Peri kızlar ülkesi Ukrayna ve başkent Kiev - Güncel Haber Sitesi - Yolpusulasi.comGüncel Haber Sitesi – Yolpusulasi.com

SON DAKİKA

Peri kızlar ülkesi Ukrayna ve başkent Kiev

Bu haber 03 Ekim 2020 - 20:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yüz ölçümü bakımından Avrupa’nın en geniş ülkesi olan Ukrayna; Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır.

Ukrayna bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen vize istememesi, hayat şartlarının çok uygun olması, tarihi dokusu, kültürel yapısıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle gece hayatının çılgın yaşanması, eğlenmeyi sevenleri bu ülkeye çekiyor. Gezilecek lokasyonların fazlalığı, halkın cana yakın ve eğlenmeyi sever olması cazibe merkezi olmasını sağlıyor.

Ukrayna’nın şehirlerini başkenti Kiev olmak üzere şöyle sıralayabiliriz: liman şehri Odessa, öğrenci kenti Lviv, Donetsk, Simferopol, Sivastopol ve Yalta.

 

KHRESHCHATYK CADDESİ

Kiev’in en meşhur caddesi olup, en önemli özelliği hafta sonu ve bazı özel günlerde araç trafiğine kapatılmasıdır.

Şehrin her yerinde koca koca parklar, içinde insanlar gençler cıvıl cıvıl. Türlü kermesler, sergiler, aktiviteler…

Özellikle her akşam kalabalık olan bu cadde hafta sonları bir başka güzeldir. Cadde boyunca birbirinden güzel restaurantlar, barlar ve publar bulunuyor.

 

PROTESTOLARIN MERKEZİ MAİDAN (MEYDAN) NEZALEZHNOSTİ BAĞIMSIZLIK MEYDANI

Bağımsızlık Meydanı anlamına gelen Maidan Nezalezhnosti, Kiev’in en büyük meydanı. Burayı farklı kılan diğer olay, 1991 yılında Ukrayna’nın SSCB’den ayrılması için yapılan protestoların ve 2004 yılında gerçekleşen Turuncu devrimin başlangıç yeri olması. Meydanda 61 metre uzunluğunda özgürlük anıtı da yer alıyor. Özellikle akşamları Kievliler bu bölgede yürüyüş yapıyorlar.

Ukrayna’yı etkileyen, “maidan olayları” 2013 yılında yaşanan hükümet karşıtı gösteriler olarak açıklanabilir. Ukrayna’nın gittikçe Avrupa birliği’nden uzaklaşıp, Rusya’ya yakınlaştığını düşünen insanlar başbakan Yanukoviç’i protesto etmek istediler. Maidan’da toplanan protestoculara polisin sert müdahalesi sonucunda olaylar aylar sürecek bir gösteriye dönüştü. Eylemlerin devam etmesi üzerine başbakan Yanukoviç istifa etti ve ülkeyi terk etti.

 

BAŞMELEK MİKAİL HEYKELİ

Bağımsızlık Meydanındaki Özgürlük Anıtının hemen karşısında yer alan kapı üzerinde bulunuyor. Altından yapılmış olan bu heykel Maidan Nezalezhnosti’ye ayrı bir güzellik katıyor. Ama tahmin ediyorum: Çok fazla önemsemeyeceksiniz.

 

AZİZ SOPHİA KATEDRALİ

UNESCO’nun koruma listesinde bulunan bu yapı ismini Ayasofya’dan alıyor. Bin yıllık geçmişe sahip olan tarihi bina Ortodoks ve Katolikler tarafından kullanılıyor ve günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Taç giyme görenleri, elçi karşılama gibi önemli olaylarda kullanılan katedral freskleriyle de ünlü. Katedral girişinde yer alan çan kulesine çıkarak şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz.

İstanbul’daki Ayasofya’ya rakip olması için tasarlanan bu katedralin Saat Kulesine çıkarak hem Kiev’i tepeden görebilir hem de bu güzel katedrali farklı şekilde görme şansını yakalayabilirsiniz. Katedralin içinde 11. yüzyıldan kalma mozaik ve fresk görülmeye değer. Ukrayna’nın 7 harikasından birisi olarak biliniyor.

 

SOKAK ÇALGICILARI

Doğasıyla hayran bırakan, mimarisiyle büyüleyen, Kiev’in Arnavut kaldırımlı sokaklarında yalnız dolaşıyorum. Bir yalnız adam kafasına göre müzik icra ediyor. Şemsi Tebrizî ne güzel anlatmış “Yalnızlığı”: “Kalp mi insana sev diyen yoksa yalnızlık mı körükleyen? Sahi nedir sevmek; bir muma ateş olmak mı yoksa yanan ateşe dokunmak mı ?”

 

ZOLOTİ VOTOTA ALTIN KAPI

Kiev’in surlar içinde yer aldığı 11. yüzyılda, Bizans mimarisinden etkilenilerek yapılan Altın Kapı, günümüzde surları yıkılmış olsa bile o günlerden bugüne dek ayakta duran nadir yapılardan birisi.

