SON DAKİKA

STOKHOLM KUZEYİN VENEDİK’İ

Bu haber 03 Nisan 2018 - 12:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uçağımız Stokholm-Arlanda Havalimanı’na doğru alçalmaya başlarken camdan dışarı doğru baktığımda birbirinden kara parçasıyla ayrılmış göletler ve ağaçlar görülüyordu. İsveç’in Başkent’i ve en büyük şehri olan Stokholm’ün Havalimanından Şehir Merkezine Arlanda Express Treni ile 20 dakikada vardık.

GURUR DUYULACAK BİR ŞEHİR:

STOKHOLM

13.yüzyıldan beri İskandinavya’nın kültür ve ekonomi merkezi Stockholm; yapıları, parkları, tarihî merkezleri, yeşil alanları ve eğitim merkezleriyle oldukça ileri bir Avrupa şehri. Stokholm dünya tasarımının güç merkezi.Bu şehir aynı zamanda İskandinavya’nın en sıcakkanlı sakinleri ile Nobel Ödülü adayları arasında yer alıyor.Arlanda Hava Limanında Nobel Ödülünün kurucusu Alfred Nobel’den başlayarak bu Şehire katkıları olmuş aşina simalar Şöhretler Panosunda yer alıyor. Kentin Eski Şehirin Orta Çağdan kalma taşlarla döşenmiş daracık sokaklarında dolaşırken adeta büyüleniyor insan. Bünyesinde 100’den fazla müze ve benzeri sanatsal yer olduğu için aynı zamanda “Müzeler Kenti” olarak da biliniyor.

KUZEYİN VENEDİK’İ

İnsanın hayatında görmesi gereken en güzel şehirlerden bir tanesi olan Stockholm, Takımadalar üzerinde kurulmuş, Kuzeyin Venedik’i konumunda ve İskandinavya’nın en güzel başkenti sayılabilecek bir şehir.Türkiye’den de izler barındıran kozmopolit bir şehir. Saraylarında bir padişah tablosuna ya da müzelerinde İznik yapımı seramiklerine rastlamak mümkün. Şehri gezerken Türk kebapçıları da ayrıca size eşlik edecektir.

Yeşilliklerle kaplı 14 adanın birbirine 57 köprüyle bağlanmasından meydana gelmiş bu şehir; “Kuzeyin Venedik”i olarak adlandırılıyor. Bu adalardan en meşhuru tarihi şehir merkezinin yer aldığı Gamla Stan.

GAMLA STAN ESKİ ŞEHİR

Stockholm’ün kalbi ve en turistik bölgesi olarak kabul edilen Gamla Stan,17. yüzyılın sonlarında çıkan yangınla önemli bir tahribat geçirse de sonradan aslına uygun olarak restore edilmiş. Minik bir adadan oluşan Gamla Stan; Kraliyet Sarayı ,Storkyrkan Katedrali, Nobel Müzesi, Posta Müzesi gibi bünyesindeki bazı müzeler, dar ve renkli sokaklar ile Turistlerin ilgisini çeken bir bölge. Stokholm şehrinin merkezinde bulunan bu tarihi Ada; Avrupa şehirlerinin çoğunda bulunan “Old Town” (Eski Şehir) merkezi anlamına geliyor.Gamla Stan, butik mağazaların, hediyelik eşya dükkanlarının ve cafelerin olduğu kent meydanı ve güzel dar sokaklardan oluşuyor. Gamla Stan’ın kalbi Stortorget Meydanı Nobel Müzesine (Nobelhuset) ev sahipliği yapıyor. Bugün Nobel Müzesi olarak bilinen yapı ilk kurulduğunda Borsa Binasıymış. 1900’lerin başlarında Akademiye geçtikten sonra amaç değiştirerek zamanla bugünkü halini almış.Ortaçağ tarzı renkli küçük evlerin bulunduğu turistik anlamda Stokholm’ün sembolü haline gelmiş bu meydanının adı İsveç dilinde Büyük Meydan anlamına geliyor ama Gamla Stan’ın en küçük meydanı. Noel kutlamaları sırasında Orta Çağ tarzı panayır kuruluyor bu meydanda.

KRALİYET TİYATROSU ve STRİNDBERG

7 tiyatroyu aynı çatı altında toplamış olan Kraliyet Dramatik Tiyatrosunun Binası (Kungliga Dramatiska Teatern) 1788 kurulmuş.1908 yılından beri Ulusal Tiyatro olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.Tiyatronun girişinde kadın-erkek çatışmasını konu edinen oyun yazarı ve romancı Strindberg’in büstü bulunmaktadır.

