SON DAKİKA

Kültür-Sanat, İş Dünyası ve Mimarlar Pera Müzesi’nin Yeni Sergilerinde Buluştu!

Bu haber 08 Aralık 2017 - 9:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pera Müzesi, yılın son iki sergisini kalabalık bir davet eşliğinde tanıttı. “Bana Bak!: ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar” sergisi, portreyi günümüz çağdaş sanat üretimleri üzerinden bir kez daha tartışmaya açarken, “Louis Kahn’a Yeni/den Bakış: Cemal Emden’in Fotoğrafları – Çizimler ve Resimler” sergisi, 20. yüzyıl dünya mimarlığının önemli aktörlerinden Louis Kahn’ın yapıtlarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanıyor.

Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, “Bana Bak! sergisi küratörü Nimfa Bisbe Molin, la Caixa” Vakfı Kültür Bölümü Yöneticisi Ignasi Miró, ”Louis Kahn’a Yeni/den Bakış sergisi küratörü mimar N. Müge Cengizkan, sergi tasarımcısı Bülent Erkmen ve mimar ve fotoğraf sanatçısı Cemal Emden’in katılımıyla gerçekleşti. Geceye iş, sanat ve cemiyet hayatından önemli isimler ve genç koleksiyonerler, mimarlar, sanatçılar ve çok sayıda konuk yoğun ilgi gösterdi.

Pera Müzesi’nin “Bana Bak!: ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar” sergisi, sanat tarihindeki en eski ifade biçimlerinden biri olan portreyi, günümüz çağdaş sanat üretimleriyle yeniden ele alıyor. Küratörlüğünü Nimfa Bisbe Molin’in üstlendiği sergi, 22 sanatçının eserleri üzerinden beden, kimlik ve temsil kavramlarını gündeme getiriyor. Resim, fotoğraf, heykel ve videodan oluşan seçki, izleyicileri portrelerin toplumsal aynasında kendilerine bakmaya davet ediyor.

Pera Müzesi’nin Louis Kahn’a Yeni/den Bakış: Cemal Emden’in Fotoğrafları – Çizimler ve Resimler” sergisi ise, dünyaca tanınmış Amerikalı mimar, düşünür ve sanatçı Louis Kahn’ın yapıtlarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanıyor. Seranit Grup sponsorluğında düzenlenen serginin küratörlüğünü mimar N. Müge Cengizkan, tasarımını ise Bülent Erkmen üstleniyor. Mimar ve fotoğraf sanatçısı Cemal Emden’in belgelediği ve Kahn’ın yapılarına yeni bir bakış sunan fotoğrafları merkezine alan sergi, Kahn’ın tüm yaşamını geçirdiği, çalıştığı ve eğitmenlik yaptığı Pensilvanya, Dakka ve Ahmedabad’da bulunan mimari yapıtlarına ait çizim ve fotoğrafların yanı sıra seyahat eskizlerini bir araya getiriyor.

Sergiler, 4 Mart 2018 tarihine kadar izlenebilir.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.