SON DAKİKA

Randevu İstanbul, hoş bir lezzetle sona erdi

Bu haber 14 Aralık 2017 - 17:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bu yıl 20. Kez sinemaseverler ile buluşan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali; 01-07 Aralık tarihleri arasında 3 salonda, 50 seansta farklı ülkelerden 60’tan fazla filmi izleyicileriyle buluşturdu, film ekiplerinin katılımıyla 18 gösterim gerçekleştirildi.

Gastronomi Randevusu kapsamındaki gösterimler filmde ele alınan konunun uzmanlarının yaptığı sunumlar ve söyleşiler eşliğinde seyirci karşısına çıktı, Festival’in üniversitelerin sinema, televizyon ve gastronomi bölümü öğrencilerine yaptığı çağrı sonucu SALT Galata’daki ücretsiz gösterimler yüzlerce öğrenciye ulaştı.

Randevu İstanbul, Gastronomi Randevusu ile damaklarda hoş bir lezzet bırakarak sona erdi.

20.Randevu İstanbul’un bu yılki geleneksel Onur Ödülü sinemamızın değerli yapımcı ve yönetmeni Necip Sarıcı’ya sunuldu. Yeşilçam’ın mutfağında, ses mühendisliğinden yapımcılığa kadar her aşamasında büyük hizmetleri olan, bir sinema emekçisi ve sevdalısı Sarıcı’nın yapımcılığını üstlendiği bir klasik, Metin Erksan’ın filmi “Kuyu” bu vesileyle bir kez daha festival kapsamında seyirciyle buluştu. TÜRSAK Vakfı’nın kültüre ve sanata katkılarıyla fark yaratan isimleri onurlandırmak amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nün bu yılki sahipleri kültür ve sanata destekleri, katkıları ve varlıklarıyla kültür hayatımızda değişim yaratan, kültürün ve sanatın gelişmesi, yaygınlaşması, geniş kitlelerle buluşarak toplumsal hayatımıza nüfuz etmesinde büyük katkıları bulunan Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Gazeteci, Yazar Doğan Hızlan’a takdim edildi.

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle bu yıl 20.’si düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, hoş bir tat ile sona erdi. “Yılın son film randevusu” olma özelliğini koruyan festival, sinemaseverler için seçtiği filmler ve gerçekleştirdiği etkinliklerle 2017’ye ağız tadıyla veda etme fırsatı sundu. Soho House, Cinemaximum Zorlu Center ve SALT Galata ise yılın son ayında sinema randevusunu kaçırmak istemeyenleri salonlarında ağırladı.

Festivalin artık bir marka haline gelen geleneksel bölümü Gastronomi Randevusu, bu yıl da dünya gastronomi gündeminin nabzını tutan filmlerle izleyicinin karşısındaydı. Soho House İstanbul’un katkılarıyla gerçekleştirilen 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali Gastronomi Randevusu bölümünde bu yıl 7 yeni film seyirciyle buluştu. Ancak bu defa buluşma sadece beyazperdede kalmadı. Gastronomi Randevusu” kapsamında gösterilen MICHELIN YILDIZLARI: MUTFAKTAN HİKAYELER” (MICHELIN STARS: TALES FROM THE KITCHEN) filmine konu olan Michelin yıldızlı Danimarkalı Şef Wassim Hallal, festivalin konuğu olarak İstanbul’a geldi ve Michelin yıldızlı restoranı Frederikshøj mutfağından eşsiz bir menüyü Soho House İstanbul’da gerçekleştirilen özel bir akşam yemeğinde konuklara sundu.

