SON DAKİKA

SÜRREALİST BİR ÜLKE : MEKSİKA

Bu haber 29 Aralık 2017 - 21:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SALSA SOSU GİBİ BAHARATLI, TEKİLA GİBİ SARHOŞ EDİCİ, FRİDA KAHLO GİBİ SÜRREALİST BİR ÜLKE : MEKSİKA VE BAŞKENT MEKSİKO

Meksika; 1.972.550 metrekare yüzölçümü ile Amerika kıtasındaki altıncı, Dünyada ise 13. en büyük bağımsız ülke konumundadır.
120 milyon nüfusa sahip olan Meksika’da İspanyolca konuşuluyor.
Önemli şehirleri: Guadalajara, Monterrey, Puebla, Toluca, Tijuana ve Leon.

KIZILDERİLER TARAFINDAN KURULAN BAŞKENT MEKSİKO

Ülkenin başkenti Meksiko,
Amerika kıtasının en eski başşehri olmasının yanı sıra, Quito ile birlikte kızılderililer tarafından kurulan iki başkentten biridir. Şehir, Aztekler tarafından 1325 yılında, Texcoco Gölü üzerine inşa edildi. Aztek İmparatorluğunun İspanyollar tarafından fethi sırasında şehrin neredeyse tamamı yıkıma uğradı. Bu yıkımın ardından, İspanyol mimarisiyle şehir yeniden inşa edildi. 1524’te Meksiko belediyesi kuruldu ve şehir México Tenochtitlán olarak adlandırıldı. 1821’de sona eren Meksika Bağımsızlık Savaşı ile birlikte bağımsızlığını kazandı.

ZOCALO-DEVRİM MEYDANI

Zocalo olarak da bilinen Plaza de la Constitucion Anayasa Meydanın bir adı da Reforma(Devrim) Meydanı. Meksika için de her meydana Zocalo deniyor ve burası şehrin tam da merkezi demek oluyor. Burası dünyanın en büyük üçüncü meydanı.
Bu Meydanda bulunan Yapılar:
Palacio Nacional (Milli Saray)-Catedral y Sagrario Metropolitano(Katedral)-Templo Mayor (Belediye Binası)-Museo Nacional de las Culturas(Milli Kültür Müzesi) ve Palacio de la Autonomia( Özerk Saray)

CATEDRAL Y SAGRARIO METROPOLİTANO METROPOLITAN KATEDRALİ

Mexico City deki Katedral, Amerika kıtasının en büyük ve en eski olanı. Eski bir Aztek tapınağı yerine inşa edilmiş olan bu Katedralın yerinde piramit şeklinde bir Aztek tapınağı varmış.Tapınağa ait olan taban bölümü ise Katedralin hemen arkasında yapılan bir kazıda tesadüfen bulunmuş.
General Cortez’in Aztek tapınak taşları kullanılarak yapımını emrettiği kilise yerine 1573 yılında yapımına başlanan bu Katedralin yapımı 1813 yılına kadar sürmüş. 1962 yılında çıkan yangında Katedralin içi harab olmuş. Gotik tarzda yapılmış bu Roma Katolik Katedralinin hem dışı ve hem de içi heybetli gözüküyor. İki adet çan kulesi var ve hemen sağ tarafta daha yeni gözüken yer ise vaftizhane bölümü. Katedralin tavan kısımları çok güzel işlemeli, burada da Orta Amerika da inançlarından uzaklaştırılıp, Hıristiyanlaştırılmak istenen yerli halkın işçi olarak kullanıldığı kiliselerde gördüğümüz gibi Hz.İsa;Zenci olarak tasvir edilmiş

ANGEL DE LA INDEPENDECİA BAĞIMSIZLIK MELEĞİ ZAFER
SÜTUNU

Angel de la Independencia (Bağımsızlık Meleği Zafer Sütunu) Meksika’nın 1910’da Yüzüncü yılı kutlamalarını anmak için inşa edilmiş.

FUENTE DE LA DİANA CAZADORA
ÇEŞMESİ

Fernando Olaquibel”in Fuente de la Diana Cazadora isimli bu çeşmesi güzel Diana Cazadora’nın okunu sonsuzluğa atmasını tasvir ediyor.

