SON DAKİKA

Odunpazarı Modern Müze Eskişehir’de görkemli bir törenle açıldı

Bu haber 10 Eylül 2019 - 0:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca’nın Kurucusu olduğu OMM – Odunpazarı Modern Müze 7 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşen özel bir davetle kapılarını açtı.

 

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşen ilk sergisi “Vuslat” ile kapılarını açan Odunpazarı Modern Müze’nin dinamik ve çok yönlü yapısını yansıtan açılış etkinliğinde günümüzün yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması büyük ilgi toplarken, Marshmallow Laser Feast’in Türkiye’de ilk kez sunduğu çok algılı etkileyici sanal gerçeklik deneyimi davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı. OMM Kurucusu Erol Tabanca ve OMM Yönetim Kurulu Başkanı İdil Tabanca OMM’un açılış heyecanını tüm davetliler ile paylaştı.

Kültür ve sanat dünyasının tanındık isimleri, iş dünyası insanları, sanatçılar, Türkiye ve yurt dışından basın mensupları, Japonya’dan ve Eskişehir’den üst düzey davetliler ve müzenin hayata geçmesinde katkısı olan herkes gün batımında Tasigo Otel’de bir araya geldi. Lin Pesto’nun özel performansının ardından gece OMM’da devam etti. OMM’u ilk kez ziyaret eden davetliler müze meydanındaki etkileyici mapping gösterisi ile karşılandı. OMM’un şaşırtıcı mimarisi ve sergileriyle ilk kez buluşmanın heyecanının yaşandığı davet Jonathan Bree performansı ile devam etti.

 

OMM Açılışı Ardından Müze Turu ve Söyleşi

7 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşen görkemli açılışın ertesi sabahı basına özel düzenlenen müze turunun ardından OMM Kurucusu Erol Tabanca,”Vuslat” sergisinin küratörü Haldun Dostoğlu, yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV, Kengo Kuma and Associates kurucuları Kengo Kuma ve proje partneri Yuki Ikeguchi ile söyleşi gerçekleşti.

Ulusal ve uluslararası basın tarafından yoğun ilgi gören OMM basın toplantısında konuşulan başlıklar arasında müze mimarisi, “Vuslat” sergisinin oluşum süreci ve OMM’un hayata geçiş hikayesi yer aldı.

 

OMM Kentin Yeni Sembollerinden Biri Haline Geldi

OMM’a gelen ziyaretçileri, tüm dünyanın tasarımlarını ilgiyle takip ettiği ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan, Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisindeki öğelerden aldığı referanslarla tasarladığı 4500 m2’lik çağdaş bir sanat alanı bekliyor. Farklı büyüklüklerdeki sergileme alanlarının yanı sıra kafe, müze dükkanı ve atölye alanları da müzenin dinamik yapısını yansıtıyor. Odunpazarı’nın tarihi dokusuna gönderme yapan ahşap yapı sistemi ve etkileyici mimarisi ile gündüz olduğu kadar gece de semte hayat verecek müze binasının bu bölgenin odak noktası, sembolü ve aynı zamanda kamusal bir toplanma merkezi olması öngörülüyor.

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşen “Vuslat” sergisinin yanı sıra günümüzün yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması ve Marshmallow Laser Feast’in Türkiye’de ilk kez sunduğu çok algılı etkileyici sanal gerçeklik deneyimiyle OMM, çağdaş sanatın farklı disiplinlerini bir araya getirerek 8 Eylül 2019’da saat 13.00 itibarıyla kapılarını tüm ziyaretçilerine açtı. OMM, farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleri ile bu alanda yepyeni bir sayfa açmayı hedefliyor.

Sanatın merak uyandıran ve bir araya getiren gücü ile sadece Eskişehir’e değil, Türkiye’de müzecilik anlayışına farklı bakış açıları sunmaya hazırlanan OMM, herkesin keyifle vakit geçirebileceği yeni bir nefes alanı ve sanatsal bir buluşma noktası sunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.