Altın Kapı (Golden Gate) şehrin ana giriş kapısını Kiev Prensliği’nin kurucusu Yaroslav Mudri yaptırmış. Bizans mimarisi etkisindeki surlar zamanla yıkılsa da kapı orijinal halini hâlâ koruyor.

 

AZİZ MİKHAİL’İN ALTIN KUBBELİ MANASTIRI

Mikail’in Altın Kubbeli Manastırı olarak bilinen bu yapı, ilk olarak 12. yüzyılda inşa edilmiş 18. yüzyılda eklemeler yapılmış. Altın kubbelerin arasında Başmelek Mikail’in tasviri heykeli de bulunuyor.

 

RODİNA MAT ANAVATAN HEYKELİ

Rodina Mat veya İngilizce bilinen adıyla Mother Motherland (Anavatan) Heykeli 1981 yılında yapılmış. Anıtın toplam yüksekliği: 102 metre (Heykel 62 metre uzunlukta), heykelin elinde tuttuğu kılıç 9 ton ağırlığında ve 14 metre uzunluğunda.

Dev kadın savaşçı heykeli Rodina Mat; Kiev’e yukarıdan bakıyor.

 

KİEV PARKLARI

Ünlü Alman edebiyatçı Goethe şöyle demiş: “ İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.”

Kiev’de her sokakta bir park görmeniz mümkün. Ancak görmeden dönmemeniz gereken parklar; A.V. Fomin Botanik Bahçesi, Taras Shevchenko Park, National Botanik Park, Mariinskiy Park

 

TRUKHANİV ADASI

Bu ada, şehrin sahil şeridinde Kiev halkının yürümesi için yapılmış bir üst geçitle anakaraya bağlanıyor. Adayı dilerseniz bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz.

Eğer bahar ve yaz aylarında gidecek olursanız, güneşlenip nehre giren Temmuz ayında bu adada Hedonizm Müzik Festivali düzenleniyor. Ayrıca adaya ulaşım sağlanan köprüde Bungee Jumping yapan insanlara rastlayabilirsiniz.

 

HİDROPARK

İçinde yemek alanları, lunapark, açık spor alanları gibi birçok aktivitenin yapıldığı bir yer. Metro ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

 

DİNYEPER (DNİPRO) NEHRİ

Ukrayna’yı boydan boya kat eden bu nehirde, tekne turu yaparak Kiev’i nehir üzerinden de görmenizi kesinlikle öneririm. Tekne turları 1 saat ile 3,5 saat arasında değişik rotalarda gerçekleşiyor.

 

UKRAYNA MUTFAĞI

Borscht çorbası

Borscht çorbası Ukrayna’nın milli yemeğidir diyebiliriz. Orijinal Borscht çorbası 30 malzeme ile yapılıyor. Çorbaya lezzetini katan sığır eti soğuk suda bekletildikten sonra kaynatılıyor. Su kaynadıktan sonra et ve et suyu ayrılıyor. Kereviz, havuç, pancar, lahana gibi kışlık sebzelerle renklendirilen çorbaya kuşbaşı doğranan sığır eti de ekleniyor. Pancarın kıpkırmızı rengini alan çorbanın üzerine servis sırasında ekşi krema ilave ediliyor. Çorba sarımsaklı ekmek ile sunuluyor. Yerel halk bu ekmeğe pampushki diyor.

 

Kievski

Kievski; parmak kalınlığında kesilmiş uzun kaşarların etrafına tavuk şnitzel sarılarak meydana getiriliyor.

 

Zavyvantsi

Kievski’nin kardeşi olan Zavyvantsi, etin içinin doldurulup rulo olarak yapılması ile oluşur. Soğan, peynir, yumurta, mantar içine doldurulur.

 

Kiev Tavuğu

Kiev tavuğu, Ukrayna’nın en ünlü yemeklerinden. Taze tavuk filetolarının bir parça tereyağ ile basit bir birleşimi olan yemek sarımsaklı sos ile servis ediliyor. Kiev tavuğu daha çok orta ve üst segment restoranların menüsünde yer alıyor.

 

Patatesli krep- Deruny

Deruny (patatesli krep), kahvaltı veya akşam yemeği için mükemmel bir tercih. Genellikle taze olarak kızartılan ya da fırınlanan krep rendelenen patatesle sade olarak yapıldığı gibi isteğe göre soğan dilimi, mantar, taze otlar ya da et çeşitleri ile de servis ediliyor.

 

Salo

Salo, köklü misafirperverlik ve zenginliğin sembolü olarak Ukrayna kültüründe önemli bir yere sahip. Genellikle meze olarak servis edilen yemek domuz yağından yapılıyor. Çavdar ekmeği, baharat ve yeşilliklerle sunulan yemek aperatif olarak kabul ediliyor.

 

Vareniki

Vareniki bir çeşit hamur tatlısı. Türk mutfağındaki mantının benzeri olan yiyecek tatlı ya da tuzlu olarak servis edilebiliyor. Dolgusunda lahana, et, mantar, peynir, vişne, kuş üzümü veya patates gibi malzemeler kullanılıyor. Sunumunda ise ekşi krema olmazsa olmazlardan.

