SON DAKİKA

Pazar-yetenek uyumu şirketlerin finansal performansını artırıyor

Bu haber 14 Aralık 2017 - 23:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünyanın lider denetim ve danışmanlık şirketlerinden EY’nin LinkedIn işbirliğiyle gerçekleştirdiği araştırmaya göre; uluslararası çapta faaliyet gösteren şirketlerin pazar fırsatları ile işgücü arasındaki uyumu sağlaması üretkenliği ve finansal performansı kayda değer şekilde artırıyor

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, dünyanın en büyük profesyonel iş ağı platformu LinkedIn işbirliğiyle gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Otomotiv, sigortacılık, bankacılık, tekstil ve ilaç gibi 11 farklı sektörde faaliyet gösteren 659 şirketin analiz edilmesi ile hazırlanan “Doğru insan, yanlış yer?” adlı rapor, pazar ile işgücü arasındaki uyumunun şirketlerin üretkenliği ve finansal performansı üzerindeki etkisine ışık tutuyor. Rapor sonuçlarına göre; yetenek ve büyüme hedeflenen pazarlardaki fırsatlar arasında iyi bir uyum sağlayan şirketler daha üretken ve kârlı hale geliyor. Raporda, şirketlerin işgücünün yerleştirilmesinde daha stratejik bir yaklaşım benimseyerek performans ve üretkenlikte kayda değer gelişim gösterebilecekleri ifade ediliyor. Bununla birlikte büyüme hedeflenen pazarlarda, zayıf bir yetenek eşleştirmesi yapan şirketlerin yüzlerce milyon dolarlık fırsatları kaçırmış olabileceklerine işaret ediliyor.

Fırsat ve koşullara uygun ekipler kurulması pazar payını artırıyor

Şirketlerin doğru yeteneği doğru pazara yönlendirerek yakalayacakları fırsatlara dikkat çeken
EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Başkanı Gökhan Gümüşlü şu değerlendirmede bulundu: “Global işgücü stratejisi ile pazar fırsatları arasında güçlü bir bağ kurulması, şirketlerin yetenek yönetimi ve mobilite yaklaşımlarını gözden geçirmelerini gerektiriyor. İşgücü ve yetenek planlamasında daha stratejik bir yaklaşım benimsenmesinin hem üretkenlik hem de karlılık bakımından şirketler için büyük faydaları olduğunu görüyoruz. Yönetim, pazarlama ve satış, ürün geliştirme, araştırma ve diğer yetenek kategorilerinde faaliyet gösterilen pazarın koşullarına uygun, doğru ekiplerin kurulması şirketlerin bu pazarlardaki paylarını artırmalarına destek olacaktır.”

İlaç sektöründe 690 milyon dolarlık kar artışı getirebilir

Rapor kapsamında ilaç sektöründe faaliyet gösteren 71 şirketten elde edilen verilere göre; bir ilaç şirketinin yetenek-pazar uyumunu %10 artırması yıllık karını 77 milyon dolar yükseltmesini sağlayabilir. Genel olarak bakıldığında ise yetenek-pazar uyumunun en üst seviyeye çıkartılması, sektörün yıllık karında 690 milyon dolarlık bir artış getirme potansiyeli taşıyor. Otomotiv sektöründe yüksek bir yetenek-pazar uyumuna sahip şirketlerin uyumun düşük olduğu şirketlere kıyasla 14 yüzde puan daha yüksek bir gelir artışı kaydettiği belirtiliyor. Söz konusu oranın tekstil sektöründe ise 9 yüzde puan olduğu görülüyor.

Bununla birlikte raporda, 2013-2016 yılları arasında doğru yeteneğin doğru pazarla eşleştirilmesine yönelik çalışmalar yapan şirketlerin kar artışında uyumun düşük olduğu şirketlere göre 7,8 yüzde puan daha iyi performans sergilediği ifade ediliyor. Bu anlamda özellikle sigortacılık sektörünün öne çıktığının belirtildiği raporda; söz konusu üç yıllık dönemde kar artışı farkının 29 yüzde puan, bankacılık sektöründe ise 11 yüzde puan olarak gerçekleştiği vurgulanıyor.

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.