TEMPLO MAYOR
BÜYÜK TAPINAK

Azteklerin o zamanki baş kenti Tenochtitlan, bu günkü Meksiko Şehrindeki Tapınağı bu meydanın en önemli yeriymiş.Piramit şeklindeki Büyük Tapınağın bulunduğu yere Halk;Kurban törenlerini izlemek için gelirmiş,

COYOACAN FRIDA KAHLO’nun MÜZE EVİ

Meksikalı sürrealist ünlü Ressam Frida Kahlo’nun evi Coyoacan Semtinde.Metro ile rahat gidilebiliyor .Pembe hat Line 1’deki Balderas istasyonundan Line 3 Hattı’nın Universitad istikametine giden Trene binip Coyoacan’da iniyorsunuz.4.Cadde Londres’in üzerinde.Yol boyunca Museo Frida Kahlo işaret levhalarını da göreceksiniz. Coyoacan, “Coyota denen hayvan bir hayvanın yaşadığı yer” anlamında eski yerli dilinde bir kelime. Bu hayvan hindi ile köpek arası ve bol yağlı bir hayvanmış. Aztekler bu hayvanın etini yerlermiş. Bu kıtaya koyun, keçi ve at İspanyollarla gelmiş. Müze girişinde uzun bir kuyruk var.”Senior”olduğumuzu belirtip hemen içeri giriyoruz.Tam o sırada Frida’nın hüzünlü yaşamını anlatan bir Video gösterisi yeni başlıyor. Frida tam bir melez. Anne Meksikalı yerlilerle karışmış İspanyol bir aileden ve baba ise bir Alman. Babası fotoğraf sanatçısı olarak zamanında oraya davet edilmiş sonra da Meksika ya yerleşmiş birisi. Frida ise 1907-1954 yılları arasında yaşamış.Çocukken “Çocuk Felci” geçirir.Sonra bir kazaya maruz kalır.Bu ağır Kazan’ın sonucunda çelik korselerle hayatını idam ettirir.Yaşamının son yıllarında iyice yatağa mahkum olmuş. Bu uzun yatış günlerinde onu oyalayan aktivite ise resim yapmak olmuş. Frida’nın şöhreti daha çok çapkın eşi ve daha ünlü bir ressam olan Diego Rivera ile ve Troçki dahil başka erkeklerle olan çalkantılı ilişkilerinden geliyor. Evi müze haline getiren kardeşinin çocukları burada iyi bir müzecilik anlayışı sergilemişler. Frida’nın aynalı özel yatağı dahil her şey aslı gibi duruyor. İçeride her köşede bir hüzün var. Yatağın ayak ucunda duran takma bacağı, koltuk değneği ve kırık omurgasına destek için giydiği korseyi görünce içiniz burkuluyor. Ama Frida’nın yaptığı resimlere ve fotoğraflarında gözüken yüz ifadesine bakınca bu kadının hayata sarılmasına hayranlık duyuyorsunuz. Hayatı umursamaz gibi gözükse de aslında yaşama sıkı sıkı bağlı bir Karakter,Frida. Kahlo’nun sanat ve yaşam hikâyesini konu alan 2002 yılında biyografik filmi de çekildi.Film 6 dalda Oskar Ödülü’ne aday olmuş ve makyaj ve özgün müzik dalında 2 Oskar kazanmıştır.Salma Hayek ,Frida Kahlo’yu Alfred Molina ise Diego Rivera’yı canlandırmıştı.

GARİBALDİ MEYDANI ve MARİACHİ’ler

Garibaldi Meydanında Mariachi’lere özel bir yer ayrılmış.Burası Mexico City’nin bir diğer ilginç ve özgün yeri. Mariachi’ler;kendine has kıyafetleriyle bizim Sulukule gibi halkı eğlendirmeye çalışıyorlar. Mariachi, Fransızca “Evlenme” sözcüğünden kaynaklanıyor. Mariachi müziği bir anlamda evlilik eğlencesinde kullanılan müzik, fakat bu gün her yerde çalınan bir müzik oluvermiş.
Fransızların Meksika’yı yönettikleri dönemde ortaya çıkan düğünlerde çalan bu Sombrero denilen büyük şapkalı,özel giysileri olan Mariachiler adeta bu bölgenin alâmet-i fârikası olmuş. Yol kenarında müşteri bekleyen kadın görmüştüm ama müşteri bekleyen müzisyene hiç rastlamamıştım. Müzisyenler tek veya grup halinde çalışıyor,Bizim Çiçek Pasajında Keman,Klarnet ve Darbuka gibi burda da ya çevredeki mekanlarda çalıyor veya sizi girişte bekliyor ve istediğiniz parçaları anlaştığınız rakamdan çalıyor,Orkestranın büyüklüğü size bağlı. Çok kişili ve çalgılı bir orkestra ile (gitar,viyolonsel, flüt ve trompet) mutabık kaldığınız ücretle keyifli bir zaman geçirirsiniz.Plaza Garibaldi isimli bu meydanda tarakla bile müzik yapabilen Mariachi gruplarını görebilirsiniz.Bendeniz daha önce Mariachi tiplemesi ve acılı Çorba reklamında oynadığım için konuya biraz aşinayım.
Mariachilerin Bölgesi’ne geldiğimde o mıntıkada görevli Polislere kendimi tanıtırken “Türkiye’nin ilk Mariachisi” olduğumu belirttim,Polis Memuresi benimle aynı Fotoğraf karesinde olmak istediğini söyleyince Elizabet Martinez’in bu teklifine keyifle”Evet”dedim. Elizabet;saat geç olduğu için diğer meslekdaşı Polislerle beni Garibaldi Metrosuna kadar bırakabileceklerini söyledi.
Meksiko Şehri;San Salvador ve Guatemala Şehrine nazaran daha emniyetli ama tedbiri de elden bırakmamak lazım.

