ABD’nin Meksika Sınırında Bir Sahil Şehri: San Diego - Güncel Haber Sitesi - Yolpusulasi.comGüncel Haber Sitesi – Yolpusulasi.com

SON DAKİKA

ABD’nin Meksika Sınırında Bir Sahil Şehri: San Diego

Bu haber 09 Ağustos 2020 - 1:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD ile Meksika sınırında sahil şehri San Diego, bir buçuk  nüfusuyla Kaliforniya’nın 2., ABD’nin ise 9. en büyük şehridir.

 

Şehir ideal iklimi, etrafında bulunan uzun plajları ile ve Meksika sınırındaki Tijuana şehrine yakınlığı dolayısıyla önemli bir turizm merkezi olarak büyük isim yapmıştır. Denizcilik alanında tarihi önemini de korumaktadır. Amerika Deniz Kuvvetlerinin Pasifik Filosu’nun ana üssü ve komuta merkezidir. Bunun yanında doğaya önem veren “SeaWorld” tema parkı, dünyaca isim yapmış olan “San Diego Hayvanat Bahçesi” ve “San Diego Safari Parkı” da çok büyük sayıda ziyaretçi çekmektedir.

 

Gaslamp Quarter Gaz Lambası Semti

Gas Lamp Quarter; 1880-1910 arasında yapılmış eski binaları, modern alışveriş merkezleri, birçok değişik kültürden farklı restoranı, gece klüpleri, barları ve hatta nargile salonları ile özellikle akşam ve hafta sonları için vazgeçilmez bir gezinti.

Gaz Lambası Semti denilmesinin sebebi 19.yüzyıl sonları ve 20.yüzyıl başlarında bu bölgenin gaz lambasıyla aydınlatılmış olmasından kaynaklanıyormuş. Şık mağazalar çeşitli ulusların mutfaklarının tanıtıldığı restoranların bulunduğu bu bölge Viktoryen tarzı mimarisi ile ünlüdür

 

San Diego Old Town Eski Şehir

San Diego;1542’de İspanyollar tarafından keşfedildikten sonra 1825’de şehir Old Town bölgesinde kuruldu. O zamanlar şehir merkezi rolünü üstlenen bu bölge şimdi Eski Şehir Old Town olarak anılıyor.

Western Filmlerdeki kovboy kasabalarını anımsatan Old Town’da zamanında Boğa güreşleri de yapılırmış.

Meksika Kültürünü yansıtan her şey var burada: Mariachi( Meksikalı Müzisyen) ve Meksika yemekleri.

Meksika restoranlarının bulunduğu ve Meksika’ya özgü mimariden oluşan yapıların olduğu Old Town bölgesinde lezzetli yemekler yiyebilir ve kocaman bardaklarda harika margaritalar içebilirsiniz.

 

Downtown Şehir Merkezi

Downtown bölgesi ise, modern gökdelenleriyle dikkat çeker. Ayrıca San Diego’nun eğlence merkezi bu bölgedir. Hafta sonları sokakları insanlarla dolup taşar. Hemen Downtown’ın yanında bulunan Sea Port Village otantik ürünlerin satıldığı, balık restoranlarının ve cafelerin bulunduğu turistik bir yerdir. Downtown bölgesinden enteresan bir köprüyle geçilen Coronado adası ise mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle 1800’lerin sonlarında inşa edilmiş olan sahil oteli Hotel Del Coronado’ya gitmeden San Diego turunuzu tamamlamamalısınız.

 

Coronado Adası

Coronado Island; 60 metre yüksekliğindeki ayakları üzerinde yükselen 3,5 km’lik bir köprü ile şehre bağlanmış bir ada. Güvenlik nedeniyle köprünün her iki yanında da duvarlar yükseldiği için manzara biraz kısıtlanıyor ama gördüğünüz kadarı bile yetiyor şehrin güzelliğini anlamanıza. Buranın ayrıca feribotla da şehre bağlantısı var. Feribotların kalktığı yerden karşıya baktığınızda San Diego sahil şeridinde yükselen binaları, otel ve kongre merkezlerini görebilirsiniz.

