SON DAKİKA

Peynir alırken nelere dikkat edilmeli?

Bu haber 22 Kasım 2018 - 1:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Günlük beslenme zincirimizde önemli yeri olan kalsiyum deposu peyniri satın alırken ambalajına, rengine ve yapısına dikkat etmek gerekiyor.

 

Soğuk zincirin bozulması, sağlıksız saklama koşulları gibi unsurlar peynirde bozulma riskini artırabiliyor. Alışveriş sırasında birkaç ufak noktaya dikkat ederek sağlıklı ve iyi peyniri almak mümkün oluyor. Muratbey Yönetim Kurulu Üyesi Murat Erol, peynir alırken dikkat edilmesi gereken noktaları tüketicilere aktarıyor. Son kullanma tarihine, peynirin soğuk dolapta muhafaza edildiğine ve peynir ambalajına dikkat etmenin en önemli kriterler olduğunu belirten Erol, ‘‘Bazı peynirlerin ambalajları taşıma, depolama koşulları sebebiyle zarar görebilir. Hava ile temas etmeye başlayan peynir, küf üretmeye ve bozulmaya başlar. Öte yandan peynirin soğuk zincirinin kırılmaması gerekiyor. Yani fabrikadan sofralara ulaşana kadar peynirin + 2 ila + 4 derecede bir diğer deyişle buzdolabı soğukluğunda kalması gerekiyor. Satın alınan peynirler de evde, vakit kaybetmeden buzdolabına konmalı” dedi.

Ambalajı açılan peynirin dikkatle incelenmesi gerektiğini belirten Erol “Peynirin rengi, kokusu kontrol edilmeli. Sofraya en son peynir konulmalı ve ilk önce peynir kaldırılarak, tezgahta bekletilmeden kapalı halde buzdolabına konmalı. Sofradan artan peynirler, buzdolabındaki orijinal ambalajındaki peynirin yanına konmamalı, farklı bir kapta kaldırılmalı. Buzdolabının sadece temizliği değil hijyeni de çok önemli. Süt ve süt ürünleri asla açık olarak kaldırılmamalı. Ayrıca salamura suyunda satılan burgu, topi gibi peynirler açık şarküteri reyonundan alınıyorsa, kendi salamura suyu pakete ekletilmeli” dedi.

 

İdeal peynir saklama sıcaklığı: 2 – 4 derece

Peyniri saklamanın önemine de vurgu yapan Erol, “Peynirin ideal saklama derecesi + 2 ila + 4 derecedir. Peynir ambalajından çıkarıldıysa cam, metal veya seramik bir kap içerisinde, ağzı kapalı saklanmalı. Öte yandan burgu, topi ve sürmeli gibi peynirler ambalajı açıldıktan sonra salamura suyu içinde uzun zaman besin değerlerini ve lezzetini kaybetmeksizin saklanabiliyor. Böylece peynirin olgunlaşma süreci de devam ediyor. Bu su dökülmemeli. Gerekirse içme suyu eklenerek azalan miktar tamamlanabilir. Böylece peynirin hava ile teması engellenmiş olur. Ambalajından ihtiyaç kadar peyniri alarak kalan kısmını yine ambalajı içinde ve kendi suyu içinde saklamak gerekiyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.