SON DAKİKA

SUDAN SUVAKİN TÜRKİYE’YE TAHSİS EDİLDİ

Bu haber 16 Ocak 2018 - 18:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sudan’ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısındaki liman şehri Suvakin Adası 99 yıllığına Türkiye’ye kültür ve turizm merkezi olarak tahsis edildi.

SUVAKİN İLE AFRİKA’DA ÜÇLÜ İTTİFAK

Türkiye’nin Suvakin adasına kültür elini uzatmasıyla Kızıldeniz, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu’nda Türkiye, Somali ve Katar arasında stratejik bir Türk üçgeni sağlanmış olacaktır.

TÜRKİYE İLE SUDAN SUVAKİN DE YENİDEN DOĞUŞ

1517’de Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethi ile Türk topraklarına katılan kent, XIX. Yüzyıla dek Osmanlı Devleti’nin bugünkü Eritre, Cibuti ve kuzey Somali’yi kapsayan Habeş Eyaleti valilerinin ikamet ettikleri yer oldu. Osmanlı kaynaklarında Sevakin olarak kayıtlı Suvakin’in idaresi 1865 yılında Mısır Hıdivliği’ne bırakıldı.
1882’de Mısır’ın İngilizlerce işgaliyle fiilen Türk denetiminden çıkan kent, Lozan Antlaşması’na göre İngiliz idaresinde Mısır’a bırakıldı.
Sudan’ın İngiliz-Mısır idaresinden 1956 yılında bağımsızlığını kazanması ile, Suvakin de Sudan topraklarının bir parçası oldu.

SUVAKİN;OSMANLININ ÖNEMLİ KALKAN LİMANLARINDAN BİRİ

Suvakin, geçmişte Nubye bölgesinin en önemli limanı olarak biliniyordu. Osmanlı döneminde ise denizden gelecek tehlikelere karşı Kızıldeniz ve Hicaz’ın güvenliği Suvakin Adası üzerinden sağlanıyordu. Afrika’nın dünyaya açılan kapısı konumundaki adada, tarihi Osmanlı limanı ile gümrük binası, Hanefi ve Şafi camileri, muhafaza binası gibi önemli eserler bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN AFRİKA’DAKİ KÜLTÜR MERKEZİ:
SUVAKİN

Sudan’ın turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlanması amacıyla 2011’de başlayan çalışmalarla Osmanlı dönemine ait Hanefi ve Şafi camileri ile gümrük binası TİKA tarafından restore edildi.
Afrika ve Ortadoğu adetlerinin, dillerinin ve kültürlerinin karıştığı bir ülke olan Sudan’ın nüfusu 30 milyon civarında.
Nil Nehri kıyısında yer alan baş kent Hartum’un nüfusu ise 2 milyon.

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.