Dünya liderlerini, ünlü sanatçıları konuk etmiş Hotel Del Coronado ile özellikle ünlenen Coronado Island Adası oldukça pahalı ve elit bir zümrenin yaşadığı bir bölgedir. Şehre Coronado Köprüsü ile bağlanan ve şehir merkezine sadece 10-15 dakika uzaklıkta olmasına rağmen, şehrin trafiğinden ve karmaşasından uzak sakin bir mekandır.

 

Sea World -Deniz Dünyası

San Diego denilince akla gelen dünyaca ünlü hayvanat bahçesi, deniz Dünyası Sea World ve safari yapabileceğiniz Wild Animal Park’da kaçırmamanız ancak en azından her biri için 1 gününüzü ayırmanız gereken eğlence parklarıdır.

Doğaya önem veren Mission Körfezindeki “SeaWorld” tema parkı çeşitli gösterilerinin yanı sıra Foklara ve denizaslanlarına da ev sahipliği yapıyor.

 

San Diego Bay Körfezi

San Diego’nun incisi bu körfezdir. Bir yanda yüz binlerce tonluk uçak gemilerini, yanı başında rüzgar sörfü yapan insanlar ve körfeze imzasını atan karşı kıyıdaki Coronado Adası’nı şehir merkezine bağlayan Coronado Köprüsü körfezin ana yapıtlarındandır. Aynı zamanda California eyaletinin en büyük limanlarından birini barındırır ve şehir ve eyalet ekonomisine bu açıdan büyük bir katkı sağlar.

 

Balboa Park

Şehrin diğer bir simgesi haline gelmiş ve ‘Traffic’ filminde de görüntülerin yer aldığı Balboa Park, hafta sonları San Diegolular’ın vazgeçilmez gezinti mekanlarından birisidir. Dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi’ni de içinde bulunduran, botanik bahçeleri, bisiklet ve gezinti parkları, kültürel ve sanatsal etkinlikler için ayrılmış açık ve kapalı tiyatro mekanları, müzeleriyle ziyaret edilmesi gereken bir mekandır.

 

Mount Soledad Tepesi

Yine birçok insanın bilmediği veya ziyaret listesinde olmayan Şehrin en yüksek noktası Mount Soledad; San Diego’yu kuşbakışı bir şekilde görüp, mükemmel manzaraları sevenler için muhteşem bir mekandır.

 

Mission Bay Körfezi

San Diego Körfezi’den daha içte kalan Mission Bay, şehirdeki diğer bir ana park, piknik ve spor merkezidir. San Diego Türk organizasyonunun da birçok pikniği burada yapılmaktadır.

 

Pacific Beach Plajı

Güney California’nın belki de en güzel sahillerinden biri olan Pacific Beach aynı zamanda birçok bar ve gece klübüne de ev sahipliği yaparak gençlerin uğrak mekanı haline gelmiştir. Gündüzleri Pacific Beach kıyılarında sörf yapan birçok insanı bulmak mümkündür. Adeta bir kültür olan sörf ve sörfçülük, özellikle burada yapılan uluslararası yarışmalarla Pacific Beach’i California kıyısındaki ana sörf merkezlerinden biri haline getirmiştir.

 

Doğal Koy: La Jolla

California eyaletinin incilerinden sayılan muhteşem sahili ile ünlü La Jolla, özellikle bir çok zenginin yaşadığı sakin bir mekandır. University of California San Diego’ya ve ‘Scripps Instutution of Oceanography’ye de ev sahipliği yapan La Jolla, aynı zamanda mükemmel bir doğal koy olması ve burada barınan koyun simgesi haline gelmiş fok balıkları ve denizaslanları ile de ünlüdür.

 

At Yarışı Mekanı Del Mar

San Diego’da at yarışları denince akla Del Mar gelir. Yine mükemmel bir sahil şeridi, harika evler, elit bir nüfusa sahip bir sahil kasabası olan Del Mar, aynı zamanda mükemmel manzaralar eşliğinde yenilecek romantik akşam yemekleri için de güzel bir mekandır.

