SON DAKİKA

Son dakika: Türkiye’den flaş Kudüs hamlesi

Bu haber 06 Aralık 2017 - 14:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basın toplantısı düzenledi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Yunanistan ziyareti ile ilgili bilgiler veren Kalın, ABD‘nin Kudüs kararı ile ilgili ise “Kudüs bizim onurumuzdur, Kudüs bizim  ortak davamızdır, dün Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim kırmızı  çizgimizdir” dedi.

“Şu anda kırılgan  olan Ortadoğu barış sürecini adeta ortadan kaldıracak bu vahim hatadan Amerikan  yönetiminin derhal dönmesi çağrısında bulunuyoruz” diyen Kalın’ın açıklamalarının satır başları şöyle: Kudüs konusu ile ilgili Amerikan yönetiminin tanıması yönünde hazırladığı haberler/” target=”_blank” class=”tag”>haberler birkaç gündür gündemimizi teşkil ediyor. Bizim de temaslarımızın neticesinde Kudüs’ü İsrail‘in başkenti olarak tanıyacağı haberlerini almış bulunmaktayız. Cumhurbaşkanımz bu sabah,  ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak  tanıma planına ilişkin Malezya Başbakanı Rezak, Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmelerde, Kudüs’ü  İsrail’in başkenti olarak tanıma girişiminin, Ortadoğu’da barış sürecini sekteye  uğratacağını ifade etti. Görüşmeler yapmaya da devam ediyor.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesi BM kararına aykırı vahim bir hata olacaktır. BM kararlarının hiçbirisinde Kudüs’ün işgal ya da ilhak edilmesi ne kabul edilmiş ne tanınmıştır. İsrail 1980’de ilhak kararı almış, BMGK 478 sayılı karar ile işgalci güç İsrail’in tüm faaliyetlerini ilan etmiştir. 1980’de alınan karardan beri bizim açımızdan da bir değişiklik söz konusu değildir. Politikaları tanımadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu kararda İsrail nezdindeki diplomatik misyonların Kudüs’te bulunamayacağına dair bir madde de vardır.  Milletimiz 400 yıl hizmet ettiği Kudüs’e karşı tarihi bir sorumluluk hissetmektedir. Toplumlar Filistin ve Kudüs konusunda birlik içindedirler.

‘KUDÜS BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’

Kudüs bizim onurumuzdur, Kudüs bizim  ortak davamızdır, dün Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim kırmızı  çizgimizdir. Tarihi, dini ve hukuki mülahazaların  yanı sıra Kudüs’ün mevcut statüsünün muhafaza edilmesi ve İsrail’in mülkü gibi  lanse edilmesinin hatasının, yanlışının, vahim hatasının önlenmesi konusunda  ayrıca atılması gereken adımlar olduğu da bir hakikattir. Zaten şu anda kırılgan  olan Ortadoğu barış sürecini adeta ortadan kaldıracak bu vahim hatadan Amerikan  yönetiminin derhal dönmesi çağrısında bulunuyoruz.

Konu sadece Müslümanlarla sınırlı değildir, 3 semavi dinin mensuplarının paylaştığı bir şehir olarak son derece önemli bir şehirdi. İslam İşbirliği Teşkilatı da değişikliğe dönük her türlü girişimi tanımayacağını ifade etmiştir.

Ürdün Devleti’nin Filistin’deki vakıf mallarının korunması konusunda sorumlulukları var. Bir de Ürdün ile yakın temas içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer konuların yanında Ürdün Kralı ile Cumhurbaşkanımızın gündeminde Kudüs meselesi de yer alacaktır.  İsrail’in mülkü gibi lanse edilmesinin vahim hatasının önlenmesi konusunda ayrıca atılması gereken adımlar olduğu da ortadadır. Kudüs’ün sürdürülebilir bir Filistin devletinin başkenti olarak tanınması Ortadoğu barış sürecinin en temel meselesidir.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BUGÜN BİR ÇAĞRI MEKTUBU YAYIMLAYACAK”

Kudüs’ün statüsüne ve bölge barışına ilişkin hassasiyet arz  eden bu gelişmeler karşısında İslam ülkeleri arasında ortak hareket etmeye ve  koordinasyon sağlamaya dönük olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, İslam İşbirliği  Teşkilatını olağanüstü zirveye davet etmektedir. Önümüzdeki hafta, 13 Aralık  Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi, İstanbul’da  Sayın Cumhurbaşkanlığımızın ev sahipliğinde toplanacaktır. Kendisinin bu sabahten beri ve gün boyunca yapacağı telefon görüşmelerinin amacı da koordinasyonu sağlamaktır. Cumhurbaşkanımız, din adamlarına, akademisyenlere dömnük olarak bir çağrıda bulunacaktır. Bununla ilgili çağrı mektubunu da sizlerle paylaşacağız. 

