SON DAKİKA

İYİ PARTİ-AKŞENER KAZANAN MI KAYBEDEN Mİ?

Bu haber 26 Haziran 2018 - 18:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti kuruluşundan 7 ay sonra girdiği ilk genel seçimlerde %10 oy alırken Cumhurbaşkanı adayı Akşener ise %7,5 civarı oy aldı. Bu sonuçlar başarı mı yoksa başarısızlık mı? Burada göreceli bir başarısızlık ve kesin olan da bir başarı söz konusu.

Öncelikle şunu belirtmemiz lazım ki partide, sayın genel başkanda hareketin kuruluşunda aldığı rüzgâra göre başarısız bir seçim geçirdi lakin normal şartlarda, yeni kurulan bir partinin 7 ayda ve olanca baskıya, zulme rağmen %10 alması gelecek adına umut verici bir başarıdır, tabi ileriye dönük doğru hamleler yapıl

Millet İttifakı ve İYİ Partinin başarısızlığının sebepleri var. Birincisi Erdoğan’ın doğru, Millet İttifakı’nın aşağıda detaylandıracağım yanlış stratejisi. Erdoğan’ın Meral Akşenerin başlangıçtaki rüzgarını söndürme adına onu ve partiyi muhatap almaması ve Muharrem İnce adı çıkar çıkmaz bizzat kendisi ve medya ordusuyla onu parlatma adına her şeyi yapması çok doğru bir süreç okumasıydı.

Erdoğan kendisini yıkacak olanın ancak ve ancak sağ içinden gelebileceğini iyi biliyordu. Erdoğan, CHP adayı taş çatlasa 30 alır diye düşündü ki öylede oldu. CHPnin günümüz konjonktüründe merkez sağdan oy alabilmesi için 2030lu yılların gelmesi yani bir kuşağın daha geçmesi gerekiyor.

İkinci sebep ise Millet İttifakı’nın yanlış stratejisi. İttifak sözde kaldı ve karşı ittifaka hamle olarak mecburi bir ittifak kurduklarını kabul edercesine politikalar izlediler. Kesinlikle merkez sağ içerisinden bir çatı adayları olmalıydı ve bu da Akşener olmalıydı. Böyle bir tercih durumunda Akşenerinin başlangıçta aldığı rüzgardan korkan iktidar partisinin de kurmak istediğgörmezden gelme” stratejisi bozulacak, medya ve meydanlarda Akşener daha görünür olacak böylece AKPnin %7 olan kaybı daha da artacaktı.

Son olarak başlıkta ki sorumuza cevap verelim, İYİ Parti kazanamadı ama kaybetmedide. İYİ Parti artık mecliste. Bu saatten sonra her şey Genel Merkez ve Sayın Akşenerin kendi ellerinde. Umut ediyorum ki İYİ Parti merkez sağ seçmenin AKP dışında tek alternatifi olarak memleketin geleceği adına süreçleri doğru okur ve doğru hamleler yapar.”dedi.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.