SON DAKİKA

Lenfödem Merkezi’nde hafifle, özgürleş!

Bu haber 05 Mart 2018 - 11:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Lenfödemin etkin bir şekilde tedavi edilmesinin yanında önlemeye yönelik çalışmalar yapmak ve bilinirliği artırabilmek amacıyla Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Lenfödem Merkezi, birçok ülkede Lenfödem Farkındalık Günü olan 6 Mart’ta gerçekleştirilecek bir organizasyonla hizmete giriyor. Merkezin hizmete sunulması nedeniyle Moderatörlüğünü yazar ve sunucu İclal Aydın’ın yürüteceği Acıbadem Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Vildan Çerçi’nin konuşmacı olarak katılacağı “Önlemek de, tedavi de mümkün” başlıklı söyleşide hastalar da deneyimlerini aktaracak. Kadın kanserleri konusunda etkin bir şekilde çalışan Pembe İzler Derneği’nin de yer alacağı organizasyonda bir sosyal sorumluluk projesine de imza atılacak

Dolaşım sistemimizin bir parçası olan lenflerin tıkanması sonucunda oluşan ödem, hastanın hayatını adeta çekilmez hale getiren bir sağlık sorunu. Farklı nedenlerle oluşsa bile, özellikle meme kanseri cerrahisi sonrasında lenfleri alınan hastalarda daha sık karşılaşılıyor. Peki hem önlenebilecek hem de tedavi edilebilecek bu hastalıkla karşı karşıya kalan kişiler, neler yapması gerektiğini biliyor mu? Bu soruya evet demek mümkün değil. Çünkü henüz ülkemizde toplum tarafından farkındalığı yüksek olan bir hastalık değil.

Acıbadem Atakent Hastanesi, toplumsal farkındalığı az olması nedeniyle lenfödem ile karşılaşan birçok hastanın mücadelede yalnız kaldığı, doğru tedaviye ulaşmakta zorlandığı lenfödem konusunda da önemli bir adım atılıyor. Hastalığın etkin bir şekilde tedavi edilmesinin yanında önlemeye yönelik çalışmalar yapmak ve bilinirliği artırabilmek amacıyla Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Lenfödem Merkezi, birçok ülkede Lenfödem Farkındalık Günü olan 6 Mart’ta gerçekleştirilecek bir organizasyonla hizmete giriyor.

Kanser cerrahisi ve tedavisi görmüş her hastayı eğitip, farkındalık yaratmak lenfödemin ortaya çıkmasını önlemenin yanı sıra, lenfödem konusunda ciddi bilimsel çalışmaların yürütüleceği merkezde, sağlık profesyonellerine yönelik de organizasyonların gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Önlemek de, tedavi de mümkün”

Gün boyu devam edecek açılış organizasyonunda, lenfödemin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğu konusunda farkındalık yaratmak ve yeterince yorulan bedenlerindeki ağırlığı atabilmelerinin mümkün olduğunu gösterebilmek adına bir de söyleşi düzenlenecek.

Moderatörlüğünü yazar ve sunucu İclal Aydın’ın yürüteceği Acıbadem Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Vildan Çerçi’nin konuşmacı olarak katılacağı “Önlemek de, tedavi de mümkün” başlıkla söyleşide hastalar da deneyimlerini aktaracak.

Hasta, hasta yakınları ve sağlık profesyonellerinin yanı sıra meme kanseri konusundaki sosyal sorumluluk çalışmalarıyla dikkat çeken Pembe İzler Derneği’nin de yer alacağı organizasyonda bir sosyal sorumluluk projesine de imza atılacak. Onkoloji hastaları ve onkoloji hemşireleri ile lenf ödem ekibi tarafından hazırlanan el emeği ürünler kurulacak olan kermeste Pembe İzler Derneği yararına satışa sunulacak.

Lenfödem konusunda toplumsal farkındalığı artırmayı misyon edinen merkezimizin açılış etkinliğinde, siz değerli basın mensuplarını aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

ETKİNLİK BİLGİLERİ

09:00 Kermes

11:00 Kokteyl

11:30 Önlemek de, tedavi de mümkün söyleşisi

Moderatör İclal Aydın’ın katılımıyla;

  • Prof. Dr. Cihan Uras
  • Dr. Vildan Çerçi
  • Hastalar Anlatıyor
  • Soru cevap

13:00 Kapanış

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.