RELOJ OTAMANO OSMANLI SAATİ

Meksiko’da bir Osmanlı saat kulesi bulunuyor. 1810 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Meksika, 1910 yılında bağımsızlığının 100. Yılını kutlama törenlerine katkıda bulunmak için Osmanlı Sultanı, Sultan Reşat (Beşinci Mehmed, Sultan Reşad) Saraydaki saatlerden birini İznik Çinileri ile süsleyip Meksiko’ya gönderiyor. Bolivar Bulvarına inşa edilen Saat Kulesinin üzerinde şunlar yazılı;
“La Colonia Ottomano a Mexico Septembre de 1910”
“1910 Eylül ayında Meksiko’ya adanan Osmanlı Sütunu”

MUSEO NACIONAL DE LAS CULTURAS-MİLLİ KÜLTÜR MÜZESİ

Muhtelif Kültürlerle ilgili eserlerin sergilendiği bu Milli Kültür Müzesinde Şaman,Aztek,Eski Mısır,Yunan eserlerinin yanı sıra Türklerle özdeşmiş Fransız Yazar Pierre Loti’nin Fesli bir resmini göreceksiniz.Ayrıca İran Locasında İran’lı Şair Ferîdüddin Attâr,Ömer Hayyam ve Hafız Şirazi’nin Farsça şiirlerini fonda müzik eşliğinde dinleyebilirsiniz.
Milli Kültür Müzesinde sergilenen Yunan Mitolojisi eserleri de şöyle:
Dionysus (Şarap Tanrısı) -Poseidon (Deniz,Deprem ve Atlar tanrısı) –
Diana-Artemis (Yunan ve Roma mitolojisinde ayın ve avcılığın bakire tanrıçası)-Erikhthonios (Mitolojik kahraman) -Athena(Akıl, savaş, sanat, okul ve ticaret tanrıçası),Nike (Yunan mitolojisinde zafer tanrıçası ) ve Victoria( Roma mitolojisinde zafer tanrıçası )

XOCHİMİLCO KANALLARI

Xochimilco kanalları;Şehir merkezinden 30 km uzakta. Aztekler üzerinde yaşam inşa ettikleri gölde yaşanır alanları artırmak için, göle bıraktıkları bitkileri büyütmüşler ve yerleşim yerleri (hatta tapınaklar) yapmışlar. Bu bitkilere Chinampa deniyor. Buradaki yerleşim yerleri işte bu bitkilerin üzerine inşa edilmiş ve Aztek kenti Tenochtitlan’dan elde kalan son şey bu kanallar.Yüzen bahçeler renkli tekneler ve kıyıdaki bir Mariachi orkestrasını kiralayıp size serenat yapmasını isteyebilirsiniz.Gondola benzeyen “trajineras” denilen Tekneler kıyı boyu dizilmişler biraz Venedik, biraz Bangkok karışımı bir görüntü arz ediyorlar.Arkadaki görevli, uzunca bir sopa ile hem tekneye yön veriyor ve hem de ilerletiyor. Sağdan soldan geçen ve teknelerindeki oyuncaktan giysiye satış yapan, tekne içi mangallarda pişirdikleri yiyecekleri satan insanların varlığı ise Bangkok-Tayland’daki yüzer marketleri andırıyor; bir başka ifadeyle Doğu ve Batı sentezi Flört ediyor.