Atılacak diğer adımlar konusunda İİT istişareleri neticesinde alınacak kararları takip edeceğiz. Bu konu bir İslam dünyası meselesidir, küresel bir mesele haline gelmektedir. Bunun önlenmesi için de ne tür adımlar atılacağını hep birlikte değerlendireceğiz.  Sayın Cumhurbaşkanımız Filistin konusunda, diğer bütün konularda olduğu gibi  hakikatleri söylemeye bugüne kadar nasıl devam ettiyse bundan sonra da devam  edecektir. İsrailliler bundan ister rahatsız olsunlar ister mutlu olsunlar, bu  bizi ilgilendirmez. Cumhurbaşkanımıza yönelik bu ifadeleri kullanmalarının sebebi  de bu gerçekleri onlara hatırlatmalarıdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı grup toplantısında ABD’nin Kudüs ile ilgili adım atması durumunda İİT’yi toplantıya çağıracağını duyurmuştu. 

ABD’NİN YPG’YE SİLAH YARDIMI 

Soçi’deki üçlü zirvenin ardından Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin toplanması kararı alınmıştı. Çalışmalar devam ediyor, henüz tarih belirlenmiş değil. Bizim bu konudaki temel ilkemiz, Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde Suriye’nin bütün temsilcilerinin bu kongreye davet edilmesi. Geçiş süreci ile ilgili çalışmalar da devam etmektedir. PYD ve YPG ile Amerika’nın devam eden ilişkileri de bu çerçevede değerlendirilmektedir. Bugüne kadar PYD ve YPG ile ilişkilerinin geçici ve tamamen DEAŞ’a yönelik olduğunu söyleyen Amerika, bu ilişkiyi sürdürmek için elinde hiçbir gerekçe olmadığını da açık bir şekilde bilmektedir. Bir terör örgütü ile bir başka terör örgütünü bertaraf edemezsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu desteği sonlandırması için gerekli girişimleri sürdürmeye devam edeceğiz. Trump 24 Kasım’daki telefon görüşmesinde kendisinin Cumhurbaşkanımıza döneceğini ifade etmişti. Çalışmalar devam ediyor. Hassasiyetlerimizi kendilerine aktaracaklar.

ABD’DEKİ RIZA SARRAF DAVASI 

Mahkemede özellikle dünden beri Rıza Sarraf’ın yaptığı açıklamalar ortadadır.  Hapishaneden çıkmak için ne tür bir anlaşma yaptığı, ne tür yalanlar söylemeye  hazır olduğu da kendisi tarafından ifade edilmiştir. Bütün bunlar yaşanırken hala  bu davanın salt bir ambargoyla ilgili hukuki, teknik bir dava olduğunu söylemek  mümkün değildir. Bunun üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türkiye Cumhuriyeti’ne,  Türkiye Cumhuriyeti’nin üst düzey yetkililerine dönük bir siyasi algı operasyonu  yapılmaya çalışılmaktadır.

ADİL ÖKSÜZ ALMANYA’DA MI?

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Merkel’le  yaptığı telefon görüşmesinda  Adil Öksüz konusu gündeme geldi.  Sayın Merkel de bu konuda, bu kişinin Almanya’da bulunup bulunmadığına dair,  çünkü hakkında kırmızı bülten de çıktı, derhal çalışma başlatacaklarını geçen  hafta ifade ettiler. Şu ana kadar bize ulaşmış yeni bir bilgi yok ama biz bu  konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Son dönemlerde Alman makamlarıyla  yaptığımız temaslar neticesinde, Almanya’nın gerek PKK, gerekse FETÖ’ye karşı  daha ciddiyetle ve sorumlulukla hareket etmeye başladığına dair bazı emareler  görüyoruz. Bir kere bunu memnuniyetle karşıladığımızı ifade edelim ama bunu  yeterli görmüyoruz.

AFRİN OPERASYONU 

Afrin’le ilgili Türkiye’ye dönük  tehditler olduğunda zaten Türk Silahlı Kuvvetlerimiz anında sınırdan cevap  vermektedir. Bunun ilerisinde bir tehditle karşı karşıya kaldığımızda, bir tehdit  değerlendirmesi yaptığımızda Türkiye Cumhuriyeti olarak orada da gerekli adımı,  kimseye danışmadan, kendi milli imkan ve kabiliyetlerimiz çerçevesinde atarız.

AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.