Her yıl farklı bir ülkenin sinemasını mercek altına alan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 20. yılında günümüz “Çin Sineması”na odaklandı. CRI (China Radio International) iş birliğiyle gerçekleştirilen “Çin’e Bak, Dünyayı Gör” adlı bu bölüm kapsamında festival, günümüz Çin Sineması’ndaki film üretimini tüm çeşitliliğiyle yansıtan 10 yeni filmden oluşan bir seçkiyi seyirciyle buluşturdu. Gösterimler film ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Çin’e Bak, Dünyayı Gör” bölümü kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra Odak Ülkeile Türkiye arasında hem kültürel alışveriş hem de sektörel iş birliği yaratmayı hedefleyen “Çin-Türkiye Sineması Panelleri” sinema yazarı Tunca Arslan’ın moderatörlüğünde 2 Aralık Cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde gerçekleşti. Çin ve Türkiye sinemalarının güncel durumlarına, bu sektörlerdeki yeni açılımlara ve vizyonlara ışık tutarken, bir yandan da Türk ve Çin kültürleri arasındaki ortak geçmişi ve geleceğe dönük paylaşım ile iş birliği olanaklarını, iki kültürün birbirine katabileceklerini tartışmayı amaç edinen paneller gün boyu üç ana başlık altında yer aldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen festivalde bu yıl dünya sinemasının seçkin örneklerinden oluşan bir seçki festival kapsamında düzenlenen bir dizi özel gösterimle seyirci karşısına çıktı.

Bu yıl birçok festivalde övgü toplayan ve Cannes’da Belirli Bir Bakış Bölümü seçkisinde FIPRESCI ödülüne layık görülen “Yakınlık” (Tesnota), geçtiğimiz ay Türsak Vakfı tarafından düzenlenen 2. Denizbank İlk Senaryo İlk Film yarışması kapsamında İstanbul Modern’de düzenlenen bir retrospektifte 7 filmi Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşan Türk kökenli Amerikalı bağımsız sinemacı Onur Tükel’in yeni filmi “Kadın Düşmanları” (The Misogynists), gençlik kaygılarıyla paranormal dehşeti birleştiren ve bu yıl İspanya’da büyük bir gişe başarısına ulaşan “Veronica”, San Sebastian Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü kazanan Hayat İşte!” (Life and Nothing More) ve yönetmenliğini Evgeniea Tirdatova ve Orhan Tekeoğlu’nun üstlendiği RUDOLF NUREYEV. DÜŞLERİNİN ADASIbeyazperdeye yansıdı.

“Sinema Öğrencilerinin Kısa Film Projelerini Destekleme Yarışması” nda ilk 20’ye kalan genç sinemacılar hayallerini beyazperdeye aktarmaları için 14. Geleceğin Sinemasıyarışmasında ödüllendirilmişlerdi. Yapım desteği ve Fono Film’den post-prodüksiyon desteği alan 20 film, 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluştu.

Geçtiğimiz yıl ilk filmleriyle dikkat çekici bir başarı gösteren yeni sinemacıları bir kez daha seyircinin dikkatine sunmayı amaçlayan ve TÜRSAK tarafından düzenlenen 2. Denizbank İlk Senaryo İlk Film yarışmasında En İyi İlk Film Ödülü kazanan Ceylan Özgün Özçelik’in filmi Kaygı, aynı yarışmada jürinin en iyi ilk üç film arasında değerlendirdiği Özgür Sevimli imzalı Murtaza ve İlker Savaşkurt imzalı Damat Koğuşu filmleri ve yine geçtiğimiz yılın en ilgiye değer filmlerinden olan Mehmet Sertan Ünver imzalı Blue “İlk Randevu” bölümünde seyirciyle buluştu.

20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali bu yıl güçlü destekçileriyle sinemaya katkılarını artırdı. Festival, Çin Uluslararası Radyosu CRI Türkiye, Bahçeşehir üniversitesi, Midwood İstanbul Film Studio Complex, 1000 Volt Post Production, Fono Film, Marka Sokak, Ajans Press Group, Soho House İstanbul, Urart, Sesli Betimleme Derneği, Sinema Tv, CIBN, Point Hotel, CCN Holding, Mercure Hotel Armada Hotel, Cinemaximum, Salt Galata, NTV, NTV Radyo, Arka Pencere, Food and Travel,La Cucina İtaliana ve Filmloverss destekleriyle gerçekleşti.

MUHARREM ERDEMİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.