MEKSİKA VE BAŞKENTİ MEKSİKO’NUN ANIMSATTIKLARI

💠Meksiko’da düzenlenen Olimpiyat oyunularında ilk kez doping kontrolu yapılmıştır.
💠Meksikalının temel besin kaynağı mısırdır.
💠Meksikalılar meyveleri bile acı soslayıp yer. Hatta gazoza bile envai çeşit sos katıp öyle içer.
💠Otobüsle giderken yanınızdaki kadın bir şeyler yiyorsa size de ikram eder.
💠Evlerinde buzdolabı büyüklüğünde hoparlörler vardır.
💠Otostop yapan yabancıyı arabaya almayı sever.
💠Ülkede bankamatik eksiği vardır. Her daim bankamatiklerde kuyruk görürsünüz.
💠Ham petrolü Amerikaya gönderip onlardan işlenmiş olarak geri satın alır.
💠Evlerinde içi gerekli, gereksiz porselen ve kadehlerle dolu vitrinler bulunur.
💠Apartman hayatını değil, müstakil evde yaşamayı sever. Evcil hayvan dostudur. Muhtemelen bir köpeği vardır ya da daha önce olmuştur.
💠Metro, otobüs, dolmuş, sokak, cafe nerede olursa olsun öpüşen bir çift görebilirsiniz.
💠Erkekler maço gibi görünse de evde kadının sözü geçer.
💠Ülke genelinde dilenci yok denecek kadar azdır.
💠Serenat yapmak halen yaygındır ve kızlar buna bayılır.
💠Meksika’da erkeklerin yanaktan öpüşmesinin eşcinsellik anlamına geliyor.
💠Sigarayı zararlı bulup marijuanayı tercih eder.
💠Metro ve otobüs seyyar satıcılarla doludur.
💠Halen sırrı çözülememiş piramitleri vardır.
💠Her köşe başında bir eczane vardır. Parası olan eczane açabilir. İlaca düşkündür.
💠Her türlü reklamda yarı çıplak kadın unsuru kullanılır. Su deposu satan mağazanın bile dışında bikinili kadın fotoğrafı görürsünüz.
💠Meksiko’da kalabalık meydanlarda Laterna gibi çalınan Orgları görebilirsiniz.Kolu çevirince müzik çalan bu İngiliz sokak piyanosunda müzikler önceden programlanmıştır. 60-70 saniye süren dokuz ayrı ezgi dinlenebilir.
💠Meksikalı Kahveyi sever ancak çay kültürü yoktur. Onun yerine Tekila ve Mezcal (Meksika’da yetişen Agave bitkisinin özsuyundan üretilen yüksek alkollü içki ) vardır.
💠 Meksika’da mayasız Mısır unundan yapılan Tortilla ekmeği revaçtadır.
💠Tacos; geleneksel Meksika yemeği. Birçok şekilde yapılabilmektedir. Yapımında tortilla, et, peynir ve çeşitli sebzeler kullanılır. Ayrıca, yanında bazı garnitürler de tüketilebilir. Genellikle elle yenilmektedir.
20 çeşidi yapılan Tacos; sacda pişirilip sokakta satılıyor.Meksikalı evde yemek yapmaktansa genelde sokaktan yemeyi tercih ediyor.
💠Bira, müzik ve Tacos onlar için vazgeçilmez üçlüdür.
💠Meksiko’da Museo de la Caricatura (Karikatür Müzesi) vardır.
💠Meksiko’da, tropikal kuşakta bulunmasına karşın yüksek rakımlı bir şehir olmasından ötürü subtropikal dağ iklimi görülür.
Bendeniz 2500 m. rakımdaki Meksiko’da oksijen yetersizliğinden dolayı bir hayli sıkıntı çekmiştim.
💠Boğa Güreşi, Meksika’da bugün de çok sevilen bir eğlencedir.
💠En yaygın spor olan futbolun yanı sıra beyzbol da büyük ilgi toplar.
💠Meksika hafif sıklette birçok dünya şampiyonu boksör yetiştirmiştir.
💠Hızlı nüfus artışı ve işsizlik nedeniyle ABD’de yaklaşık on beş milyon Meksika asıllı insan yaşamaktadır.
💠Yılbaşlarını 12 üzüm yiyerek kutlarlar. Tam saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar her çalışında bir üzüm yenir ve her üzüm yenildiğinde bir dilek tutulur. Eğer böyle yapılırsa dileklerin yerine geleceğine inanılır.

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.