SON DAKİKA

SULTAN ABDÜLAZİZ 150 YIL ÖNCE 15 NİSAN’DA MEKTEB-İ SULTANİ ‘Yİ KURDU…

Bu haber 16 Nisan 2018 - 14:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Beş asırlık bir eğitim geleneğinden gelen Galatasaray Lisesi, 1868 yılında Mekteb-i Sultanî ya da o zamanki Fransızca adıyla “Lycée Impérial Ottoman de Galata-Seraï” olarak kuruldu.

 

Nitekim, 150 yıl önce bugün, yani 15 Nisan 1868’de, Osmanlı İmparatorluğu sadaret (başbakanlık) makamından yapılan şu yazılı açıklamayla Sultan Abdülaziz’in Mekteb-i Sultanî’nin kuruluşu için onay verdiği bildirildi:

 

“Her memlekette uygarlık ve refahın en büyük esası bilim ve eğitim olup bir süreden beri bu konuda devletçe sarf edilen gayretler üst üste semeresini vermeye başlamıştır. Gerek İstanbul’da, gerekse de taşrada kurulan Rüşdiye ve Sıbyan mektepleri öncelikle açılarak eğitim hizmetleri yaygınlaştırılmıştır. İdadi mekteplerinde dahi her birine lâzım olan bilimlerin temeli öğretilmekte ve bu suretle eğitimin yaygınlaşmasına gayret edilmektedir. Bununla beraber, her türlü devlet hizmetinde istihdam edilmek ve yüksek ihtisas mekteplerinde tahsillerini tamamlayabilmek amacıyla eğitim görmek üzere Avrupa’nın en büyük mektepleri derecesinde, her sınıf ahalinin çocuklarının kabiliyetlerine göre eğitim alacağı bir idadi kurulması ve Galata Sarayı binasının bu mektebe tahsis edilmesi zat-ı şahaneleri tarafından ferman buyrulmuştur. Bu defa söz konusu mektebin kurulmasına dair bir nizamname yapılmıştır. Arzu edenlerin hemen kayıt olabilmesi için nizamnamenin şimdiden ilân edilmesi lâzımdır. Mektebe münasip bir isim verilmesi de gerektiğinden, bunun Mekteb-i Sultanî adı ile anılması uygun bulunmuştur. Mekteb-i Sultanî’ye bir nazır-ı sani tayini de icap ettiğinden, Askeri İdadi Mektebi ders nazırı İsmail Bey’in, lisan bilmesi, dirayetli ve liyakatli olması hasebiyle bu göreve getirilmesi münasiptir.”

Galatasaray Lisesi’nden doğan Galatasaray camiası, günümüzde ilkokulu, ortaokulu, lisesi, üniversitesinin yanısıra spor kulübü, dernekleri, eğitim vakfı, dayanışma vakfı ve dünyanın birçok ülkesine dağılmış kuruluşlarıyla büyük bir topluluk durumuna gelmiş bulunmaktadır.

Galatasaray Lisesi’nin bugünlere gelmesinde katkıları olan, başta II. Beyazıt, Abdülaziz ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi, vatan için canlarını feda etmiş ağabeylerimizi ve sonsuzluğa uğurladığımız tüm mezunlarımızı minnetle ve rahmetle anıyoruz.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.