SON DAKİKA

KADINLAR ÜZERİNDEN TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ YAPMAYALIM

Bu haber 27 Aralık 2017 - 22:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İyi Parti Şişli İlçe Başkanı Ahmet Ünal, mevcut iktidarın kadına bakışının oldukça çarpık ve sağlıksız olduğunu, samimiyetten uzak olduğunu düşündüğünü belirterek : “Kemalizm’in modern kadının modernliği etek boyundan, muhafazakâr kesimden iktidar kanadının ise dindar kadını başörtüsü üzerinden değerlendirip kodlaması hatalı ve çok büyük bir yanlıştır” dedi.

Modernist kalıpların ötesinde yaşadığımız dünyanın güzelleşmesinde katkıların en büyük payına sahip olan kadınların ve kadın olgusunu günümüz yüzyıldaki özgürlük anlayışına sığdıramadığımızı sığdırmak istemediğimizi onların yeteneklerini köreltmek için doğduklarından bu yana sayısız kısıtlamalara toplum olarak maruz bıraktığımızı ifade eden Ünal “ Kadına bakış olgusunu yerelden başlayarak gündeme getireceklerini söylerken çalışan kadının çalışmasının karşılığını aldığı çalışmayan ve ya çalışamayacak durumda olan kadınların da gerekli sosyal hak ve özgürlükler ile korunduğu bir toplum düzenini ortaya koymak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini”belirtti.

“Kadınlarımızı rahat bırakalım, onlar üzerinden toplum mühendisliği yapmayalım. Onları kısıtlamaya dönük hareketleri bırakalım. Onları şekli anlamda kılık kıyafet üzerinden değerlendirmeyelim. Onları sadece anne olarak eş olarak görmeyelim, onların toplumumuzun ayağa kalkmasında yan yana yürümemiz gereken el ele olmamız gereken geçmişten günümüze bizi sırtlayan toplumun arkasını toplayan değerli bireyler olduklarını bilelim” diyerek “ modern toplumun inşasında Kemalizm ve muhafazakar kesim arasında geçen toplumsal savaşta her iki tarafın da modernlik anlayışının kadın üzerinden kurulmasında problem olduğunu düşünüyorum. O zamandan bu zamana her iki kesiminde özellikle 90lar ve sonrasında ortaya çıkan anlayış tarzında veya anlayışımız öyle değil deseler bile en azından bunun toplumdaki görünen halinin çok yanlış ve toplumu kutuplaştıran bir dile sahip olduğunu düşünüyorum.

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.