SON DAKİKA

Kuveyt Türk, Sanatseverleri Suyun Naif Sırrı’nı Keşfe Çağırıyor

Bu haber 02 Şubat 2018 - 15:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kültürel mirasımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli bir rol üstlenen Kuveyt Türk, 30 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında ebrû üstadı Alparslan Babaoğlu’nun “Suyun Naif Sırrı Geleneksel Türk Ebrûsu” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkan, gerçekleştirdiği projelerle bu mirası gelecek nesillere aktarmak ve geleneksel sanatlarımızı yaşatmak için çalışan Kuveyt Türk, bu çerçevede yine çok önemli bir sanatçıyı sanatseverlerle buluşturuyor. Kuveyt Türk, 30 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında Kuveyt Türk Bankacılık Üssü’nde “Suyun Naif Sırrı Geleneksel Türk Ebrûsu” adlı sergiyle bu kez ebrû üstadı Alparslan Babaoğlu’nu misafir ediyor.

Sergi açılışında bir konuşma yapan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, şunları söyledi: “Kuveyt Türk olarak sanata ve sanatçılara büyük kıymet veriyor ve bu konuda üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Bu minvalde, tıpkı bugün olduğu gibi bizi estetiğe ve sanata gark eden, özel ve eşsiz eserlerin yer aldığı sergiler düzenliyoruz. Bu yılki ilk sergimiz olan “Suyun Naif Sırrı Geleneksel Türk Ebrûsu” ile 30 yıldır kadîm ebrû sanatına, Türk ebrûculuğuna aşkla hizmet eden Alparslan Babaoğlu’nun kıymetli eserlerini sanatseverlerle buluşturduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Hat sanatı için ‘iğneyle kuyu kazmak’ tabiri kullanılır. Ebrû sanatı ise ‘iğneyle suyu kazmak’ şeklinde dillendirilir. Zuhurata tabii olan ebrû sanatı sırlı bir sanattır. Biz de bütün sanat sevdalılarını bu sırrı keşfetmeye davet ediyoruz.”

Açılıştan önce Kuveyt Türk Bankacılık Üssü’nde Klasik Türk Ebru Sanatı üzerine bir söyleşi de düzenleyen Üstad Alparslan Babaoğlu ise Kuveyt Türk’e sanata ve sanatçıya olan desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Ebrû sanatıyla 1984 yılında Topkapı Sarayı Nakışhânesi’ne devam ederken tanışan Alparslan Babaoğlu, ardından ustası Mustafa Esad Düzgünman’dan ebrû sanatının icrası ve öğretilmesi konusunda icazet aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün de sahibi olan Alparslan Babaoğlu’nun “Suyun Naif Sırrı Geleneksel Türk Ebrûsu” adlı sergisinde battal, neftli battal, hatip, çiçekli, hafif, kumlu, mutaf ebrûsu, taraklı ve akkâse gibi birçok çeşidi bulunan ebrûnun en güzel örnekleri sergileniyor.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.