Senede bir kere düzenlenen Del Mar Fuarı’nda sıcak hava balonlarının gökyüzünde gözüktüğü Del Mar, San Diego’nun teknoloji merkezlerinden biri olan ‘Sorrento Valley’ ile de dip dibedir.

 

Sınır Şehri Tijuana

ABD’nin San Diego şehrinin 25 kilometre güneyinde bulunan Tijuana, 1.300.000 nüfusa sahiptir. Biraz daha farklılık arayanlar 20 dakika uzaklıktaki Meksika sınırını geçerek Tjiuana’ya gidebilirler.

Şehir özellikle ABD’den gelen turistler için önemli bir turizm merkezidir.

Tijuana direkt ABD sınırında olup, sınır kontrol noktası San Ysidro’dan yıllık 40 milyon insan ve 14 milyon araç geçiş yapar. Sınır ötesi çalışanlar dolayısıyla özellikle ABD istikametindeki sınır geçişlerinde yoğunluk yaşanır. Meksika yönünde ise neredeyse hiç kontrol bulunmaz.

Bu sınır kenti; bir yandan Meksika’nın tarihsel şehirlerinden biri ve efsanevi boğa güreşleri ile güzel plajlara sahipken diğer yandan ise yasadışı uyuşturucu ve fuhuş merkezidir. Şehir özellikle, San Diego’da büyük üsleri olan ABD’li denizciler arasında çok popülerdir. Tijuana’da fahişelik yasal olduğu için bazı bar ve klüpler Amerika’lı denizcilere yasaktır.

 

Bike Cab’lerde Türk Sürücüler

15-20 Türk genci Bike Cab tabir edilen bisiklet tarzı taşıma aracıyla 10-20$ arası mesafeye ve kişi sayısına göre taşıma hizmeti yapıyorlar. Gençlerden söz edip beni onlarla tanıştıran İtalyan asıllı Amerikalı kıza ve Murat’a teşekkürler.

 

Old Town’da Meksika Mutfağı

Fajita: Et, soğan ve dolmalık biberlerle birlikte pişirilen tortilla ile ikram edilen Fajita, İspanyolca’da “Etin en güzel bölümü” manasını taşımaktadır. Türk Damak Tadına, baharat yapısı ve içeriğine eklenen biber, soğan karışımı sebebiyle çok yatkındır. Tavuk ve biftekten yapılmış karışık fajitas; lokantada Combo olarak adlandırılır.

Geleneksel Meksika böreği Tacos da oldukça fazla tüketiliyor. Yapımında tortilla, et, peynir ve çeşitli sebzeler kullanılan tacos sacda pişirilip sokakta satılıyor.

Quesadilla: Tortilla ekmeğinin içine biberler, soğan, baharatlar ve cheddar peyniri ekleyerek yapılıyor

Pozole: Mısırlı, etli çorba. Biberler, soğan, baharatlar ve cheddar peyniri ekleyerek yapılıyor

Chili: Acı biberli yemeklere verilen isim.

 

 

San Diego’nun Anımsattıkları

💠 Kahvesi ile ünlü Coronado Adasındaki ABD deniz kuvvetlerine yıllarca hizmet vermiş ve artık turistik bir mekan haline gelmiş olan USS Midway uçak gemisi mutlaka ziyaret edilmelidir.

💠 Diego; İce age (buzul çağı) adlı çizgi animasyon sinema eserindeki “saber” cinsi vahşi kedi karakteri.

💠 San Diego’da mayasız Mısır unundan yapılan Tortilla ekmeği revaçta.

💠 San Diego’nun sınıra yakın yerlerde İngilizce’den çok İspanyolca duyarsınız.

💠 San Diego barlarında en çok tüketilen içki: Tequila.

💠 San Diego nüfusunu beyaz ve hispanik asıllılar oluşturuyor. Siyahların oranı oldukça düşük.

💠 Amerika’nın en güvenli şehri olarak geçer.

💠Bisiklet taksi (ped cab) süren erkekler Türk, kızlar ise Rus.

💠 Havacılık müzesindeki F-18 simülatörü mutlaka denemesi gereken bir oyuncaktır.

