SON DAKİKA

Kitlesel Fonlama Forumu başlıyor

Bu haber 23 Nisan 2018 - 12:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kitlesel Fonlama Derneği, son yıllarda yükselişe geçen ve girişimcilerin en önemli basamaklarından biri olan kitlesel fonlama (crowdfunding) farkındalığını artırmak için harekete geçti. Sektörün önemli isimlerini ağırlayacak olan Kitlesel Fonlama Forumu, ilk kez 8 Mayıs’ta Nişantaşı Üniversitesi Konferans Merkezi’nde gerçekleşecek.

Dünyada hızla gelişen kitlesel fonlama (crowdfunding), genç girişimciler için alternatif finansal kaynak sağlama yöntemlerinden birisi olma yolunda. Daha öncesinde yatırım fonlarının başını çektiği dünyadaki girişim fonlama hacmi, 2016 sonunda kitlesel fonlama platformların sağladığı fon hacminin gölgesinde kalmaya başladı. 2016 sonu rakamlarına göre, dünya çapında 45 milyar doların üzerinde fon toplayan 2 binin üzerinde kitlesel fonlama platformu bulunuyor. Dünya Bankası tarafından 2011’de yapılan araştırmaya göre, bu rakamın 2020 yılında 100 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Artık fon bulamadığı için fikrini hayata geçiremeyen Amerika ve Avrupa’daki girişimciler soluğu Kickstarter, IndieGoGo, GoFundme, Seeders, crowdcube gibi fonlama platformlarında almaya başlarken, ülkemizde de bu sistemin öncülüğünü crowdFON, fonGOGO, arıkovanı gibi platformlar yapıyor. Bu platformlarda genç girişimciler, çok sayıda insanın küçük bağışlarını toplayarak yatırıma dönüştürüyor.

Genç girişimciler için büyük bir fırsat

Girişimcilere kitleler yoluyla maddi destek sunan kitlesel fonlama kültürünün öncüsü Kitlesel Fonlama Derneği, büyük bir etkinlik organize ediyor. 8 Mayıs 2018 tarihinde Maslak’taki Nişantaşı Üniversitesi Konferans Merkezi’nde ilk kez düzenlenecek olan 1. Kitlesel Fonlama Forumu, kitlesel fonlama farkındalığını artırmayı, gerekli düzenlemeler üzerinde yeni yatırımcılarla görüş alışverişinde bulunmayı amaçlıyor. Sektördeki önemli isimlerin konuşmacı olarak yer alacağı etkinlikte, girişimciler Türkiye’deki mevcut işleyiş ve mevzuat hakkında bilgi sahibi olabilecekleri gibi kendilerini bekleyen fırsatlardan da haberdar olabilecek.

“Fikri olan herkesi bekliyoruz”

Kitlesel Fonlama Forumu’nun ve derneğin kurucusu Savaş Ünsal, yeni sistemin avantajlarına dikkat çekerek genç girişimcileri ve şirketleri etkinliğe davet ediyor. Ünsal, “Kitlesel fonlama sayesinde bugün pek çok yaratıcı ve yenilikçi proje hayalden gerçeğe dönüştürülüyor. Biz Yeni Kitlesel Fonlama Kanunu’nun Meclis’te onaylanması ile birlikte gerek ödül gerekse sermaye bazlı platformların hızla artacağını ve pek çok kuruluşun bu yeni sektöre giriş yapacağını öngörüyoruz. Kitlesel fonlama yaygınlaştıkça hayata geçirmeye çalıştığı girişim için destek arayan herkese yeni kapılar açılacak. Fikri olan herkesi Kitlesel Fonlama Forumu’na bekliyoruz” dedi.

Kitlesel Fonlama Forumu 2018 programı ve kayıt için www.kitleselfonlamaforumu.comadresini ziyaret edebilirsiniz

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.