SON DAKİKA

“SAKIP SABANCI YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ”

Bu haber 30 Mart 2018 - 15:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 20’nci Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde perdelerini açarak sanatseverlerle buluştu. Küba’dan festivale katılan Havana Compas Dans Tiyatrosu’nun “Küba, Perküsyon ve Dans” isimli gösterisi ile görkemli bir başlangıç yapan festivalin açılışı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler SabancıKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un yanı sıra çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış töreni konuşmasını yapan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sanat, toplumsal gelişmenin sağlanmasında pozitif etki gücüne sahip en önemli etkenlerden birisidir. Toplumlar kültürle ve sanatla beslenirlerse, o zaman toplumsal gelişmenin gerçekleştiğinden bahsedebiliriz. Sabancı Vakfı olarak, bizim görevimiz toplumsal gelişmeye, toplumsal kalkınmaya destek veren işler yapmak. Tiyatro ve sanatın tüm dalları, toplumsal gelişme için olmazsa olmaz. Ne mutlu ki, bu alanda birçok şey yapıyoruz. 44 yıldır Türkiye’nin her bölgesinde kültür merkezleri, tiyatro salonları ve müzeler gibi pek çok kalıcı eseri hizmete sunduk. En coşkuyla yaptığımız işlerden biri Adana’daki bu tiyatro festivali. Sakıp Bey’in çok istediği ve başlattığı bu değerli festivali her yıl biraz daha büyütmenin ve 20’nci yılına ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz” diyerek, festivali heyecan ve coşkuyla sahiplenen Adanalılara ve tüm sanatseverlere teşekkür etti.

Teknoloji ve sanat ilişkisine de değinen Sabancı”Teknoloji, her geçen gün hayatımızı etkiliyor. Evet, ama insanlık değişmemeli, insan olmak değişmemeli. Dolayısıyla tiyatro önemli, sanat önemli, insan olmak ve yaşamak önemli” dedi.

“Ailemiz büyük bir festival yapıyor”

Tiyatronun toplum için önemine değinen Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt‘‘1998 yılında başlattığımız festivalin bugün 20’nci açılış günü; ne kadar mutlu olduğumuzu anlatamam. Devlet Tiyatroları ile başlattığımız şenlik, bugün uluslararası bir festivale dönüştü. Bununla ne kadar övünsek azdır. 20 yılın sonunda rahatlıkla söyleyebilirim ki, Kültür Bakanlığımız, Devlet Tiyatromuz ve Sabancı Vakfı işbirliği yapmıyor artık. Ailemiz büyük bir festival yapıyor. Adana’yı dünyaya taşıyor; dünyayı Adana’ya getiriyoruz. Bir şehir festivaline ne kadar sahip çıkarsa, o festival o kadar büyür ve güçlenir. Bu festivale sahip çıkan ve emek veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün sahibi Ayla Algan oldu

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi Ayla Algan oldu. Algan, ödülünü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın elinden aldı.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.