SON DAKİKA

Peyami Safa’nın Yalnızız Romanı Sahneye Taşınıyor

Bu haber 15 Kasım 2018 - 0:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Peyami Safa’nın Yalnızız romanından uyarlanan oyunun 20 Kasım’da Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi’nde galası yapılacak.

 

Hüseyin Sorgun’un tiyatroya uyarlayıp yönettiği, Sanat Yönetmenliğini Kerem Yılmaz’ın yaptığı oyunda, Alper Selan, Yiğit Çelebi, Bihter Altay, Sevkan Çelik, Hande Oktan, Özge Kartal, Sumru Oğuz, Coşkun Gültekin rol alıyor. Ayla Algan ise oyuna sesi ile katkıda bulunuyor. Oyunun ilk gösterimi 20 Kasım Salı saat 19.30’da Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

Peyami Safa’nın özel eşyaları sergilenecek

Gala sırasında Peyami Safa’nın eserlerinin kapaklarının yer aldığı sergiyle birlikte yazarın Ötüken Neşriyat koleksiyonunda yer alan çalışma masası, notları, yazı malzemeleri ve çeşitli özel eşyaları da izleyicilerin seyrine sunulacak.

 

Oyunun Konusu:

“Yalnızız” romanının başkişisi Samim, kardeşleri Mefharet, Besim ve Mefharet’in çocukları Selmin ve Aydın’la birlikte Yeşilköy’ de babadan kalma bir köşkte oturur. Kendine özgü çok derin bir his dünyası ve felsefesi olan, maddi sıkıntı çekmemesine rağmen sırf üzerinde hissettiği sosyal sorumluluğunun gereğini yerine getirebilmek için bir bankanın yönetim kurulu üyeliğini yapan Samim, içinde bulunduğu hayattan ve materyalizmin doğal bir sonucu olarak gördüğü iki dünya savaşının yıkıcılığını yaşayan mevcut dünyadan hoşlanmaz ve yüz elli yıl sonrasının mükemmel dünyasını hayal edip adına “Simeranya” dediği bu muhayyel ülkede ikinci bir hayat yaşamaya başlar.

 

Oyunun Künyesi:

Oyuncular:

Alper Selan

Yiğit Çelebi

Bihter Altay

Sevkan Çelik

Hande Oktan

Özge Kartal

Sumru Oğuz

Coşkun Gültekin

Ses: Murat Dedei

Işık: Yunus Emre Usta

Dekor: Ali Nadir Birim – Coşkun Gültekin

Kostüm: Beyza Birgen

Afiş Tasarım: Ömer Bilge

Reji Asistanı: Birce Ece Toksavul

Eser: Peyami Safa

Uyarlayan-Yöneten: Hüseyin Sorgun

Sanat Yönetmeni: Kerem Yılmaz

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.