SON DAKİKA

Hoşgörü Okyanusu Mevlânâ Beyoğlu’nda Anıldı

Bu haber 13 Aralık 2017 - 11:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hoşgörü okyanusu Hz. Mevlana vefatının 744. yıldönümü münasebetiyle Galata Mevlevihanesi’nde düzenlenen programla anıldı. Programda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bu dünya güzelleşecekse hep birlikte güzelleştireceğiz. Aşkla yapacağız, sevgiyle bir araya geleceğiz, halka halka büyüyen cemlerimizle tüm dünyayı kuşatacağız. Çünkü Mevlâna’nın asırlar evvel yaktığı aşk ateşi hâlâ dipdiridir; insanlığın içini ısıtmaktadır.” dedi.

Büyük İslam âlimi ve mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri, 744. Vuslat yıldönümünde Beyoğlu’nda düzenlenen özel programla anıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından Galata Mevlevihanesi’nde gerçekleştirilen Şeb-i Arus programı tekke pilavı ikramı ile başladı. İkramın ardından özel olarak düzenlenen Sema Mukabelesi katılımcıların büyük beğenisini topladı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; AK Parti İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Sarıkaya, Beyoğlu Kaymakamı Savaş Ünlü, Ermeni Katolik Patriği Prof. Dr. Levon Zekiyan, Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin, Türkiye Musevi Cemaati Vakıf Başkanı İshak İbrahimzadeh ve yardımcısı Jozef Nassi, İstanbul Rum Patrikhanesi Temsicisi Peder Benjamin, TÜRSAK Başkanı Fehim Yaşar, Ressam İsmail Acar ve çok sayıda ülkenin İstanbul Konsolosu ile birlikte iş, sanat, spor ve medya camiasından önemli isimler katıldı.

İYİLERLE KÖTÜLERİN MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan programda yaptığı açılış konuşmasında “Hz Mevlana’nın vuslatının 744. Yılı münasebetiyle yine Galata Mevlevihanesi’nde geleneksel hale getirdiğimiz bu güzel anma programında bir aradayız. İnsanoğlunun hayat serüveni Habil ve Kabil’den başladı. İyilerle kötülerin mücadelesi devam ediyor. İnsanlık tarihinde iyiliğin en iyi anlatıcılarından birisi elbette Hz Mevlana’dır. İnsanoğlu bu cennet gibi dünyayı aslında kendisine cennet edebilecekken maalesef cehenneme çevirmeyi başarıyor. O nedenle Hz Mevlana’yı her defasında daha fazla anlamaya ihtiyacımız olduğunu hissediyoruz.” dedi.

BİZ BU KIYMETLİ EMANETE SAHİP ÇIKMAKLA MESULÜZ

Başkan Demircan, “Bu dünya güzelleşecekse hep birlikte güzelleştireceğiz. Aşkla yapacağız, sevgiyle bir araya geleceğiz, halka halka büyüyen cemlerimizle tüm dünyayı kuşatacağız. Çünkü Mevlâna’nın asırlar evvel yaktığı aşk ateşi hâlâ dipdiridir; insanlığın içini ısıtmaktadır. Ben dünyayı güzelliğin kurtaracağına inananlardanım. Yaradılanı yaradandan ötürü sevmeden dünyanın feraha ermesi mümkün değildir. Bu arifane tavır bize Hz. Mevlâna’nın emanetidir. Biz bu kıymetli emanete sahip çıkmakla mesulüz. Rahmeti-î rahmana erişinin 744. sene-î devriyesinde aziz hatırasını yâd ettiğimiz Hz. Mevlâna’nın ışığı yolumuzu aydınlatsın.” ifadelerini kullandı.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.