SON DAKİKA

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Bu Hafta

Bu haber 06 Kasım 2018 - 1:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

9 – 14 Kasım haftası İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek konserlerin ayrıntısı;

 

Hasretim Sana

Besteci, araştırmacı, şair, yazar ve kompozitör Prof. Yalçın Tura’nın zihinlerden silinmeyen eserleri, Melihat Gülses yorumuyla müzikseverlerle buluşuyor. “Hasretim Sana” başlıklı konser, 9 Kasım akşamı, İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek. Gülses’e, şef İhsan Özer tarafından geleneksel ve evrensel enstrümanlardan özel olarak oluşturulmuş bir orkestra ve koro eşlik edecek.

Konserin repertuarı Yalçın Tura’nın; “Sevmek Nedir?” müzikalinden “Seninle Başladı”, “Keşanlı Ali Destanı” müzikalinden “Kadın Deniz Gibidir”, film müziklerinden “Umutsuz”, TV dizilerinden “Aşk-ı Memnû” için bestelediği “Hasretinle Yandı Gönlüm”, “Hasretim Sana” ve “Kasımpaşa Kıyıları”nın da aralarında olduğu eserlerinden oluşuyor.

 

Gazelden Hoyrata Harput’tan Urfa’ya

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 11 Kasım Pazar akşamı, Elazığ’dan Şanlıurfa’ya gazelden hoyrata bir kültür köprüsü kurulacak. Mehmet Özbek danışmanlığında gerçekleşecek konserde, Elazığ ve Şanlıurfa’dan birçok değerli sanatçı sahne alacak.

Gazelden Hoyrata Harput’tan Urfa’ya başlıklı konserde, ortak kültüre sahip Urfa ve Harput’tan gazel, hoyrat ve türkülerin seslendirilecek.

Mehmet Özbek’in danışmanlığında gerçekleşecek konserde gazelhanlar Muzaffer Ertürk, Hasan Öztürk, Zülfü Demirtaş, Adnan Çilesiz, Faik Doğukan Öztürk, Bekir Çiçek, Halil Altıngöz, Bakır Karadağlı ve Halil Sezgin sahne alacak.

Gazelhanlara bağlamada Mehmet Nacak, udda Hüseyin Sekü, cümbüşte Hasan Demirkıran, klarnette Nuri Yılmaz, kanunda Deniz Göktaş, viyolonselde Ender Şen, kemanlarda Ertuğrul Erhan, Onur Akkuş, basgitarda Sezgin Eroğlu, ritimde Burak Çakır ve Veysel Ateş eşlik edecek.

 

İmparatorluk Etkisinde Güçlü Musiki

Urfa, Harput, Kerkük müziğinin ortak ve kendi içinde özel yönleri vardır. Bu anlamda bu üç şehrin müziğine bakıldığında, gerçekte bir imparatorluk bakiyesi şehirler olarak, saray müziğinden esintiler taşıdığını, imparatorluk etkisinde güçlü bir müzik damarından beslendiklerini görülür. Bu musiki, sanıldığı gibi avamın gelişi güzel çığırdığı bir tür değil, büyük bir kültürel birikimin ortaya çıkardığı sanat olarak kıymet görür.

 

 “Bizim Havalarımız” Sıla Yüklü

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu “Bizim Havalarımız” başlıklı konserle bu ay gurbet, hasret ve türkülerine mekân olacak. 12 Kasım akşamı gerçekleşecek konser, saat 20.00’de başlayacak.

Zafer Gündoğdu yönetiminde gerçekleşecek konserde Oğuz Akbaş, Aysun Gültekin, Meltem Yılmazkaya ve Sercan Direk Erkekler solist olarak sahne alacak.

 

“Flamenkovari”

Flamenko gitarının ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden Doğan Canku, flamenkovari bir konserle, 13 Kasım Salı akşamı, İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Canku konserde, kendisine has flamenko ezgileriyle süslediği unutulmaz eserlerini seslendirecek.

Lucia’yı Hayran Bırakan Sultânî-Yegâh Flamenko Sentezi Doğan Canku, Türk müzik motiflerini flamenkoya katıştırarak elde ettiği harmanla dünyada bir ilke imza attı. Paco de Lucia’ya Sultânî-Yegâh Sirto’yu çaldı ve Lucia’yı yaptığı senteze hayran bıraktı. Dünyanın en iyi flamenkocularından büyük övgüler alan Canku, kendini Flamenko sanatçısı olarak nitelendirmiyor.

Sanatçı, Paco de Lucia’nın “adeta flamenko gibi” dediği bestelerinin tarzını ise “Flamenkovari” olarak tanımlıyor. 1969 yılında Selami Karaibrahimgil ve Ahmet Kurtaran ile Modern Folk Üçlüsü’nü kurdu. Türk Halk Müziği ve Klasik Türk Müziği’ni modernize ettikleri repertuvarı ile ülkemizi defalarca temsil ettiler.

 

“Müziğin Ustaları”nda Veda Busesi

Türk Müziği’nin en önemli bestecilerinden Yusuf Nalkesen “Müziğin Ustaları” başlıklı konserle İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda eserleriyle yâd edilecek.

Müzikseverler Nalkesen’in eserlerini Zekai Tunca, Dilek Türkan, Çiğdem Yarkın ve Bekir Ünlüataer’in sesinden dinleyecek. 14 Kasım Çarşamba akşamı gerçekleşecek konser saat 20.00’de başlayacak. “Veda Busesi”, “Saymadım Kaç Yıl Oldu?”, “İçimdesin”, “Gitmek mi Zor” ve “Dargın Ayrılmayalım” konserde seslendirilecek eserler arasında.

Konser biletleri 30 ve 20 TL olarak CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.