SON DAKİKA

SATRANÇ MÜZESİ, MÜZELER HAFTASINA DOLU DOLU GİRİYOR

Bu haber 16 Mayıs 2018 - 14:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bugüne kadar 6 kıta 110 ülkeden yaklaşık 676 satranç takımını Başkentlilerle buluşturan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Müzeler Haftası’na dolu dolu giriyor. 18 Mayıs Cuma günü saat 21.00’e kadar ziyaretçilerin ücretsiz giriş yapabileceği Satranç Müzesi, aynı zamanda ev sahipliği yapacağı Japonya Fotoğraf Söyleşisi ve “Kendime Engel Olamıyorum” isimli Fotoğraf Sergisi ile misafirlerine keyifli bir gün yaşatacak.

Farklı etkinlikler ve faaliyetlerle Başkentin sanatsal ve kültürel hayatına renk katan Satranç Müzesi, 18 Mayıs’ta başlayan ve 24 Mayıs’a kadar devam eden Müzeler Haftası’nı kutluyor. Müzelerin, tarih, kültür ve insan emeğini en iyi temsil eden örnekleri koruduğunu ve bu örneklerin, günümüzde bilginin gelişimi yolunda çok değerli olduğunu belirten Satranç Müzesi Kurucusu Akın Gökyay şunları söyledi:

“Müzeler, tarihin ve kültürün korunması, sonraki nesillere aktarılması noktasında en önemli görevi üstleniyor. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi olarak Müzeler Haftası’nı kutluyoruz. Müzeler Haftası’nın başladığı gün (18 Mayıs Cuma günü), misafirlerimiz müzemize ücretsiz olarak girebilir, müzemizi gezebilir. Bunun yanı sıra müzemizin, saat 21.00’e kadar açık olacağını da belirtmek isterim. Ben, dünyadaki satranç yolculuğumu Başkentimize ve ülkemize kazandırmış olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hayatımda yaptığım en özel işlerden biri de bu müze oldu… Satranç Müzesi, dünyayı keşfedebileceğiniz ve yine tüm dünyanın kültürleri ile buluşabileceğiniz bir mekan. Herkesin bu zevki tatmasını diliyorum.”

18 MAYIS’TA FOTOĞRAF SÖYLEŞİSİ VE FOTOĞRAF SERGİSİ BİR ARADA OLACAK

Müzeler haftasının başladığı 18 Mayıs günü, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi iki renkli etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) üyesi fotoğraf sanatçısı Yavuz Ildız, Japonya fotoğraf söyleşisi ile izlenimlerini misafirlere aktaracak. Japonya satranç takımları eşliğinde düzenlenecek olan söyleşi saat 19.00’da gerçekleşecek.

GAMZE ELİF BOZO’NUN GÖZÜNDEN: SENEGAL’DE HAYAT

Bunun yanı sıra fotoğraf sanatçısı Elif Gamze Bozo, “Kendime Engel Olamıyorum” fotoğraf sergisi ile Afrika ülkesi Senegal’e yaptığı yolculuğun unutulmaz anılarını sergileyecek. Hayatı fotoğraf çekmek ve yazı yazmak üzerine kurulu olan sanatçı Bozo, “Savaşın, barışın ve tarihi sürecin yaşantılar üzerindeki izlerini, Senegal’deki hayatı bir de benim gözümle görmelisiniz” diyerek Başkentlileri sergiye davet etti. Bir hafta devam edecek olan sergi, müze ziyaret saatlerinde 2’nci kat Kırmızı Salon’da gezilebilir.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.