ama kahkaha dolu bir tartışma çıkıyor: Tablo nedir, ne kadara ve neden alınmalıdır? Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney’in birlikte rol aldığı “Sanat” oyunu bu sorulara; 24 Ocak Çarşamba akşamı bu defa Mall Of İstanbul MOİ Sahne’de yanıt arıyor.

 

Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap’ın 20 yıl önce birlikte rol aldıkları “Sanat” oyunu, Gencay Gürün’ün ustalıklı rejisiyle usta oyuncu Türel’in anısına yeniden sahneleniyor. AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahnelenen yeni “Sanat”ın kadrosunda Cihan Ünal ve Can Gürzap’a bu defa Mutlu Güney eşlik ediyor.

 Ünlü Fransız yazar Yasmina Reza’nın kaleme aldığı “Sanat”, satın alınan bir sanat eseriyle sorgulanan bir dostluk hikâyesi, entelektüel tartışmaların satır arasına gizlenmiş bir hesaplaşma… 25 yıllık bir dostluğa “nefret” karıştıran şeyin satın alınan beyaz, bembeyaz bir tablo olması ironik gelebilir. Lakin Marc, Serge ve Yvan, çok pahalıya satın alınan bir sanat eserinin adeta enkazı altında kalacaktır. Sanatsal eleştirilerle başlayan zıtlaşmaları, gitgide onları da ele geçirip kendilerini, hayatlarını ve dostluklarını adeta bir uçuruma doğru sürükler. İç hesaplaşmalar, sert yüzleşmeler nihayetinde bitme noktasına gelen bir dostluğa uzanır. Fransız roman, senaryo ve oyun yazarı Yasmina Reza’nın yaşadığı bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı “Sanat” sahnelendiği tüm zamanlarda ve ülkelerde büyük beğeni topladı.

 Türk tiyatrosunun değerli isimlerinden Gencay Gürün’ün dilimize çevirip yönettiği oyunun yapımı AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’na, sahne tasarımı ise Barış Dinçel’e ait.

Sanatoyunu 24 Ocak 2018, Çarşamba akşamı saat 20.30’da Mall Of İstanbul MOİ Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunun biletleri; Biletix’ten ve gişeden temin edilebilir.

 

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.