SON DAKİKA

İsen: Fahrettin Paşa olmasaydı Kutsal emanetler bugün British Museum’da sergileniyordu

Bu haber 22 Aralık 2017 - 12:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TBMM Kültür Varlıklarını Araştırma  Komisyonu Başkanı Mustafa İsen, BAE Dışişleri Bakanı Zayed‘in, Twitter‘da bir kullanıcının,  Medine müdafisi Fahreddin Paşa’nın “yerel halka karşı suç işlediğini” iddia eden  ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde görüş içeren mesajını  paylaşmasıyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Zayed’in, Fahrettin Paşa ile ilgili paylaşımının iftira olduğunu, bu  durumun Türkiye’de ciddi bir kesimin de haklı tepkisini çektiğini anlatan İsen,  Medine müdafisi olarak bilinen Fahrettin Paşa‘nın bu vesileyle bir sanat  koruyucusu olduğunun da ortaya çıktığını söyledi.

Fahrettin Paşa’nın bahsi geçen kutsal emanetleri, düşman eline  geçmesine engel olabilmek adına tüm zorluklara rağmen Topkapı Sarayı’na  intikalinin gerçekleşmesini sağladığının altını çizen İsen, “Efendimizin mabedini  ordusuyla birlikte çekirge yiyerek tam 2 ay 10 gün savunan Fahrettin Paşa’ya  hırsız demek kimsenin haddine değildir.” dedi.

İsen, Topkapı Sarayı’nda Medine özel defterine kayıtlı olan ve  aralarında büyük elmas parçaları, gümüş, altın külçeler, şamdanlar, avizeler,  kandiller, yelpazeler, nadir yazma eserler, Kur’an-ı Kerim ve Hırka-i Saadet’in  yer aldığı 745 eserin, hazine ve kutsal emanetler bölümünde korunduğuna işaret  etti.

“Yeniden Türkiye’ye yönelik olumsuz görüşler serdedilmeye başlandı”

Mustafa İsen, yaşanan çirkinliklerin BAE ve Suudi Arabistan‘da bir  takım adamların Türkiye’ye karşı olumsuz tavırları ve içindeki kinin ifşası  anlamına geldiğini söyledi.

Bunun münferit zırvalar olduğunu vurgulayan ve geniş kitlelerin bu  durumu böyle düşünmediği kanaatinde olduğunu anlatan İsen, şunları kaydetti:

“Fahrettin Paşa, o gün büyük bir vefa duygusu ile o kutsal emanetleri  binbir zorluk ile İstanbul‘a göndermemiş olsaydı, adım gibi eminim ki o eserler  bugün Topkapı Sarayı yerine başta British Museum olmak üzere muhtemelen  Avrupa‘nın çeşitli müzelerinde sergileniyor olacaktı. Fahrettin Paşa bu eserlerin  hem dağılmalarını önlemiş hem de Müslüman coğrafyasında kalmasını temin etmiştir.  Bizi maddi boyutundan çok manevi tarafı ilgilendirmektedir. Bu eserlerin önemli  bir bölümü hanedanın, Hz. Peygambere ve Harem‘i Şerife saygıları çerçevesinde  gönderilmiş eserlerdir. Fahrettin Paşa’nın gayreti sayesinde yeniden İstanbul’a  dönme fırsatı elde etmişlerdir. BAE başta olmak üzere Arap dünyasında yeniden  Türkiye’ye yönelik olumsuz görüşler serdedilmeye başlandı. Bu son yıllarda olumlu  manada ivme kazanan ülkemiz ile Arap dünyası arasındaki ilişkilerin yumuşamasına  ciddi şekilde darbe vurdu. Bunların münferit zırvalar olduğunu düşünüyorum. Geniş  kitlelerin bunu böyle düşünmediği kanaatindeyim.”

AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.