Negatif düşüncelerden kurtulmanın 9 yolu - Güncel Haber Sitesi - Yolpusulasi.comGüncel Haber Sitesi – Yolpusulasi.com

SON DAKİKA

Negatif düşüncelerden kurtulmanın 9 yolu

Bu haber 29 Eylül 2020 - 0:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zihninizi meşgul eden negatif düşünceler aynı zamanda beden sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Sağlığınızı korumak için negatif düşüncelerle mücadele etmek için yapmanız gerekenleri sizin için listeledik.

 

Bir kişi için çok kötü olan ve asla kabul edilemez olarak tanımlanan bir olay bir başkası için normal ve sıradan olarak yorumlanabilir. Zaman zaman karşılaşılan olaylar karşısında çaresiz hissedilebilir. Bu his orada bitmemiş, haftalarca zihninizi meşgul etmiş ve hatta yaşamınızın bir parçası haline gelmiş olabilir. Kurtulmak için çıkış yolu arar veya bu düşünceleri görmezden gelerek iyi hissetmek ister çoğunlukla da sorunu ertelemeyi seçebilirsiniz. Ne ertelemek ne de soruna teslim olarak, yani yaşam kalitenizi bozmak doğru bir seçim değil. Negatif düşüncelerle karşı karşıya kaldığınızda önce bu sorunu çözebileceğinize inanmalı ve sorunun çözümü hakkında basit ve genel bir plan taslağı oluşturmalısınız. Unutmayalım ki zorlukları aşmanın ilk adımı önce kendine inanmaktır.

 

Zihindeki negatif düşünceler sağlığı da olumsuz etkiler

Negatif düşüncelere eğilimli olma beyinde nörotransmitter adında birtakım maddelerin miktarına bağlı olabilir veya tam tersi bu düşüncelere sürekli maruz kalma veya yaşam tarzı beyin kimyasını olumsuz etkileyebilir. Zihninizde sandığınız o soyut düşünceler somut olarak sağlığınızı da olumsuz etkiler. Bu nedenle negatif düşüncelerin etkileri hafife alınmamalı. Tüm negatif düşüncelerin, kaygıların, korkuların, karamsarlıkların sizi ele geçirmesine izin vermeden siz korkunuza kaygınıza, hakim olun. Çaresiz ve çıkmazda hissettiğinizde duruma olumlu taraflarından bakmaya çalışabilir sorunun üzerindeki gücünüzü sürdürebilirsiniz. En önemlisi negatif düşüncelerle mücadele etmek için kendinizi tüm yönlerinizle iyi tanımalısınız.

 

Negatif düşünceyi önlemenin 9 yolu:

  • Negatif düşüncelerin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Kaygılı ve olumsuz düşünceler sizi çaresiz ve umutsuz hissettirebilir. Nasıl heyecanlı olduğunuzda veya korktuğunuzda kalp atışınız hızlanıyor, yüzünüz kızarıyor, elleriniz terliyorsa bu negatif düşünceler de sağlığınızı benzer şekilde olumsuz etkileyebilecek güce sahiptir. Bu nedenle olumsuz düşüncelerin hayat kalitenizi bozmasına izin vermeyin onlarla barışın.
  • Zihninizdeki negatif düşünceleri saptayın ve tanımlayın. Bu düşüncelerin kaynağını ve size neden kötü hissettirdiğini düşünün. Neden zihninizi meşgul ediyor?
  • Bir konu için olumsuz sonucu düşünüp o yönde plan yapmak yerine bugüne odaklanın. Şimdi hangi durumda olduğunuzu düşünün. Gelecek her zaman planladığımız gibi olmayabilir, aşırı kaygı bugününüzden çalmanıza sebep olur.
  • Kendinizi iyi tanıyın. Sizi nelerin kötü hissettirdiğini mutlaka bilmelisiniz. Daha önce olumsuzluklarla nasıl mücadele ettiğinize bakın. Bu kendinizi daha iyi tanımanızı ve negatif düşüncelerle baş etmenizi kolaylaştırır.
  • Gelecek için esnek olun. Ne kadar plan yaparsanız yapın hesaba katmadığınız birtakım olumlu veya olumsuz olaylar meydana gelebilir. Bu nedenle çok net, keskin planlardan kaçının.
  • Kendinizi suçlamayın. Her insan gibi siz de geçmişte hatalar yapmış olabilirsiniz. Bu hataların geçmişte olduğu gelecekte olacağı anlamına gelmez. Şimdi eskisinden daha bilgili daha deneyimlisiniz, unutmayın.
  • Pişmanlıktan yalnızca faydalanın, zihninizde taşımayın. Pişmanlık, o konu hakkında hatamızı anlamamız ve dersler almamız için yardımcıdır, fakat fazlası yalnızca olumsuz düşünceleri yaşamımızda gereksiz bir yük olarak taşımamıza neden olur.
  • ‘’Keşke’’, ‘’Acaba’’, ‘’Ya olursa, ya olmazsa’’, ‘’Asla’’ gibi kelimeleri kullanmaktan kaçının.
  • Kararlarınız için kendinize saygı duyun ve başkalarının fikirlerini kendi hayatınıza uyarlamaktan kaçının. Kendiniz için neyin doğru olduğunu kendinizi yeterince tanıyorsanız en iyi siz bilirsiniz.

 

Anadolu Sağlık Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.