SON DAKİKA

Kadınlara artık ‘İnternetle Hayat Kolay’

Bu haber 08 Mart 2018 - 21:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Telekom’un “ İnternetle Hayat Kolay’ projesi, Türkiye’nin en ücra köşesinde iş hayatında tutunmaya çalışan kadınları dijital dünya ile tanıştırdı. “İnternetle Hayat Kolay Projesi’ sayesinde pek çok kadın yurt dışının kapılarını araladı.

Sinop’ta restoran sahibi 70 yaşındaki Semihe Şengül, aldığı internet eğitimleri sayesinde el emeği dantellerini, işlemelerini Amerika’ya sattı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gelinlik ve kuaför salonu işletmesi bulunan Sıdıka Cengizer de, iş yerinin internet sayfası sayesinde satışlarının yüzde 90 oranında artırırken, japonya’ya bile gelinlik göndermeyi başardı.

Ardahan’ın Posof ilçesi Baykent Köyü Muhtarı Özgül Önder de, aldığı İnternetle Hayat Kolay eğitimleri ile komşularının e-devletten soy ağacı sorgulamasına yardımcı olmaya başladı.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Derneği ile birlikte yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projesi “İnternetle Hayat Kolay” kadınlara dijital dünyanın kapılarını araladı. Proje sayesinde Türkiye’nin en ücra köşesinde kadınlar, imkansız denileni başardı. Şanlıurfa Suruç’ta gelinlik ve kuaför salonu bulunan Sıdıka Cengizer, işyerinin internet sayfası sayesinde yöresel nakışlarla işlenmiş gelinlikleri Japonya’ya satmayı başardı. Sinop’ta yöresel yemek restoranı bulunan 70 yaşındaki Semihe Şengül de, İnternetle Hayat Kolay kapsamında aldığı eğitimler sayesinde, işyerinin portalından Amerika’ya el emeği dantellerini, eriştelerini, salçalarını ihraç etti.

Türkiye’nin kalkınmada öncelikli 54 ilinde uygulanan İnternetle Hayat Kolay (İHK) Projesi, bu yıl sonunda 81 ile nefes verecek. Proje kapsamında ağırlıklı kırsal kesimde olmak üzere toplan 30 bin kişiye eğitim verilirken, bunlardan 19 binini kadınlar oluşturdu. İnternetle Hayat Kolay Projesi’nde, internet okur yazarlığı eğitimleri, Türkiye’nin her yerindeki 300 gönüllü genç tarafından veriliyor.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.