Oksijeni-suyu bol bir tatil beldesi: Altınoluk-Balıkesir - Güncel Haber Sitesi - Yolpusulasi.comGüncel Haber Sitesi – Yolpusulasi.com

SON DAKİKA

Oksijeni-suyu bol bir tatil beldesi: Altınoluk-Balıkesir

Bu haber 28 Haziran 2020 - 20:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Altınoluk; Balıkesir Edremit’in zeytin ağaçları içinde havası ve suyu ile nam yapmış gözde tatil beldelerinden biri.

 

Kaz (İda) Dağları, İsviçre Alp Dağları’ndan sonra oksijen yoğunluğu bakımından dünyanın en temiz ikinci havasına sahip yer olarak biliniyor. Koruma altındaki Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir’e bağlı Altınoluk ile Edremit arasında; Güre, Akçay ve Zeytinli’nin kuzeyinde yer alıyor. Kaz dağlarının en yüksek noktası 1774 metre yükseklikteki Karataş tepesi. Efsaneler konu olmuş Sarıkız tepesi de yine Kazdağı Milli parkı sınırları içinde 1726 metre yüksekliktedir.

 

Şahinderesi Kanyonu

Kazdağı’nın batı yamaçlarında bulunan ve 27 km uzunluğundaki Şahinderesi Kanyonu; Altınoluk’ta gezmeden dönmemeniz gereken yerlerden biridir. Şahindere Kanyonu; uçsuz bucaksız görsel bir şölene katılmanızı sağlayarak sizleri selamlıyor.

 

Altınoluk Cumhuriyet Meydanı

Altınoluk Cumhuriyet Meydanının bir tarafında mitolojiyi anlatan heykeller, diğer tarafında Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli bulunuyor. Mitoloji ve Cumhuriyet birlikte iç içe. Meydandaki çay bahçesinde isterseniz dondurma yersiniz isterseniz eş, dost ve sevdiklerinizle uzun sohbetler eşliğinde çay içersiniz.

Meydanın sahile doğru inen tarafında eğer gece gezintisi yapıyorsanız sizi Mehtap turundan dönen müzik eşliğinde eğlenen insanlarla dolu renkli bir tekne karşılıyor. Gündüz sıcaklardan bunalan insanlar gece serinliği yaşamak ve denizin kokusunu içlerinde hissetmek için sahillerde bankları dolduruyorlar. Cumhuriyet Meydanı dinlenmek ve soluklanmak için ideal bir yer.

 

 

Dünyada İlk Rüşvet Altınoluk’daki Güzellik Yarışmasında Verildi

Altınoluk Cumhuriyet Meydanı kavşağındaki heykellerde Dünyada ilk rüşvetin Altınoluk yöresindeki Güzellik yarışmasında verildiğini anlatmaktadır.

Yunan mitolojisinde İda Dağı olarak bilinen, Kaz Dağlarında Kral Priamos’un dağda ölüme terk ettiği oğlu Paris bir ana ayı tarafından emzirerek büyütülür. Büyüyüp yaman ve güzel bir delikanlı olan Paris, Hera, Athena ve Afrodit arasında kimin en güzel olduğunu seçme konusunda Zeus tarafından görevlendirilir.

Paris birbirinden güzel üç kadın arasında seçimi nasıl yapacağını düşünürken, dünyanın ilk rüşvet olayları devreye girer. Hera, Asya ve Avrupa krallığını, Athena savaşta dünyanın en büyük yiğidi olmayı ve insanüstü aklı vaat eder. Afrodit ise dünyanın en güzel kadınının aşkını teklif eder. Paris, krallığı ve kahramanlığı bir kenara itip aşkı seçip altın elmayı Afrodit’e verir. Afrodit, Paris’i henüz hiç görmediği Helen’e aşık eder. Paris, Helen’in sarayına gider ve yalnız kaldıkları bir an ona kendini anlatır: “Benimle gel, buradan gidelim. Afrodit bunu istiyor.” der. Helen O’nu dinler. Birlikte Truva’ya giderler. Menelaos; karısının kaçırıldığını duyunca sinirden deliye döner. Kral kardeşi Agamemnon ile intikam almak için tüm Yunanlıları Truva’ya savaşa davet ederler ve Truva savaşı da böylece başlamış olur.

 

 

Sutüven Şelalesi

Kazdağı Milli parkına girdikten sonra karşımıza Sutüven şelalesi çıkıyor. Ziyaretçiler şelalenin soğuk suyuna çıplak ayakla giriyor. Kimi de mangal yapıyor. İçime nefis et kokusunu çekip açlığımı bastırmak isterken mangal yapan bir Hatun kişi bendenizi TV’den tanıyıp et ikram etti.

 

Hasan Boğuldu Göleti

Efsanevi bir aşka ev sahipliği yapmış Hasan Boğuldu Göleti, Kazdağı Milli Parkı sınırları içerisinde, Edremit’in Zeytinli beldesi yakınlarında yer alıyor. Bir efsaneye göre bu gölette boğulan Hasan adlı aşık gençten ismini alan gölet, bölgede sıkça ziyaret edilen mesire alanı Sutüven Şelalesi’ne çok yakındır.