💠 Parmak arası terlikle bütün yılı geçirebileceğiniz kadar muhteşem bir iklime sahip olan Ocak ayında bile zaman zaman 29 dereceyi gören bol güneşli bir havası var.

💠 Kaliforniya’nın Antalya’sı.

💠 San Diego’nun sahil bölgesi La Jolla’da sahilde güneşlenen fok balıklarını ya da şanslıysanız balinaların göç mevsiminde geçişini izleyebilirsiniz.

💠 Sahil yollarında özellikle hafta sonları sürekli sağdan soldan bisiklet, kaykay veya scooter kullanan insanlar fırlıyor ve sürekli çarpışma riski var. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekiyor.

💠 San Diego’dan 1,5 saat mesafede bulunan Los Angeles’taki Disney World ve Universal Studio’yu ziyaret edebilirsiniz.

💠 Comic Con. denilen film ve dizi karakterlerinin en bilindik kıyafetlerini giymiş hosteslerin bulunduğu etkinlikler yapılıyor San Diego’da.

💠 Seaport Village’de   “The Kiss” isimli romantik bir heykeli ile USS Midway müzesi bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı’nda büyük başarılara imza atmış bu uçak gemisi, sonradan müzeye çevrilmiş.

💠 San Diego’nun denizi çok soğuk ve bazen köpekbalığı görülüyor.

💠 Sörf yaparken size denizaslanları ve su samurları eşlik edebiliyor. Tekne turlarında yolculuk boyunca balinalar ve yunus balıkları adeta yarış halindeler.

💠 Danimarka’dan sonra dünyadaki en iyi Legoland; San Diego’da bulunuyor. Lego; üzerlerinde girinti ve çıkıntılar sayesinde birbirine kolayca kenetlenebilen, çeşitli renklerdeki yapı parçalarından oluşan oyuncak. Legoland aynı zamanda bir otel de mevcut ve lego hastaları burada kalabilirler ama fiyatlar oldukça pahalı.

💠 On bir gemiye ev sahipliği yapan denizcilik müzesinde (Maritime museum) korsan gemisinden Rus denizaltısına, 1700’lerden kalma savaş gemisinden modern gemilere kadar birçok gemiyi tek biletle gezebiliyorsunuz.

💠 ABD’de  “parti ortamı” deyince akla gelen 3 okuldan birisi olan San Diego State Üniversitesi (diğer ikisi Arizona State ve UC Santa Barbara) burada bulunduğu için şehirde parti ve curcuna hiç eksik olmuyor. Zaten Ekim sonu-Kasım başı Cadılar bayramı sezonu olduğu için şehir ve plajları tam bir karnaval havasına bürünüyor.

💠Homeless’ler ( evsizler ) New York ve San Fransisko’da olduğu gibi agresif bir şekilde dilencilik yapmıyor.

💠 San Diego’yu ABD’nin Doğu yakasındaki Miami ile karşılaştırdığımızda şu tabloyla karşılaşırız:  Miami’nin havası boğucu derecede nemli. San Diego’nun havası çok daha yumuşak ve fazla terletmiyor. Miami’de daha uçaktan iner inmez terlemeye başlıyorsunuz ama San Diego’da güneşin altında 5 km yürüseniz bana mısın demiyor.  Miami Eylül-Kasım arasında kasırga sezonuna giriyor ve Miami’de doğal felaketler eksik olmuyor. San Diego’ya 10 yılda bir defa kasırga gelir. Miami’nin çevresi ve Florida eyaleti bir tepsi gibi düz olduğu için coğrafi çeşitlilik az.  San Diego’nun olduğu yer oldukça dağlık ve çeşitlilik daha fazla. Mesela; Şehirden birkaç saat mesafede dağa çıkıp kayak yapabilirsiniz.

💠 San Diego hayvanat bahçesi;  ABD’deki en büyük ve görkemli hayvanat bahçelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

💠 Forbes milyarderler listesine giren Osman Kibar isimli bir Türk iş adamının kurduğu Samumed biyoteknoloji şirketi San Diego’da bulunuyor.

💠 NBA’de oynamış Efsane basketbolcumuz Mehmet Okur bu şehirde ikamet etmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.