SON DAKİKA

‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu

Bu haber 23 Nisan 2018 - 12:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kredi Kayıt Bürosu’nun hayata geçirdiği sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışması ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’in en başarılı projelerinin sahipleri ödülleriyle buluştu. Türkiye genelinde 156 farklı üniversiteden, toplam 2.262 projenin başvurduğu yarışmada büyük ödülün sahibi Sağlık & Spor kategorisinden çıktı. Üniversitelilerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada bu yılki öğrenci katılımı geçtiğimiz yıla kıyasla yaklaşık yüzde 10 oranında artış gösterdi.

Kredi Kayıt Bürosu’nun, üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk konularındaki farkındalıklarını ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılıklarını artırmak amacıyla başlattığı ve yoğun ilgi gören ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ yarışmasının beşinci döneminin en başarılı projeleri belirlendi. Türkiye genelindeki 156 farklı üniversitede ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gören öğrencilerin Çevre, Eğitim, Sağlık ve Spor, Findeks Finansal Okuryazarlık, Kültür- Sanat ile Toplumsal kategorilerinde toplam 2.262 projebaşvurusu alındı. Geçtiğimiz yıla kıyasla yarışmaya başvuran proje sayısında yaklaşık yüzde 10 artış gerçekleşti. Sağlık & Spor kategorisinde birinciliğe layık görülen proje, aynı zamanda yarışmanın büyük ödülünün de sahibi oldu.

Üniversitelilerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmanın, 20 Nisan 2018 tarihinde İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde, Hayal Edin Gerçekleştirelim web sitesi üzerinden sosyal medya oylaması ile seçilen projeye ‘Sosyal Medya Ödülü’, tüm kategoriler arasından en yüksek puanı alan projeye ‘Büyük Ödül’ ve her kategorinin ‘Birincilik’, ‘İkincilik’, ‘Üçüncülük’,

‘Dördüncülük’ ve ‘Beşincilik’ ödülleri takdim edildi.

Kredi Kayıt Bürosu’nun ev sahipliğinde jüri üyeleri, öğrenciler, üniversitelerin rektör, dekan ve bölüm başkanları ile pek çok davetlinin de katılımıyla gerçekleşen Ödül Töreni’nde Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz; “Kredi Kayıt Bürosu olarak bu yıl beşincisini hayata geçirdiğimiz Hayal Edin Gerçekleştirelim sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışmasını başarıyla sonlandırdık. Amacımız, geleceğin yol göstericileri olan gençlerin sosyal sorumluluk bilinçlerini geliştirmek ve enerjilerini bu alana yönlendirmekti.

Bu yıl farklı konularda hazırlanan öğrencilerin bireysel ve grup olarak hazırladığı 2 bini aşkın projeyi değerlendirdiğimizde bu amaç için doğru adımlar attığımızı gördük. Her yıl birbirinden değerli projeler iletiliyor. Dolayısıyla bu yarışma ile ilgili başlangıçta koyduğumuz hedefleri her yeni dönemde katlayarak ilerlediğimizi söyleyebilirim. Bugüne kadar bu projeye inanarak bize destek veren değerli jüri üyelerimize, üniversitelerimize, emeği geçen herkese ve bu güzel projeleri yaratan değerli gençlerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Büyük ödül İstanbul’a gitti!

Yarışmada ‘Büyük Ödül’ü, jüriden en yüksek puanı alarak Sağlık & Spor kategorisindeki Acil App projesiyle İstanbul Üniversitesi’nden Ozan Kaan Konak kazandı. Sağlık & Spor kategorisinde de kategori birincisi olan Acil App, 10.000 TL’lik büyük ödülün sahibi oldu. Proje ile acil servise başvuracak hastaların, gidecekleri hastanelerdeki acil servis yoğunluğu hakkında bilgi alabilecekleri bir uygulama oluşturulması amaçlanıyor. Aynı zamanda hastanelerdeki acil başvuru sayısının dengeli bir dağılımı olması, hastaların saatlerce beklememeleri ve sağlık hizmetlerinin daha hızlı yürütülmesi hedefleniyor. Geliştirilecek mobil uygulama kapsamında haritalandırma sistemi ile birlikte hastanelerin acil servislerinin yeri, ulaşım süresi, yoğunluk durumu hakkında kişilere bilgi veriliyor. Bu sayede hasta birey bulunduğu noktaya en yakın ve yoğunluğu en az olan hastane acil servisine başvurabiliyor. Aynı zamanda hekimlerin iş yükünün dengeli olarak dağıtılması ve sağlık hizmetine hız kazandırılarak hastaların mağdur olmaması sağlanıyor.

Sosyal Medya Ödülü’ ise Adnan Menderes Üniversitesi’nden Buse Yılmaz’a ait Kanat İzleri projesine verildi. Proje sahipleri 5.000 TL’lik ödülü almaya hak kazandı.

Yarışmada kategori birincileri 5.000 TL, kategori ikincileri 3.000 TL, kategori üçüncüleri 2.000 TL, kategori dördüncüleri 1.000 TL ve kategori beşincileri 500 TL para ödülünün sahibi oldu.

Yarışmada 6 kategorinin birincileri ise şöyle sıralandı:

Çevre Kategori Birincisi

Proje Adı: Dönüştür, Doğa Kazansın!

Öğrenci Adı: Emre Meriç- Zindan Çakıcı

Üniversite: Kadir Has Üniversitesi

Eğitim Kategori Birincisi

Proje Adı: Gelecek İçin Ümit/siz Misiniz?

Öğrenci Adı: Eyüp Akbulut

Üniversite: Gazi Üniversitesi

Findeks Finansal Okuryazarlık Birincisi

Proje Adı: Küçük Girişimciler

Öğrenci Adı: Osman Aydoğan- Begimai Altybaeva- Arslanbek Kenzheshov

Üniversite: Sakarya Üniversitesi

Kültür-Sanat Kategori Birincisi

Proje Adı: Engelsiz Harita

Öğrenci Adı: Diren Demir

Üniversite: Marmara Üniversitesi

Sağlık Kategori Birincisi

Proje Adı: Acil App

Öğrenci Adı: Ozan Kaan Konak

Üniversite: İstanbul Üniversitesi

Toplumsal Kategori Birincisi

Proje Adı: Benim İşim Çiçek

Öğrenci Adı: Kader Kaya- Ebru Bozkurt- Asya Menemenci

Üniversite: Akdeniz Üniversitesi

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.