SON DAKİKA

İzleyiciler için ‘My Time’ olgusu ‘Prime Time’ın önüne geçecek mi?

Bu haber 19 Nisan 2018 - 22:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Web siteleri, mobil uygulamalar ve mobil siteler artık hem kişisel hem de kurumsal markalar için olmazsa olmazlardan… Buna şimdilerde sosyal medyanın gücü de eklendi. Ve dijitalleşme ise son sürat devam ediyor!

Profesyonel pazarlama dünyası için amaç her daim aynı aslında; markalaşmaya katkı sağlamak ve marka bilinirliğini arttırarak gün sonunda satışa dönen iletişimler sağlayabilmek… Son yıllarda şirketler faaliyet gösterdikleri alan ne olursa olsun dijital platformlarda daha çok yer almaya, mobil ve web içerik geliştirmeye aynı zamanda bunları kendilerini arayan doğru insanlara ulaştırmaya çalışıyorlar.

CRM Medya COO’su Ömer Güran, “Klasik pazarlama anlayışının tek başına eskisi kadar başarılı sonuçlar vermediğinin farkına varan firmalar, planlamalarına hem klasik hem de dijital mecralardan oluşan paketler hazırlayarak devam ediyorlar. Hatta ürün bazlı bakıldığında sadece genç hedef kitleye ulaşmak isteyen ve sadece iletişimini internet ve sosyal medya üzerinden yapan şirketlerin sayısında da artış görülüyor” dedi.

“Prime Time’ olgusu ‘My Time’ olgusuna dönüşüyor!”

Avrupa ve Amerika’da birçok meşhur gazetenin CEO’larının yaptığı açıklamalar çoğu gazetenin yakın gelecekte sadece Pazar günleri baskı yapacakları yönünde… Haftanın geri kalan altı gününde ise yayınlarına sadece dijital platformlardan devam etmeleri bekleniyor. CRM Medya COO’su Ömer Güran, “Birçok TV kanalı da, yayınlarını dijital platformlara taşımaya başladılar. Bu davranış, dijitalleşen dünyada TV Kanallarındaki ‘Prime Time’ olgusunun ‘My Time’ olgusuna dönüşmekte olduğunun en büyük ispatı. Yani artık sevdiğimiz dizileri, TV programlarını, belgeselleri veya maç yayınlarını sadece yayınlandığı saatte değil seyircilerin istedikleri saatte de izleyebilecekleri platformların sayısı hızla artıyor” diye belirtiyor.

“Dijitalin gücüne entegre olmak gerekiyor”

“Dijitalleşen dünya, zaman ekseninde kişisel kökenli çözümler sunmaya başladıkça tüketim alışkanlıklarının da yer değiştireceği ve dijital platformların yavaş yavaş ön plana çıkacakları çok aşikar” diye belirten Ömer Güran, “Buna uygun çözüm ve pazarlama stratejileri geliştiren firma, kurum ve servislerin ise bir adım önde olacağı tartışılmaz bir gerçek. Yani, hem bireysel hem de kurumsal manada dijitale entegre olamayanların ‘bir ayaklarının eksik kalacağı’ bir dönem geldi ve çattı. Bu gerçeği bir an evvel görüp uygun aksiyonları alabilenlerin uzun vadede kazançlı çıkacakları kesin. Bir sürü bilinmeyenin egemen olduğu, tecrübe ve optimizasyonun aynı çatı altında barındığı, profesyonellik ve müşteri memnuniyeti içeren ve de en önemlisi A’dan Z’ye tüm servisler için dijital hizmet verebilen ajansların artış gösterecekleri parlak bir sene olacak” diye ifade etti.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.