 

UKRAYNA VE KİEV’İN ANIMSATTIKLARI

💠 Ukrayna bayrağı, buğday tarlaları üzerinde mavi gök olarak simgelenen bir bayraktır. Burada buğday tarlaları refahı, mavi gök ise barışı simgelemektedir.

💠 Ukrayna ülkesinde kullanılan resmi dil Ukraynacadır. Ayrıca ülkede tanınan bölgesel diller 18 adettir. Bunlar genel olarak: Almanca, Bulgarca, Beyaz Rusça, Ermenice, Gagavuzca, Kırım Tatarcası, Karayca, Kırımçakça, Lehçe, Moldovaca, Macarca, Rumence, Çingenece, Rusça, Rusince, Yidiş, Slovakça, Yunanca ve Azericedir.

💠 Avrupa ülkeleri arasında idam cezası uygulamış son ülkedir. Son idam cezası 1997 yılında infaz edildi.

💠Ukrayna’nın para birimi Grivni

💠Kadın nüfusunun erkek nüfusuna oranla %8 daha fazla Ukrayna’da.

💠 Ukrayna; tüm dünya tersanelerine gemi sacı ihraç eden ülke

💠 Ukrayna; Polonya Roman Katolik ve Rus Ortodoks kiliselerinin boyunduruğundan kurtulmak için kendi ülkesinde Yunan Ortodoks kilisesini kurmuştur.

💠 Ukrayna; Dünyanın 20.en büyük Kütüphanesini barındıran ülke.

💠Ukrayna dünyanın dördüncü en yüksek okuryazarlık oranına sahip ülkedir.

💠 Avrupa’daki en büyük ordulardan birine sahiptir.

💠 Ukrayna; Hürrem Sultan’ın memleketi.

💠 Ukrayna’nın Lviv şehri hakkında “şehrin yüzde 80 kadın” şeklinde haberler var.

💠 İlk gaz lambasının icadı Lviv’de gerçekleşti.

💠 26 Nisan 1986’da Çernobil reaktör kazası yaşanmıştır. Tarih içinde yaşanmış en büyük nükleer facialardan biri olan patlamayla 350 bin kişi göç etmek zorunda kalmıştır. Nükleer serpinti ülkemize kadar ulaşmıştır. Çernobil reaktör kazası anısına açılmış müze olan Chernobyl Müzesi var.

💠 ‘Motanka’ adı verilen Ukrayna yerel kostümleri giydirilmiş bebekler çok tercih edilen hediyelik eşyalardır. El yapımı çikolatalar da en çok alınan hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

💠 Kiev’de dudak uçuklatacak bir dondurma kültürü var. Et reyonu büyüklüğünde dondurma reyonları süpermarketlerde yerlerini almış.

💠 Dünyadaki pek çok kültürden farklı olarak, Ukraynalılar evlilik yüzüklerini soldaki değil sağdaki parmaklarına takarlar.

💠Dünyaca ünlü “O Sole Mio” şarkısı bu ülkeye ait.

💠Dünyanın ilk anayasası 1710 yılında Ukraynalı Hetman Pylyp Orlyk tarafından hazırlandı ve tanıtıldı. Belge, yetkilerin ayrılmasını tanıtmayı amaçladı. Hem vatandaşların hem de hükümetin sorumluluklarını ve haklarını belirtti.

💠 Vyshyvanka adındaki giysi Ukrayna’nın ulusal kostümüdür. Çiçek detayına sahip, süslü el dokuması nakış ile dekore edilmiştir.

💠İkinci Dünya Savaşı’na kadar, dünyada en kalabalık Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapan şehirlerden biri Kiev’dir. Şehirde büyük bir Yahudi Mezarlığı mevcut.

💠Şehir içi toplu ulaşım otobüs, tramvay, troleybüs ve “Marşrutka” denilen minibüslerle sağlanmaktadır.

💠Dünyanın en güzel kadınlarının yan sıra, dünyanın en güzel bebekleri de burada doğmuş.

💠 Dünyada kişi başına düşen kafe sayısının en fazla olduğu şehir Lviv’dir. Şehirde 1500’den fazla kafe bulunuyor.

💠1960 yılında inşa edilen dünyanın en derin metro istasyonuna sahiptir.

💠Ortalama hayat yaşı 71’dir.

💠Dünyanın en uzun müzik aleti Ukrayna’da. Boru parçasına benzetilen bu aletin adı ise Trembita.

💠Hazar’lar tarafından 2000 yıl kadar önce “kuyuev” adıyla kurulmuş olan Kiev’in anlamı da “kuyu ev”dir.

💠 Ukraynalı sempatik şarkıcı Ruslana; Eurovision 2004’ü kazandı.

💠 Stalin ile ilgili bir şey satılması yasak. Çünkü eski ve baskıcı totaliter iktidarı simgeliyormuş.

💠 Ukrayna’daki bazı hanımlar “Gold Digger” yani “Altın Arayıcılık” mesleğini icra ederken Türk erkeklerinin çapkınlık yapacağım derken tufaya gelmemeye dikkat etmeleri gerekir.

pekcan türkeş
pekcan türkeşpekcan_turkes1@yahoo.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.