SON DAKİKA

Okul Tıraşı’nın kurgusu, Hayedeh Safiyari’ye emanet

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 15:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ferit Karahan’ın yeni filmi Okul Tıraşı’nın kurgu masasında, İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin Oscar ödüllü filmlerinin ve Bahman Ghobadi, Ida Panahandeh gibi ünlü yönetmenlerin de editörü Hayedeh Safiyari oturuyor.

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın, yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj filmi “Okul Tıraşı”, henüz yapım aşamasında Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Romanya CNC’den yapım desteği aldı. Film, aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan araştırma geliştirme desteği ve Antalya Film Forum’dan Pitching Ödülü de almaya hak kazandı. Yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği, Asteros Film yapımı Okul Tıraşı filminin çekimleri, 2019’un ilk aylarında Van’ın Bahçesaray ilçesinde gerçekleşti.

Çekimlerin ardından kurgu aşamasına geçen “Okul Tıraşı”nın editörlüğünü; Ashgar Farhadi’nin Oscar ödüllü filmleri “Bir Ayrılık” ve “Satıcı”nın yanı sıra Bahman Ghobadi, Ida Panahandeh gibi ünlü yönetmenlerin filmlerinin de editörü Hayedeh Safiyari üstleniyor.

“Okul Tıraşı”, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikâyesi… Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı film, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor.

Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı “Okul Tıraşı”nın kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, bölgenin yerel halkından seçildi. Filmin görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi üstleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.