SON DAKİKA

Kanser Gen Haritalama Testleri ile Kanserle Mücadelede Yeni Bir Dönem Başladı

Bu haber 05 Nisan 2018 - 14:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rutin kanser tedavisine yenilikçi, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri dahil etmek amacıyla 2010 yılında kurulan Foundation Medicine (FMl), kanser tedavisinde kişiye özel yaklaşım için büyük önem taşıyan, kanser gen haritalama testleri geliştiriyor. Kapsamlı gen haritalama testleri, yüzlerce kanserle ilişkili gendeki değişikliklerin çok yüksek bir duyarlılık ve özgüllükle saptanabilmesine olanak tanıyarak, kanserle mücadelede önemli rol oynuyor.

Türkiye’de İnfogenetik firması altında hizmet vermeye başlayan FMI’ın sunduğu kanser gen haritalama testlerinden FoundationOne, solid tümörlerde bulunan 315 farklı gendeki tüm genomik değişiklikleri tespit ediyor. Tümörün, vücudun neresinde bulunduğu fark etmeksizin yapılabilen bu testler, genetik değişikliklerin güncel tedavilerle eşleştirilmesine yardımcı oluyor.

FoundationONE’ın Amerika ve Avrupa’daki laboratuvarlarından gelen bu kapsamlı raporda, tümör dokusunda meydana gelen ve kansere neden olmuş olabilecek muhtemel genetik değişiklikler inceleniyor. Çıkan raporda, bu değişikliklerde etkin olabilecek dünyadaki tüm hedefe yönelik tedavi alternatifleri, hastanın immün tedaviden fayda sağlayıp sağlayamayacağına ilişkin bazı bilgiler ve hastanın dahil edilebileceği klinik araştırmalar yer alıyor. Böylece hasta ve hekime tedavi sürecinde yol gösterebilecek kişiselleştirilmiş kanser haritası sunuluyor.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.