SON DAKİKA

PIRELLI VE MILANO POLITECNICO ÜNİVERSİTESİ, ORTAK LABORATUVAR ARAŞTIRMA PROGRAMINI YENİLEDİ

Bu haber 14 Aralık 2017 - 23:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pirelli Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Marco Tronchetti Provera ve PolitecnicoÜniversitesi Rektörü Ferruccio Resta tarafından sırasıyla Pirelli ile Milano Üniversitesi adına imzalanan yeni anlaşma üç yıllık araştırmaları kapsayacak. Yenilenen Ortak Laboratuvar anlaşması, ilk olarak 2011 yılında geleceğin yenilikçi lastik teknolojisini geliştirmek amacıyla imzalanmıştı.

Pirelli ve Milano Üniversitesi’nin önümüzdeki üç yıl birlikte ele alacağı bazı konular arasında düşük çevresel etki yaratan nano yüklerin kullanılması ve Siber Lastik (Cyber Tyre) programını desteklemek için matematiksel modelleme çalışmaları, ayrıca lastikleri yaşlanmaya karşı koruyabilecek yenilikçi malzemelerin geliştirilmesi yer alıyor. Bu gibi projeler, bu iki İtalyan kurumunu birbirine bağlayan ortak misyonun temel direklerini temsil ediyor.

Üniversitenin Büyük Salonundaki imza törenine Marco Tronchetti Provera ve Ferruccio Resta’nın yanı sıra Milano Üniversitesi Vakfı Başkanı Gianantonio Magnani ile Pirelli İcra Kurulu Başkan Vekili ve Teknolojik Strateji Danışmanı Maurizio Boiocchi de katıldı.

Pirelli ile Milano Üniversitesi arasındaki işbirliği, uzun bir geçmişe dayanıyor. Giovanni Battista Pirelli 1870 yılında üniversiteden henüz mezun olduğunda öğretim üyelerinden Giuseppe Colombo, kendisine kimya mühendisliğini ve özellikle kauçuk üretiminde uzmanlaşmasını tavsiye etmişti. Giovanni Battista Pirelli, daha sonra lastik sanayiini İtalya’ya getiren ilk kişi oldu ve 1872’de Pirelli & C. şirketini kurdu.

Yıllar içinde üniversite ve Pirelli, akademi ve iş dünyası arasındaki sinerjiden faydalanmak amacıyla pek çok işbirliğine girdi. Çeşitli ortak girişimler arasında 1995 yılında İtalya’nın ilk kamu ve özel konsorsiyumlarından biri olarak kurulan ve uluslararası foton biliminde çığır açan CORECOM (Consorzio Ricerche Elaborazione Commutazione Ottica Milano) gibi projeler yer aldı.

Yenilenen anlaşmanın 2017’den 2020’ye kadar üç yıl sürecek evresinde iki temel araştırma alanına odaklanılacak: yenilikçi malzemelerin geliştirilmesi ile ürünlerin ve siber teknolojilerin geliştirilmesi.

Araştırmanın odaklanacağı bazı alanlar şöyle:

Yeni malzemeler: modifiye polimerler, nano yükler, düşük çevresel etki yaratan yeni malzemeler, moleküler dinamikler.

Ürünler ve siber teknolojiler için geliştirme alanları: ses düzeyinin azaltılması, suda kızaklama direnci, lastik aerodinamikleri, araçların akıllı kontrolü için veri toplamak amacıyla Siber Lastikler (Cyber Tyres) kapsamındaki çipler için matematiksel modellerin geliştirilmesi ve ilave değer katan diğer hizmetlerin geliştirilmesi.

Milano Üniversitesi, Vakfı ve Pirelli arasında son altı yıldır devam eden işbirliği son derece yoğun, kapsamlı ve verimli olurken bu süreçte dokuz patent ailesinin yanı sıra 20’den fazla uluslararası bilimsel akademik makale üretildi.

İşbirliği, ayrıca gelişmiş malzemelerin kullanımı sayesinde lastik performansı, güvenlik ve sürdürülebilirlik konularında da önemli sonuçlar verdi. Malzeme kimyası alanındaki genç mezunlara 15 araştırma projesi atandı ve Pirelli ile işbirliği sonucunda iki doktora çalışması tamamlandı.

Son üç yıldır sürdürülen araştırmalar, ağırlıklı olarak şu konulara odaklandı: karbon yüklerinin (grafenden karbon siyahı nanotüplere kadar) üretimi ve işlevselliği, modifiye silikon elyaf hazırlanması , doğal kauçuk için alternatif kaynaklar üzerine çalışmalar, yenilikçi polimerlerin ve kendini tamir eden malzemelerin yaratılması.

Mekanik sektöründe de pek çok çalışma yapıldı. 2011 yılından bu yana Cyber Tyre ve Formula 1 için lastik ve yol yüzeyi arasındaki etkileşim çalışmalarına yoğunlaşan 12 araştırma sözleşmesi devreye alındı.

Çok az ses yaratan (Sessiz Lastik projesi olarak da bilinen) lastikler özel bir ilgi alanı oldu. Bu doğrultuda, hareket halindeki bir lastiğin ürettiği sesin iç ortamda ölçümü için yeni test yöntemleri getirildi. Sırt Modelleme Otomasyonu projesi sayesinde, lastik modellemesi ve farklı yaz, kış ve dört mevsim lastiklerde sırt desenlerinin özellikleri üzerinde de çalışmalar yapıldı.

Pek çok başarılı projeye imza atılan bu uzun hikaye, önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.