Yemyeşil bir doğa, kuş sesleri, yaz aylarında debisi çok yüksek olmasa da ruhunuzu dinlendiren su sesi, Hasan Boğuldu”nun görülmesini gerektiren nedenlerden sadece bir kaçı.

 

Sabahattin Ali’nin Hasan Boğuldu Şiiri

Edebiyatımızın önemli isimlerinden şair, gazeteci ve yazar Sabahattin Ali’nin çocukluğunun bir dönemini Edremit’te geçirmiş. Hasan Boğuldu Göleti’nde Sabahattin Ali’nin “Hasan Boğuldu” şiiri ahşap panoda yazılı.

 

 Zeus Altarı ve Adatepe Köyü Zeytinyağı Müzesi

Zeus Altar; Küçükkuyu’ya 4 km mesafedeki zeytin ve çam ağaçları arasındaki Adatepe köyünün girişinde yer alıyor. Orman içinden giden yaklaşık bir km’lik bir yürüyüşle altara ulaşılıyor.

Kazdağları eteklerinde bulunan Zeus Mağarası’da ‘Tanrılar Tanrısı’ Zeus; yaşayıp, Truva Savaşını buradan izleyip yönetmiş.

Europa’ya tecavüz eden, kendisini taklit eden bir genci yıldırımıyla öldüren, düğününe gelmek istemeyen bir kadını kaplumbağaya çeviren, çok çirkin diye oğullarından birini Olympos Dağından atarak öldüren ve Prometheus’un ciğerini dev bir kartala yediren, Tanrılar Tanrısı Zeus; ‘En Kötü Yunan Tanrıları’ içerisinde yer alır.

Adatepe Zeytinyağı müzesinde zeytin diyarında geleneksel zeytinyağının nasıl çıkartıldığını görebilirsiniz.

 

 

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Akçay’a 5 km mesafedeki Tahtakuşlar köyünde bulunan Türkiye’nin ilk köy müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nde Orta Asya’dan göç eden Türk boylarının kendi özgü kültürleri, giyimleri, aletleri, çadırları ve halıları sergileniyor.

1991 yılında açıldığında Türkiye’nin bu ilk özel etnografya müzesinde Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Konar Göçer Türk boylarının ilginç kültürleri hakkında objelerin yanı sıra Kaz Dağları etrafındaki hayvanlar, bitkiler ve efsaneler ilgili bilgiler de sergileniyor. Özellikle Ege sahillerinde bulunmuş olan 360 kg’lık deniz kaplumbağası gibi mumyalanmış hayvanlar ve ilginç bitkilerden yapılan kolyeler dikkati çekiyor.

 

Bol Oksijenli Kanyon

Kazdağları’ndan itibaren Edremit Körfezi’ne kadar uzanan, bol oksijenli kanyon, dinlenme ve yürüyüş amaçlı olarak ev sahipliği yapıyor. Bu gün, Altınoluk, gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin en güzide beldeleri arasına girmeyi başarmıştır. Tarihi ve doğal gelişen mimarisi ile ayrıca göz doldurmaktadır.

 

Altınoluk’un Anımsattıkları

💠Altınoluk; Edremit – Küçükkuyu -Assos ve Çanakkale zincirinde önemli bir durak

💠Altınoluk’un antik çağdaki adı Antandros.

💠Mitolojide “1000 Pınarlı İda” diye anılan Kaz dağları yörenin “Tanrılar Tanrısı “ Zeus Edremitlidir.

💠Dünyada ilk yazılı destan olan Homeros’ un İlyada’sı bu bölgeyi anlatır.

💠Roma Kentinin kurucusu Orta Asya’dan gelen bir Türk boyu olan Kimmerler’li  Aeneas’ın gemilerini inşa ettiği tarihi Antandros Kenti,

💠Altınoluk’un isminin kaynağı rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman zamanında Kabe’nin damında biriken suların toplanması için altın kaplama su oluğu bu yörede yapılmıştır.

💠90’lı yıllarda Set disco bir efsane haline gelmiştir Altınoluk’ta.

💠Ege denizi kıyısında yer alan bu tatil beldesi emeklilerin en çok tercih ettiği yerlerden biri.

💠Mekanlarına isim bulmakta zorlanan yöre halkı Kaz dağlarından feyiz alarak açtıkları beş mekandan üçünün adını İda koymuşlar.

💠Altınoluk; eski adı “Papazlık” olan eski bir Rum köyüdür. Mübadelede, Midilli’den gelen Türkler ile Papazlık’lı Rumların karşılıklı olarak yer değiştirmesiyle, şimdiki adını almıştır.

💠Kışın inin cinin top oynadığı beldenin yazın çarşısında dirsek teması yürürsünüz.

💠Balıkesir’in bu şirin beldesi ile aynı isimde İzmir’in Kiraz ilçesine bağlı bir köy bulunmaktadır.

pekcan türkeş
pekcan türkeşpekcan_turkes1@yahoo.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.