SON DAKİKA

Mülteci ve Türkler Müziğin Evrensel Dilinde Buluşacak

Bu haber 10 Aralık 2017 - 17:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk ve mülteci müzisyenler, sosyal uyumun önemine dikkat çekmek için “Start Up Band” isimli müzik yarışmasında bir araya gelecek. Habitat Derneği’nin yürüttüğü İMECE Programı kapsamında düzenlenen yarışma; Türkiye, Irak, Afganistan, Ürdün, İran’dan 50 müzisyenin katılımı ile gerçekleşecek. Kendi şarkısını besteleyecek 7 karma grup, 11 Aralık’ta İstanbul’da performansını sergileyecek. Jüri tarafından seçilen ilk 3 grup ödül almaya hak kazanacak.

Habitat Derneği’nin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile hayata geçirdiği İMECE Programı kapsamında, mülteci ve Türk gençleri müziğin evrensel dilinde buluşturacak bir yarışma organize edildi. Toplumlar arasında dostluk köprüsü kuracak ve müzik girişimciliğini destekleyecek, “Start Up Band” yarışması için Türkiye, Irak, Afganistan, Ürdün, İran gibi ülkelerden toplam 50 müzisyen bir araya gelecek. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İMECE Programıkapsamında gerçekleştirilecek yarışma, mülteci ve Türkleri ortak yaşam temasıyla bir araya getirecek.

9-11 Aralık tarihleri arasında, 50 müzisyen 7 karma grup oluşturarak, final günü için bir şarkı besteleyecek. 11 Aralık akşamı 7 grup, İstanbul’da performansını sergileyecek. Jüri tarafından bestesinden şarkı sözlerine ve performansına kadar değerlendirilen gruplardan ilk 3’ü ödül almaya hak kazanacak.

“Ortak Bir Gelecek İçin Ön Yargıları Yıkmak Gerekiyor”

Mülteciler konusunda ön yargıları aşıp ortak bir geleceğin inşası için çalışmalar yürüttüklerini belirten Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “Bugün burada bir yandan müziğin evrensel dilini kullanarak dostluk temelleri oluşturmak ve de bir inovasyon ve girişimcilik aracı olarak kullanma gayesi ile yola çıktık. Mültecilerin varlığını kabullenerek hem ekonomi temelli hem de toplumsal temelli birliktelikler de kurmalıyız. Dünyanın neresine giderseniz gidin müzik notalarını bilen herkesin bir araya geldiğinde beste yapabilmesi gibi sağlıklı bir ortak gelecek inşası için ön yargıları aşıp harekete geçmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.