SON DAKİKA

Pembe İzler Derneği: Kansere karşı bilimle daha güçlüyüz

Bu haber 08 Nisan 2019 - 20:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pembe İzler Derneği, Kanser Haftası kapsamında Vadistanbul’da gerçekleştirilen halka açık ‘flashmob ile farkındalık’ etkinliğinde; sevilen sanatçı Nilüfer’in ‘Dünya Dönüyor’ şarkısını, günün önemine dair uyarlanmış yeni sözleriyle söyleyip hep birlikte dans ettiler.

 

Ülkemizde her yıl yaklaşık 25 bin kadının meme kanseri ile tanıştığını biliyor muydunuz? Ya geçtiğimiz yıl tüm dünyada 2 milyon 200 bin kadına meme kanseri teşhisi konulduğunu? İstatistiki veriler meme kanserinin kadınlarda en yaygın görülen ve görülme yaşı gitgide düşen bir kanser türü olduğuna işaret ediyor. Hal böyle olunca bilimsel çalışmalar da en çok bu alanda yoğunlaşıyor. İşte, meme kanserinin yanı sıra, yumurtalık, rahim ve rahim ağzı gibi kadın kanserleri konusunda mücadele eden ve kanserli kadınlara destek sağlayan Pembe İzler Derneği de, bu alandaki bilimsel gelişmeleri çok yakından takip ediyor.

O gelişmelerden biri de Acıbadem Üniversitesi Senoloji Araştırma Enstitüsü ve onun yapacağı bilimsel çalışmalar. Bu enstitüde yapılacak araştırmalar meme kanserinin tanı ve tedavisinde önemli yenilikler sağlarken, kadın kanserleri ile mücadelesinde Pembe İzler Derneği’ne de bilimsel açıdan güç katacak.

 

Enstitü meme kanserini gözaltına alacak

Etkinlikte konuşan Acıbadem Üniversitesi Senoloji Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, Enstitü’nün en önemli amaçlarından birisinin, meme kanserinin tanı ve tedavisine yönelik araştırmalar yapmak; yeni yöntemler geliştirerek hem meme bilimine bilimsel katkı sağlamak hem de elde edilen yenilikleri kadınların hizmetine sunmak olduğunu vurguladı. Enstitü’nün multidisipliner bir anlayışla meme kanseriyle ilişkili her birimi bünyesinde bulundurduğunu; yapılacak araştırmaları yurt içi ve yurtdışındaki bilim insanlarıyla da beraber gerçekleştirebileceklerini söyleyen Prof. Dr. Cihan Uras şöyle konuştu: “Enstitüsü ülkemizin meme bilimi alanında bilimsel çıtasının yükselmesine önemli katkı sağlayacak. Yine gerek ülkemizin dört bir yanından gerekse yurt dışından hekimler, meme bilimi konusunda bu enstitüye gelerek eğitim alabilecek.”

 

Kadınlara yeni kazanımlar sağlayacak

Etkinlikte konuşan Pembe İzler Derneği Başkanı Arzu Karataş da, dernek olarak meme kanseri başta olmak üzere yumurtalık, rahim ve rahim ağzı gibi kadın kanserlerine karşı kadınlara destek olmaya devam ettiklerini, bu anlamda oldukça ses getiren çalışmalar yaptıklarını söyledi. Acıbadem Üniversitesi Senoloji Araştırma Enstitüsü’nün yapacağı araştırmalarla kendi çalışmalarına bilimsel güç katacağını belirten Arzu Karataş, “Pembe İzler Derneği olarak meme kanseri ve kadın kanserleri ile mücadele ediyoruz. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve görülme yaşı gittikçe düşen bir hastalık. Önümüzdeki yıllarda meme kanserinin daha da yaygın görüleceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu alanda yapılabilecek her türlü bilimsel çalışma, bu kanserin erken tanı konabilmesi ve tedavi edilebilmesi açısından son derece önemli olacak. Bu anlamda Acıbadem Üniversitesi Senoloji Araştırma Enstitüsü kadınlara bu mücadelede yeni kazanımlar sunacaktır” diye konuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.