SON DAKİKA

HİKAYESİ OLAN ŞEYLER Lüks-Gen

Bu haber 29 Kasım 2017 - 14:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Nurhan Turan Keeler’ın Sola Yayınları etiketi ile yayınlanan yeni romanı “Lüks-Gen” raflarda yerini aldı.

Felsefeden, seyahatten, Antik Yunan’dan, Anadolu’dan, teknolojiden, sanattan bahseden, yazar Nurhan Turan Keeler, yeni kitabında iştah kabartan ve hayal kurduran lükslerden bahsederken; bazen lüksün birisinin gösterdiği küçük ve nazik bir davranış olduğunu hatırlatıyor, bazen de en büyük lüksün başkalarına faydalı olmanın yarattığı duygunun altını çiziyor.

“Lüks, farklı bir bilinç seviyesinden gözünüzü kırpmadan baktığınız ve sizi coşku içinde tutan şeydir.” diyen yazar kitabında yeni lüksü ele alırken lüksün size ne ifade ettiğini bulmanıza da yardım ediyor.

Kitap Hakkındaki Yorumlar;

Hiç kimseyi tanımadığınız bir yemekte yanınıza nasıl birisi otursun istersiniz? Hoşsohbet, bilgili ve birikimli ama mütevazı; açık bir dünya görüşü olan, konuşmak kadar dinlemeyi ve öğrenmeyi seven birisi iyi olur herhalde. Felsefeden, seyahatten, Antik Yunan’dan, Anadolu’dan, teknolojiden, sanattan aynı rahatlıkla bahseden, sizi en son izlediği filmden uzak coğrafyalardaki anılarına taşıyabilen birisi. Hep dinleyecek, anlatacak ilginç hikâyeler ve kişiler peşinde koşan Nurhan Keeler, şimdi de bizi yazdıklarının peşinden sürüklüyor. Kitabında iştah kabartan ve hayal kurduran lükslerden bahsederken; bazen lüksün birisinin gösterdiği küçük ve nazik bir davranış olduğunu hatırlatıyor, bazen de en büyük lüksün başkalarına faydalı olmanın yarattığı duygunun altını çiziyor.

Hamit Hamutçu, Kurucu – (Mixer, Analytics Center/Smartcon, Peppers & Rogers İstanbul)

Lüksten ya da lüks kavramından ne anlıyoruz? Gereksiz şeyler olarak gördüğümüz lüks veya lüks kavramının içinde acaba zevk, gusto yok mu? Günümüzde lüksü tanımlarken sanırım eski tanımlardan uzaklaşmak daha doğru olacak. Sadece pahalı olanı almak değil; bizi ruhen zenginleştiren, unutulmaz deneyimler kazandıran ve biriktiren her şey lükstür. Başka bir deyişle Peter Borer’ın söylediği gibi lüks zaman, mekân ve seçim hakkıdır. Nurhan Keeler, kitabında yeni lüksü ele alırken lüksün size ne ifade ettiğini bulmanıza da yardım ediyor.

Prof. Dr. Selim Pamuk -(Estetik Diş Hekimliği Akademisi Başkanı)

 

Hikmet Aydoğan

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.