SKANSEN AÇIK HAVA MÜZESİ

Skansen, dünyanın ilk açık hava müzesi olarak biliniyor. 300.000 m2lik bir alanda İsveç’in farklı bölgelerinde bulunan geleneksel yaşamını yansıtan evleri inşa edilmiş. Açık Hava Müzede yerel kıyafetlerle dolaşan köylüler, cam ve ahşap oymacılığı yapan ustalar, fırıncılar geleneksel kıyafetleriyle gösteriler sunuyor. Ayrıca bu alanda bir hayvanat bahçesi ve Akvaryum da bulunuyor. Maymun,Kurt, Ayı ,Yılan, Kertenkele, Sincap ve Tavus kuşları doğaya yakın ortamlarında yaşıyor. Akvaryumun bir yerinde küçük bir amazon havası yaratmışlar.

İSVEÇ KRALİYET SARAYI VE TİYATRO KRALI III.GUSTAV

Gamla Stan’da Barok Mimarî tarzda 1754 yılında inşa edilen Kraliyet Sarayına dışardan bakınca pek sade gözüküyor ama içeri girince muhteşem bir Saray ile karşılaşıyorsunuz. Kraliyet Sarayının ünlü siması Kral III.Gustav.Genellikle “Tiyatro Kralı” olarak bilinen Stokholm’de ilk opera ve İsveç Kraliyet Müzik Akademisini kuran Kral III.Gustav’ın deniz kıyısında bir Heykeli var.

VASA MUSEUM

Djurgården Adası’nda bulunan Vasa Müzesi’nde 17. yüzyıldan kalma devasa savaş gemisi ve teçhizatları sergileniyor.

Vasa isimli İsveç İmparatorluğunun Kalyonu ;1628 tarihindeki ilk yolculuğunda limandan ayrıldıktan hemen sonra su alarak batmıştır. Gemideki en değerli olarak değerlendirilen bronz toplar kurtarıldığı için unutulan geminin batığı 1950’li yıllarda yeniden keşfedilmiştir.

Stokholm limanının giriş ağzında yoğun deniz trafiğinin olduğu bölgedeki batık 1961 tarihinde neredeyse hiç yıpranmamış olarak kurtarılmış ve su yüzeyine çıkartılmıştır.

Önce geçici bir müzeye konan gemi daha sonra Stokholm’deki gemiyle aynı adla anılan Vasa Müzesine aktarılmıştır. Geminin yeniden su yüzeyine çıkartılmasıyla beraber binlerce dönemsel eşyanın yanı sıra 15 denizciye ait ceset de bulunmuştur. Bulunan eşyalar arasında elbiseler, silahlar, toplar, mutfak takımları, yiyecek-içecekler sayılabilir. Çok iyi korunmuş olan gemi tarihçilere dönemin denizciliğinin yanı sıra günlük hayata dair çok önemli bilgiler vermektedir.

Vasa, İsveç’in benzersiz bir sanat hazinesi ve en önde gelen turistik bir manzarasıdır.

İSVEÇ MUTFAĞI

İsveç Mutfağında Dünyanın değişik mutfak örneklerin yanısıraTürk mutfağını da görebiliyorsunuz. Bizim döner kebabımızı birçok köşede görmek mümkün. Esasen Kebap kültürü de Türkler sayesinde İsveç’e taşınmış durumda.

💠Köttbullar( İkea köftesi. yanında reçel ve sosla servis edilir)

💠Falafel (Nohutun ezilip daha sonra bahartalarla karıştırılarak köfte haline getirilmesiyle yapılan bir tür Arap yemeğidir.

💠Somon -Hering(Ringa Balığı) Sabah kahvaltılarında bile deniz ürünleri yeniliyor.

💠”Pytt i Panna”Et parçalarının patates ve soğan eşliğinde tavada kızartılıp üzerine yağda pişmiş yumurta eklenmesi ile yapılan yemek

💠”Smörgas” Sandviç.

💠Kahvenin yanında çok tercih edilen ‘Kanelbullar’ yani tarçınlı Kurabiye.

STOKHOLM’ÜN ANIMSATIKLARI

💠Stokholm; Nobel Ödüllerinin verildiği Şehir.

💠İsveç’te çocuk dövmek yasak ve bu hususta özel bir kanun var.

💠İntihar oranı yüksek.

💠Toplumun her bir üyesine önem verilen bu ülkede, köpekler de toplu taşıma araçlarına binebiliyor.

💠İsveç’in sembolü Tahta at.

💠Gulf Stream (Körfez Akıntısı ) akıntısı sayesinde ülke diğer kuzey ülkelerine göre daha yaşanır bir iklime sahip.

💠Stokholm sendromu, rehinenin kendisini rehin alan kişiyle olası diyalog sürecinde oluşan, duygusal anlamda sempati ve empati oluşması

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.