SON DAKİKA

Of Our Own Making Türkiye Prömiyeri Kundura Sinema’da

Bu haber 11 Haziran 2019 - 2:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Protocinema’nın birçok sanatçının video işlerinden oluşan tek kanallı video serisi Of Our Own Making’in Türkiye’deki ilk gösterimi 16 Haziran’da Kundura Sinema’da gerçekleşecek.

 

16 Haziran Pazar günü saat 13.00-14.00 arası Kundura Sinema’da gerçekleşecek gösterimde sanatçılar yaşadıkları bölgenin seslerini ve kaygılarını yansıtırken aynı zamanda evrensel deneyimlere karşı empatilerini sunuyor.

Seyirciler gösterimin ardından Beykoz Kundura’nın sahilinde düzenlenecek piknik etkinliğine davetliler.

Dileyenler Kundura Sinema’nın Haziran programı kapsamında aynı gün saat 16.00’da gösterilecek Fransız Yeni Dalga Sinemasının ilk temsilcilerinden Jean Luc Godard’ın 1965 yapımı Alphaville filmine katılabilecekler.

Of Our Own Making

İnşa edilmiş şehir hayatının kısıtlamaları ve toplumsal gelişmelerin -eski, tarihi ve gelecekteki- psikolojik etkileri gibi temaları birden fazla bakış açısından aktarmaktadır. Hera Büyüktaşcıyan, Vajiko Chachkhiani, Lara Ögel ve Hale Tenger değişen fakat farklı görünümlerde aynı kalan toplumların çeşitli yönlerini vurgulamak için halk hikayelerinden, tarihten ve hikaye anlatıcılığından yararlanarak çağdaş bir anlatım biçimi oluşturuyorlar. Theo Triantafyllidis’in VR (sanal gerçeklik) canlı performansının bir kaydını içeren videosu, görüntülerin ve fikirlerin geçmiş zamanda yaratılmış olsalar bile tamamen gelecek-şimdiki zamanda yer aldıkları fikrini ele alıyor. Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme ile Ahmet Öğüt ise su götürmez bir biçimde adaletsiz olan yönetim organlarının politikalarına karşı çıkmak için belirli bireylerden ve güncel olaylarlardan beslenen temalarla çalışıyorlar. Abbas ve Abou-Rahme işlerinde, Gazze sınırında gerçekleşen “March of Return” olayına katılanları ve kendilerini simgeleyen avatarlar yaratırken, Ahmet Öğüt Meksika’daki güvenlik ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan polisleri inceliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.